| Victoria2ooo a întrebat:

Am o intrebare sunt foarte speriata!
Am facut petting cu iubitul meu eu avand pantaloni pe mine dar acesta nu. El a ejaculat pe pantalonii mei. Am simtint ca sperma acestuia a trecut prin pantaloni umezindu-mi chilotii cu aceasta. Speriata fiind am mers repede spre casa si am facut un dus. Credeti ca poate avea loc o sarcina. Tin sa mentionez ca am avut pantaloni pe mine dar am simtit ca a trecut prin acestia.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Sunt sanse mici sa fii ajuns in vagin spermatozoizii asta se intampla doar prin penetrare. Si mor de obicei la contactul cu aerul si la variatiile de temperatura. Ar fi cam aiurea sa poti ramane insarcinata oricum, oriunde si oricand dar in realitate nu e chiar asa. Trebuie intrunite anumite conditii evident: sex neprotejat si perioada fertila. Stai linistita nu cred ca ai de ce sa ti faci griji.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia fara teama de a gresi, ca atat d.p.d.v. teoretic cat si practic NU poate exista nici macar cea mai mica posibilitate de a se putea forma o sarcina in cazul prezentat si prin modul descris de tine in aceasta intrebare. Pentru corecta ta informarea citeste cu atentie urmatorul raspuns. Orice fata sau femeie indiferent de varsta ei, care este pe punctul de a-si incepe sau si-au inceput viata sexuala (situatie in care te afli si tu), ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis care este mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine primul contact sexual, sa fii deja foarte bine informata pentru a sti/cunoaste ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand orice fata/femeia poata sa ramana insarcinata DOAR/NUMAI daca intretine un sex neprotejat in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei, care poate fi fecundat de catre un spermatozoid care poate sa provina din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa intre in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In concluzie trebuie sa stii ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, in orice conditii sau chiar asa pur si simplu din...nimic. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai1221 a răspuns:

Nuu nici de cum, ca sa fie o sarcina, trebuie ca penisul sa fie in vagin, si in al doilea rand nu crede ca e chiar asa, ai ejaculat, v-ati imbracat si gata esti insarcinata.Stai calma nu e nimic grav