| Marijuana2014 a întrebat:

Am nevoie de un sfat de la cei care au experienta in relatiile de cuplu. Iubitul meu ma plictiseste ingrozitor,e romantic (micul dejun in pat, ma serveste cu lingurita de parca as avea 2 ani etc.),si mereu imi trimite mesaje siropoase. Pare o relatie perfecta,poate nu il merit. Suntem doua caractere diferite,el face tot ce ii spun eu,nu te opune si viseaza la familie fericita si copii. Eu in schimb nu vreau sa ma casatoresc niciodata,imi place stilul de viata haotic si sunt pusa pe distractii. Recunosc ca me-as dori un baiat care sa incerce sa ma domine dar din pacate am o mamaliga langa mine, nu un macho. Crede-ti ca ar fi bine sa ma despart de el? sau poate candva o sa il iubesc?

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

- "Iubitul meu ma plictiseste ingrozitor"
Ai incercat sa discutati despre asta si sa ii spui ca nu mai merge pentru ca te cam plictiseste? sa incercati ceva alternative?

- " Pare o relatie perfecta". Nu, o relatie "perfecta" nu e una ca asta. E perfecta doar pentru tine... ca oarecum primesti ceva de la el care te avantajeaza.

- "Suntem doua caractere diferite" - O relatie de durata nu prea merge cu 2 caractere identice sau care seamana asa mult. El dulce tu dulce, El mesaje siropoase, tu raspuns siropos. smd. Nu, ci sa aveti ce invata unu de la altul, sa evoluati, nu sa faceti o fabrica de dulciuri.

- "Recunosc ca me-as dori un baiat care sa incerce sa ma domine" Intr-un fel e normal ce iti doresti tu. Pentru ca deja primesti multa validare inutila de la Baiatul asta. Ba chiar a devenit o situatie de dispret pentru tine. NU il mai vrei asa. Tipul ala nu iti poate oferi asta acum pentru ca pentru el e ceva anormal si nu ar avea caracterul pentru asta.

Nu il vei "iubi" momentan. Poate nici nu l-ai iubit vreodata ci ti-a placut ce ofera. Te-a validat asa de mult incat te-a facut sa te simti "speciala" pentru el. Insa e cam suficient.

El e un tip ok, insa nu langa o tipa ca tine. Si invers.

Parerea mea este sa renunti la relatie. Explicandu-i adevarul. Il va durea, rau. Pe tine mai putin. Insa va evolua si el putin dupa experienta asta. Sau nu.

Nu ai cum sa il tii dupa tine daca nu il mai iubesti si nu comunicati ca 2 oameni maturi. Intr-un fel trebuia sa va opriti demult si sa nu va mai mintiti ca totul e ok.

El poate deveni un tip fain, matur, sa vada relatile cu o femeie altfel fata de ce a facut acum. Si sa stie sa ofere doar celei care merita si apreciaza.

Tu vei cauta probabil genul de barbati mai duri. Intr-adevar, e libertatea ta. Vei experimenta sa vezi cum e cu altul de genul acesta. Probabil ai auzit si de la prietene ca aia fac sexul altfel sau alte iluzii de genul.

E ok. Insa sa iti accepti orice statul vei avea cu ei. De amanta, de a fi folosita pana la un punct, de a ajunge sa ceri iubirea lor. smd. Pentru ca e un joc.

Viata iti ofera ceva... apoi iti da si o extrema. Sau poate fi ceva frumos si cu un acel macho. Insa macho nu inseamna Barbat, ci un fel de transa unde va distrati unu cu altul si unu din voi poate iesi sifonat. Mai devreme sau mai tarziu.

Barbatii adevarati ii gasesti greu, intr-adevar.

Il vei "iubi" candva daca vei avea dupa ce sa faci asta. Te vei intoarce sa il cauti cand vei simti lipsa de validare si stii ca aici o primeai cei mai mult.

Sau pur si simplu o sa va impacati si o sa aveti o relatie faina iar. Insa nu ca si acum. Ci altfel. Poate mult mai faina pentru amandoi. Va veti vedea altfel, va veti iubi altfel. Veti face lucrurile altfel.

Multi se intorc unde le-a fost bine, pentru ca au avut o conexiune acolo. Ceva i-a legat. Si e normal... Merita sa mai stai in bratele lui. Cati nu fac asta? Sa se gandeasca oare cum mai e sa stau in bratele lui?

E frumos. A fost frumos. Si poate sa fie odata si odata mai frumos. Oamenii se schimba, evolueaza. Si asta e ok.

Nu e vina lui ca e asa cum e. Doar incearca sa iti ofere atentie si din afectiunea lui. E ceva de apreciat. Insa daca ar avea si putina tarie de caracter, era si mai fain.

Poate nu esti persoana care sa vada dincolo de el. Si e chinuitor pentru el.
Poate va veti mai intalni intr-o zi si veti face o relatie frumoasa. Va veti strange in brate si va fi ceva autentic. Frumos.

Mult succes.

19 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Eu nu am experienta in cuplu insa am sa imi spun sincer parerea! Din ce ai spus tu, la voi lipseste un element de fundatie intr-o relatie si anume comunicarea directa si sincera! El se jertfeste, e sincer, viseaza la familie copii si mai ales afectiune, pe cand tie ti capul la viata de distractii si macho man. Faptul ca el nu stie ca tu nu vrei casatorie dupa doi ani arata o lipsa grava de comunicare. E adevarat ca si supunerea asta oara a barbatului e ceva cred eu, de disperare. De apreciat ca esti sincera si cauti sfaturi!
Esti constienta ca un macho man, care va avea coloana vertebrala, te va trata asa mai " de profit ". Nu iti va acorda aceiasi pretuire ca si acesta! Acest barbat ar fi in stare sa isi de-a viata pentru tine, pe cand acela ar fi in stare sa isi de-a ceva mai de pret...o noapte de sex, in care tu esti un obiect sexual, si nu o persoana pe care sa o iubeasca o vesnicie! Eu ma refer acuma la acei macho clasici!
Faptul ca nu vrei sa te casatoresti niciodata si ca iti place viata de distractii mi se pare o lipsa de maturitate. Casatoria inseamna si afectiune, iubire, nu doar indatoriri! Vei simti poate momentul cand te vei satura de acest lucru, acuma nu e momentul! Eu zic sa te mai gandesti!

| Narcis2007 a răspuns:

The real macho man:
http://www.quickmeme.com/......4249c4.jpg

desparte-te, nu il meriti

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu o să îl iubești niciodată și faci o mare greșeală că ești într-o relație cu el doar de dragul de a nu fi singură. Se vede că pune suflet pentru tine și se străduiește să îți ofere atenția lui, iar tu îl numești ''mămăligă''.
Un suflet atât de blând și iubitor nu o să mai găsești, dar dacă ție îți place să te ''domine'' unul.
El își dorește ceva stabil, tu nu. Deci, despartă-te de el într-un mod civilizat.

| Atotstiutorul a răspuns:

Ce pampalau. la MUNCA curatenie in casa adu bani acasa treci si fa piata in fiecare zi pe urma fa si de mancare, bonus 2 3 palme

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu-l iubesti, spune-i ca nu ai de gand sa fii cu el. Poate isi gaseste si el o fata care sa-l iubeasca cu adevarat,

| LoveSleep a răspuns:

Profită de el la maxim și apoi desparte-te de el. O să-i faci un bine.
(Unii au nevoie să dea cu capu să se trezească.)
Tu oricum n-ai nimic de pierdut.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca mai ai multa paine de mancat pana sa devii femeie. Si mai cred ca bunicu face trolling mai smecher ca al tau, si mai are si 94 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce stai cu el?
Nu esti multumita, pleaca! Cauta-ti macho ala, presimt ca locul tau e pe centura.

| Kenya a răspuns:

Desparte-te de el..Nu iti bate joc daca nu simti nimic. Unele fete viseaza la un baiat ca al tau.

| Kettolix a răspuns:

Desparte-te de el. Asa va invata din durere sa nu se lase calcat in picioare, si nu o sa mai faca ca si cu tine in viitor. Spune-i ca trebuie sa fie mai puternic si sa nu se mai lase manipulat, ca dupa ce va fi pregatit puteti fi prieteni big grin

| Sweet155 a răspuns:

Desparta-te de el ca nu il meriti deloc plus de asta nici nu stii ce baiat vei pierde.

| AlissBrie a răspuns:

E clar ca nu va potriviti.Un asa iubit isi doreste oricine, iar tu il ai deja! In fine cand vei mai trece prin viata si te vei satura de toti "macho man-ii" astia o sa iti mai doresti sa intalnesti un baiat asa.Desparte-te de el daca asta consideri si simti ca vrei sa faci.

| AliG a răspuns:

Ok, desparta-te de el! Ce sfaturi mai vrei? E clar ca nu esti pregatita pentru o astfel de relatie. Distreaza-te! El pare special. Lasa-l in pace. happy. Dar iti garantez ca dupa ce o sa treci prin viata, o sa te rogi sa mai dai peste un asa baiat!

| andrei20010510 a răspuns:

Si eu sunt exact ca tine. Iunita mea era tot asa. Prea cuminte, sa spunem. Am decis sa ma despart de ea pentru ca mai bine e sa o ranesc acum decat sa o ranesc mai tare, mai tarziu si sa ii consum mai mult timp din viata. Sfatul meu e sa il parasesti daca nu vrei sa il ranesti grav si daca esti sigura ca nu te vei linisti si vei incepe sa il iubesti. Doar. Nu te desparti de el intr un mod urat, daca o faci.

| Area512 a răspuns:

E clar. Desparte-te de el..nu il meriti.
Nici nu stiu ce sa-ti spun mai mult, vrei macho, gasesti din astia o groaza...ca el, mai rar.

| CosminaCosmii51 a răspuns:

O sa plangi dupa el mai incolo, te asigur.winking
Si fa ce simti, de ce ne ceri noua sfaturi? Adica tu oricum faci ce vrei. Desparte-te de el si cauta ''baiatul grrr'' ala macho pe care-l vrei.

| DrWhoeverIam a răspuns:

Practic ai un catel langa tine. Vezi cat de departe poate sa mearga si in caz ca-i indeajuns sa faca anumite chestii mai neobisnuite, sfatul meu ar fi sa-l lasi. El nu o sa te uite, garantez! Cand vei fi pregatita pentru o relatie serioasa, cu siguranta el te va astepta. laughing

| Stropinela75 a răspuns:

Ar trebui sa il apreciezi mai mult pentru ca rar mai gasesti un barbat atent. Poate ar trebui sa te gandesti si la viitor. Daca nu, desparte-te de el.