| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu. Prietena mea ia anticonceptionale de un si ceva, si are ameteli, dureri de cap, stari de voma. Are ceva daca le intrerupe? Anticonceptionalele se numesc Karissa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le poate intrerupe in mijlocul foliei, ci numai la sfarsitul foliei si obligatoriu cu acordul ginecologului. Anticonceptionalele sunt pastile cu hormoni, nu se intrerup dupa ureche, numai medicul poate permite intreruperea lor, dupa consultatie ginecologica.

| Adixuuu a răspuns:

Nu cred ca are nimic daca le intrerupe, anticonceptionalele alea fac mai mult rau decat bine e normal sa ii fie rau, sa mearga sa vorbeasca cu medicul care i le-a recomandat

| gosh0108 a răspuns:

Cum le ia? Cate zile pe luna? In cazul in care ii este foarte rau este de preferat sa opreasca tratamentul dupa a 21-a zi, sau, poate sa mearga la medic pentru a-i da niste contraceptive mai slabe.

| xCat a răspuns:

Trebuie intrerupte urgent! starile astea is de la ele si poate avea si mai rele daca mai continua.