| r3ally a întrebat:

Am nevoie de un sfat TPU. Sunt cu o fata de aproape un an si sincer pot sa spun ca o iubesc dar nu pot sa inteleg de ce mereu avem certuri... Ma refer la certuri care pleaca de la o prostie si ajunge la ceva mult mai mare. Nu am inselat-o niciodata, nu am incercat sa ma combin cu alta fata in timpul asta si cu toate ca am stat impreuna in aceeasi casa timp de 4 luni ea nu are incredere in mine. Daca merg sa cumpar paine ( exemplu ) spune ca mint si ma duc la altele. Nu mai pot asa, am trecut peste toate astea de nenumarate ori dar cred ca imi ajunge. Au fost zeci de ori in care mi-a spus sa ne despartim si cand vedea ca ma pierde mereu ma suna si plangea ca ii pare rau. Si dupa cateva zile iar aceiasi discutie si cearta! Astazi i-am spus ca daca ea nu poate sa aiba incredere in mine dupa aproape un an si fara sa ii gresesc cu ceva ar fi mai bine sa ne despartim. Ea mi-a spus ca fac asta doar pentru ca mi-am gasit pe alta oh go on
Ce sa fac? Sa ma despart de ea cu toate ca o iubesc? Ea nu se va schimba niciodata...asa o sa fie mereu sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Degeaba e iubire,dacă încrederea e dusă...e foarte geloasă şi întrece acea limită. Încearcă,din nou,să îi explici până înţelege că deja devine paranoică cu gelozia ei. Spune-i să stea puţin pe gânduri şi să realizeze că dacă aveai nevoie de altcineva, nu mai stăteai cu ea, suportându-i toate crizele astea.
Dacă nu înţelege şi continuă să exagereze aşa, sfatul meu este să luaţi o pauză. Poate aşa, va realiza că gelozia ei exagerată doar distruge relaţia.

Mult succes şi sper să vă fie bine!happy

| r3ally explică (pentru anonim_4396):

Asta am incercat si eu sa ii explic. Ce relatie avem noi daca nu exista incredere? Cat poate continua cu gelozia asta? Am incercat sa ii dau o pauza, mi-a spus ca ii pare rau si ca e proasta ca face asa si ca ea ma iubeste si dupa cateva zile iar ajungeam la aceiasi cearta... Nu mai stiu ce sa fac sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru r3ally):

Cum poate susţine că te iubeşte, dacă te consideră la fel ca ceilalţi bărbaţi? Asta nu e relaţie.Nu ştiu, dar în locul tău, aş încheia relaţia, cel puţin ceva timp. Poate se întâmplă o minune(sper că nu te superi că spun asta, dar e foarte exagerată)şi se schimbă.
Nu are rost aşa.Nu cred că-ţi doreşti o viaţă plină de certuri.
Prinde atitudine şi hotărăşte acum ce îţi doreşti.E greu, dar depinde doar de tine.

12 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Mi-a venit o idee nebuna dar s-ar putea sa mearga pentru voi doi.zii sa puna pe cineva sa te urmareaca pentru o perioada.sau zii sa te sune ori de cate ori esti afara si sa dai pe speaker ca sa se lamureasca ca nu are de ce sa fie geloasa iar daca ai telefon cu video call pune pe video call.zic ca e o metoda care o sa mearga

| r3ally explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Am facut aproape orice...am lasat-o sa vina la mine indiferent de ora si fara sa ma anunte inainte, i-am raspuns la telefon indiferent daca eram la munca sau acasa si mereu i-am dovedit ca sunt acolo unde ii spuneam ( poze, etc ), si multe altele dar degeaba! E geloasa aiurea si nu are incredere in mine orice as face cu toate ca niciodata nu i-am gresit cu ceva sad Mai tare ma indeparteaza prin modul ei de a se comporta si incet incet o sa ma piarda

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Incearca sa o intelegi si tu, te iubeste si e ceva normal sa se comporte asa, ti-ar place mai mult daca ar fi nepasatoare? Eii bine exagereaza si ea un pic, dar trebuie discutat asta trebuie lamurit, sa-i spui ca nu te intereseaza alta si chestii. Poate daca ai reusi sa o faci sa inteleaga ca ea e singura fata din viata ta poate si-ar schimba si ea comportamentul fata de tine si nu ar mai fi asa de geloasa, daca va iubiti nu trebuie lasat o relatie de 1 an asa pur si simplu happy sper ca te-am ajutat! Bafta! happy

| r3ally explică (pentru ApaMineralaPlata):

Era ceva normal sa nu existe incredere in primele luni...in momentul in care locuiesti cu acea persoana totul se schimba. Niciodata nu a luat in seama ceea ce ii spuneam si mereu a vazut totul doar ca pe o minciuna si ca eu vreau doar sa imi bat joc de ea ca asa fac toti barbatii. Asta e conceptia ei straight face Am incercat sa ii explic ca tot ceea ce ii spun nu este o minciuna si chiar o iubesc, am incercat sa ne facem planuri de viitor impreuna, sa ne dorim sa avem copii si cu toate astea tot a sustinut ca eu o mint si ca am pe altele la care ma duc! Mereu cand imi spunea sa o las in pace sa nu o mai caut tot timpul treceam peste asta si ma impacam cu ea. Poate de asta face asa, pentru ca stie ca nu pot sa renunt la ea si profita de lucrul asta sad

| ApaMineralaPlata a răspuns (pentru r3ally):

Da ai dreptate profita de lucrul ca stie ca nu o poti lasa, nu stiu ce sa zic sigh daca vezi ca nu reusesti sa o faci sa inteleaga ca nu o minti, nu te duci la alta eu te sfatuiesc sa renunti la ea stiu ca e usor de spus, dar asta este cea mai buna metoda deoarece ea te distruge pe tine si tu pe ea... eii bine toata lumea ii gelos in felul lui dar scuza-ma ca zic asta prietena ta exagereaza un pic, sper sa fie totul ok intre voi doi si sa te inteleaga ca o iubesti cu adevarat! Iti urez multa bafta happy!

| MrAlex a răspuns:

Esti prea fraier daca te desparti...niciodata sa nu spui niciodatawinking vb cu ea mai mult.du-te cu ea peste totwinking asa sunt si eu dar incerc sa remediez greseala

| r3ally explică (pentru MrAlex):

Am incercat sa vorbesc cu ea, sa ii arat ca nu am treaba cu absolut nimeni, m-am indepartat de toata familia mea pentru ca toti spuneau ca ea se joaca cu mine, mi-am lasat toti prietenii si tot degeaba! Mereu ne certam din aceeasi cauza! Daca eram niste copii mai spuneam...totusi eu am 24 si ea 21! Ea nici macar cand merg la munca si am clienti si nu pot sa ii dau mesaj din ora in ora tot nu ma crede si imi spune ca de fapt sunt cu alta! Ce dumnezeu pot sa mai fac?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Este foarte geloasa, explica-i foarte clar ca daca ai fi fost cu altcineva nu ati fi stat atata impreuna.Ar trebui sa luati o pauza si in timpul asta sa va faceti ordine fiecare in ganduri, in ceea ce simtiti unul pentru altul

| crissu99 a răspuns:

Ii e frica sa nu te piarda.are un motiv probabil. daca atunci cand pleci ea exagereaza cu rugamintea ca tu sa te intorci atunci ...ar fi timpul sa te gandesti:1.a avut o relatie esuata care a afectato
2. tu ai bani sau ceva de care ea este interesata
3.firea ei este asa si trebuie sa vorbesti cu ea si daca nu reuseste sa se abtina sa pleci!

| r3ally explică (pentru crissu99):

Toata lumea a avut cel putin o relatie esuata dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne inchidem in noi si sa nu mai avem incredere in nici o persoana. Ca sa nu ai incredere in cineva inseamna ca acea persoana ti-a gresit cu ceva. In cazul meu nu este asa...eu nu i-am gresit cu absolut nimic. Poate am gresit ca i-am aratat prea mult ca o iubesc.
Cat despre bani... nu prea sunt sanse ca profita de ei. Nu este genul de persoana care sa vrea sa mearga mereu in oras, sa vrea multe cadouri sau chestii de astea. Mai mult prefera sa ne plimbam in parc, pe malul marii sau sa stam amandoi acasa. Nu stiu ce ar trebui sa fac sad