| Andreea202 a întrebat:

De ce după un scaun moale aveam o stare puțină de voma, apoi dureri de burta, iar mai apoi dureri de stomac. De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, de la ce ai mancat sau baut, in ziua respectiva, sau in urma cu 24 de ore.
Cel mai probabil este o toxinfectie alimentara.

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Pai în urmă cu o zi am mâncat la Mc, posibil de la acele sosuri sau chiar și de la sendvisurile acelea. Stomacul mi-a trecut deocamdată dar încă am o senzație de voma dar nu foarte accentuată.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea202):

In viata mea am mancat de 2 ori la McDonald si de ambele dati am vomitat. Asa ca, nu voi mai pune in veci mancare veche in gura, fiindca aia este congelata cu anii si apoi decongelata si gatita.

Ai avut intr-adevar toxinfectie alimentara!
Uite de exietnta McDonald sau alte fast fooduri, daca vrei sa nu mai ai asemenea experinte.
pentru urmatoarele 2-3 zile se impune un regim alimentar sever: ceai de menta sau sunataore, pezmet, supa de zarzavat iar dupa 2 zile, putina supa de pui.
Nu ai voie saptamana asta: nimic prajit, tocat, sucuri, salamuri sau alte tocaturi si afumaturi.

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult. Și cu siguranță nu voi mai manca asa ceva

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Și pentru stările de greata pot lua o pastila?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea202):

Pentru stare de greata si voma se poate lua EMETIRAL, dar se elibereaza numai pe prescriptie medicala, in urma unui consult medical.

https://www.catena.ro/prospecte/emetiral-5mg-x-20-cprfilm

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea202):

Insanatosire grabnica!

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc. Am mers astăzi la farmacie și am spus ce simptome am și mi-a dat eubiotic, debridat și loperamid. Sper să-mi treacă.

| Lukasssz a răspuns:

In primul rand, ce ai mancat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil e toxiinfecție alimentara. Dacă continui sa te simți rău dai fuguta la medicul de familie.

| Totenn a răspuns:

Daca mananci prostii

| Forneticugem a răspuns:

Ce ai mâncat azi?

| aaanamariaaa a răspuns:

Depinde ce ai mâncat. Astea sunt simptome de diaree. Ia un loperamid/ furazolidon dacă ai în casa.

| Cross59 a răspuns:

Ai luat o bacterie în stomac.

| razvan9000 a răspuns:

Probabil ai mancat ceva stricat