| Sara2 a întrebat:

Am o intrebare! aseara am inceput anticonceptionalele yaz date de medic din prima zi de menstra, si toata noaptea si acum am avut ameteli doreri de cap stari de voma dureri ingrozitoare de burta, de la prima pastila (mai demult luasem postinor si nu aveam nici pe dracu) nu stiu ce sa fac ca nu sunt in stare nici sa vorbesc verbal, ma simt oribil, sa le opresc?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le opri, fiindca nu e bine, poti sa ai recatii adverse importante. Nici nu sunt convinsa ca e de la ele. Dar daca te simti atat de rau, mergi la Urgenta si discuta acolo cu ginecologul de garda. Daca nu, luni mergi la ginecologul care ti-a recomandat pastilele. S-ar putea sa nu fie preparatul cel mai potrivit corpului tau.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Poate ca nu e de la ele...ar trebui sa consulti cat mai repede un medic...

| Sara2 explică:

Nu stiu ce sa fac pana luni, sa le iau sau nu, ca nu ma pot ridica din pat toata ziua pana la ora 17:00, ce spuneti?

| emilia21 a răspuns:

Buna nu-ti face griji si eu am luat acum 1 an si ceva, si sa fiu sincera sa fiu cu tine, aveam aceleasi simptome ca si tine, ba mai mult vomitam! dar asta trece, c-am dupa cateva zile, pana se obisnuieste corpul cu ele! decat sa le opresti mai bine te duci sa-ti consulti doctorul care ti le-a prescris si vezi ce iti spune.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca daca tiam facut analizele si anticonceptionalele tiau fost date in functie de acestea atunci reactiile pe care le ai nu trebuie sa te ingrijoreze.Totusi ar trebui sa vb cu medicul tau sau ginecologul tau si sa ii spui de aceste simtome. Eu de exemplu am luat anticonceptionale 8 ani si prima luna asa am fost si eu si m-am panicat si am luat legatura cu doctorul si mi-a spus ca e o reactie ok pana se obisnuieste corpul cu ele pentru ca sunt si hormoni si mai multe. Acuma tu trebuie sa faci cum simti pentru ca nu te poti lua nici dupa internet ci e cel mai sigur sa iti intrebi medicul. Sa ai bafta