| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Buna seara! Daca ciclul a inceput pe data de 11 si s-a terminat pe 16 care este perioada de infertilitate

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un ciclu are 28 de zile, la fete tinere ce scriu nu se aplica, un studiu a demonstrat că călugărițele fiind fecioare au intrat la ovulație fiind înconjurate de bărbați frumoși, asta indica și o ovulație spontană, și ovulația și menstruația coincid între grupuri de femei care locuiesc împreună dar dacă întâlnesc în tip frumos se schimba totul

| Violleta2022 a răspuns:

In perioada mentionata de tine (de numai 5 zile) 11-16 aprilie este doar un ciclu menstrual si atat, necontinand nici o alta perioada de fertilitate.
Datele sunt oricum insuficiente sa putem sa-ti calculam ceva.

Ca sa calculezi perioada fertila si infertila a unei femei trebuie sa stii mult mai multe date personale, stricte si exacte, adunate pe o perioada de 5-6 luni consecutive:
- ce TIP de ciclu are femeia
- cat de des i se succede ciclul ( numar clar de zile, timp de 6 luni consecutive), samd.

Aplicatiile electronice NU sunt valabile pentru toate femeile, deci nu pot calcula hormnii femeilor si nici programa un ciclu menstrual, ovulatie perioada fertila samd.

Recomand INTOTDEAUNA folosirea PREZERVATIVULUI la sex, fiindca portejeaza femeia 100% DACA: prezervativul este de masura corecta (adica sta strans lipit de penis, fara sa faca pliuri sau cute, fara sa fie larg, avand doar atunci sanse sa se rupa), deci pus corect pe penis, protejeaza total.

| Robert2526 a răspuns:

Off greu.
e spui tu este menstruatie, nu ciclul. Ciclul menstrual are o durata variabila. de la aproximativ 21 la aproximativ 35 de zile
Ciclul menstrual incepe cu prima zi de menstruatie.

Legat de perioada de infertilitate, asa ceva nu exista.( nu la modul prezentat de tine)

Undeva la mijlocul ciclului menstrual ( dar sa ne amintim ca este perfect normal sa tina intre 21 si 35 de zile) este eliberat un ovul. Ovulatia asta nu e ceva strict, difera de la o luna la alta chiar si in cazul femeilor cu ciclu menstrual fix.

Acum vine partea mai interesanta. Ovulul asta, poate sa "traiasca" in jur de 30-35 de ore maxim. Spermatozoizii insa pot sa traiasca in vagin pana la 120 de ore ( asta inseamna 5 zile inainte de ovulatie) Pana aici e clar, ai putea sa zici ca daca te abtii de la sex 5 zile inainte de ovulatie si 2 dupa e totul ok. dar. nu e chiar asa

In general, in adolescenta, 30-35% dintre fete, au parte de o ovulatie mai rapida sau mai tarzie.
In general daca nu stii ce faci, nu te poti baza pe asta asa ca recomand prezervativ

| Simpatic a răspuns (pentru Robert2526):

Vad ca mai nou baietii intreba chestii femeiesti happy
autorul fiind baiat

| Robert2526 a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca uneori se mai ingrijoreaza si baietii laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Robert2526):

Corect, dupa cum spun si celebrele versuri "si baietii plang cateodata" laughing