| ynacuf a întrebat:

Am o mare dilema...acum aprox. 3 saptamana am avut contact sexual, prezervativul s-a rup, am luat postitor 2 conform indicatiilor, mi-a venit menstruatia la timpul potrivit si a fost normala, am inceput in prima zi de menstruatie sa iau anticonceptionale insa am scurgeri vaginale de un lichid maroniu, care nu era miros specific si nu e nici vascos e aproximativ ca lichidul care curge la menstruatie in mult mai putin si maroniu inchis:-s. Sunt destul de ingrijoratasad, ar putea fi o sarcina?:O, help me! Multumesc!:*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu e o sarcina, ci dereglarile obisnuite dupa postinor. Ginecologul care ti l-a recomandat (ai zis ca l-ai luat conform indicatiilor medicului) si care te-a consultat si dupa menstruatie, ar trebui consultat din nou. Postinor este o bomba cu hormoni. Dupa administrarea lui, aproximativ 6 luni, organismul se lupta sa-si reintre in normal. Menstruatiile se succed neregulat, apar sangerari lungi, uneori de saptamani. In aceasta perioada, ginecologul trebuie sa te vada macar o data la doua luni, daca nu lunar pentru a-ti recomanda masuri de minimizare a efectelor adverse.

Abh
| Abh a răspuns:

Postinorul iti deregleaza pentru o perioada de timp ciclul menstrual, este o bomba cu hormoni ce impiedica oul sa se nideze in cavitatea uterina.De aceea nu este indicat sa il folosesti mai mult de o data pe an. Poti sa faci un test de sarcina la o saptamana dupa ce ti s-a terminat menstruatia ca sa fii sigura ca nu esti gravida.

| eugem35 a răspuns:

Fuga la doctor sa nu fi loat vreo boala venerica de ce nu folosesti prezervativul multi barbati sunt purtatori de boli venerice si ei nu stiu ca nu se manifesta la ei bafta

| vladust a răspuns:

E normal in primele luni in care folosesti anticonceptionale orale. Problema dispare de obicei dupa acest timp deoarece organismul se obisnuieste cu ele. In caz contrar trebuie schimbate cu alte contraceptive.

| kleo_5324 a răspuns:

Daca erai insarcinata nu`tsi mai venea mentruatia, prima luna poate sa-ti vina si peste sarcina dar a douo sau a treia daca nu iti mai vine inseamna ca esti...in rest.despre anticonceptionale nu stiu nimic, nu iau...Totusi ar trebui sa te duci la ginecolog.parerea mea

| andreeea_2631 a răspuns:

Daca era vorba de sarcina nu-ti mai venea menstruatia si mai ales daca e si anticonceptionale corect adica la ora fixa sigur nu.ca sa fii sigura fa-ti un test de sarcina pupici