| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema: sunt cu prietenul meu de 7 ani de zile, e primul meu iubit si singurul.Acm am 22 de ani si nu stiu care mai sunt sentimentele mele pentru el,cateodata simt ca inca il mai iubesc si ca ma simt bine alaturi de el,dar de cele mai multe ori parca nu il mai suport si vreau ceva nou,sa vad cum e sa fii si cu altcineva,iar faptul ca nu duc lipsa de admiratori ma tenteaza,nu stiu ce sa fac,sentimentele mele sunt confuze, nici eu nu ma inteleg.In plus el ma iubeste si nu as vrea sa il ranesc.Ajutat.ma cu un sfat, ceva...va rog sad

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Cred ca doar vrei sa fii confuza, in realitate treaba e clara. Nu trebuie sa te simti prost pentru faptul ca te-ai plictisit. aveai 15 ani, acum ai 22 si e normal sa vrei ceva nou avand in vedere ca el a fost singurul tau iubit. Cel mai bine si sanatos ar fi sa rupi relatia cu el si sa incerci ceva nou. Sa cunosti si alti baieti, sa descoperi alte caractere, sa te descoper mai bine pe tine insati. Toate astea nu le poti face cat timp esti cu el, nu e corect fata de el si nici fata de tine. happy

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti in faza in care omului i se uraste de prea mult bine, ce sa spun.
Este foarte adevarat ca altceva vroiai la 15 ani (cand l-ai cunoscut) si altceva vrei acum (cand ai vrea sa cunosti si altii),dar mi-e teama ca dupa ce vei face o duzina de nebunii,vei regreta si vei dori sa te intorci in bratele lui iubitoare si sigure!
Si n-o sa mai poti.
Asa ca,singurul sfat pe care ti-l pot da,este sa incerci sa iti imaginezi viata ta,fara el in ea.
El e un punct de stabilitate in acest moment,in viata ta, ei bine, elimina-l imaginar.
Maine dimineata, te trezesti si el, nu e.Nicaieri,a disparut,s-a volatilizat.
Ce faci?
Imagineaza-ti ce faci,toate nebuniile si toate cunostintele pe care ai vrea sa le incerci si vezi daca EL nu apare in nici o scena,pe nicaieri.
Daca iti fuge gandul la el,nu-i cazul sa faci nimic,curiozitatea ta nu-ti va aduce nimic bun.
Dar daca iti imaginezi tot felul de lucruri si el nu-ti rasare in minte deloc,nici vinovatii nu simti, atunci, poti pleca linistita, doar obisnuinta te mai tine langa el si un surogat de dragoste.
Un exercitiu mental, atat.
Sper sa afli raspunsul corect.

| Zenithf a răspuns:

Raspunde-ti singura la o intrebare: nu va (mai) potriviti? Iti dai seama ca vei arunca tot ceea ce ati construit impreuna in 7 ani pentru o viata promiscua si fara garantii, din care vei iesi sifonata?
Plictiseala ta inseamna doar un singur lucru: ti-e (prea) bine.

| mona a răspuns:

Esti pe cale sa dai cu piciorul la 7 ani de,,prietenie,,sa zic asa unui baiat care nu cred ca vei mai intalni unul la fel in ziua de azi si asta numai din cauza ca te.,,tenteaza,, sa faci cine stie ce, nu stiu ce sa zic, gandeste-te bine ce vrei sa faci si asta ca, sa nu regreti pe urma

| Amelya02 a răspuns:

Gandeste-te ca sunt 7 ani de relatie. El a fost alaturi de tine poate in cea mai importanta perioada a vietii tale..Ai crescut langa el, te-ai maturizat, ai trecut prin atatea. El este trecutul si prezentul tau.
Probabil te-ai plictisit ca totul e prea bine si a intervenit monotonia, dar trebuie sa tii de relatia asta, amandoi trebuie sa mentineti iubirea.
Nu esti constienta de cat noroc poti sa ai, si tu dai cu piciorul la asta? Ai idee cate fete viseaza la o relatie ca a ta? In ziua de astazi este foarte rara.
Te inteleg ca vrei ceva nou dar crezi ca el vrea? In mod sigur nu gandeste ca tine.
Lupta pentru relatia asta, faceti alte lucruri. Nu cred ca ti-ar fi mai bine fara el, este vorba si de obisnuinta, este si iubire. Eu zic sa te trezesti si sa nu faci ceva ce ai putea regreta!

| uN23 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti bine. Daca crezi ca pe viitor relatia voastra nu o sa revina pe un drum mai bun, mai bine va opriti de acum decat sa stati impreuna doar din obisnuinta.

| neutrino a răspuns:

Realitatea este ca-ti doresti, dupa cum singura ai spus, ceva nou. Acum trebuie sa ai puterea sa te rupi de actuala relatie, daca nu, totul se va transforma intr-o urata minciuna.

| Emilian65 a răspuns:

7 ani l-ai iubit si acum ai constatat ca nu-l mai iubesti? Foarte urat din partea ta. De ce nu i-ai spus ca nu-l iubesti, mai demult, poate baiatul isi gasea alta iubita. Si-a pierdut timpul cu tine.

| Carrie1 a răspuns (pentru Emilian65):

Cand am zis ca am constatat ca brusc nu-l mai iubesc? am zis ca sunt confuza si ca nici macar eu nu ma inteleg....si dupa mintea ta doar el si.a pierdut timpul, eu l.am pus undeva la pastrat si il pot lua inapoi, nu? si al meu s.a dus....si am zis ca am nevoie de un sfat, nu de critici

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca te-ai cam grabit cu relatiile serioase, de la 15 ani. E si normal sa te plictisesti. Plus ca intr-un fel gandesti cand esti adolescenta si altfel cand treci de 20 de ani. Ce ti se potrivea atunci, nu ti se mai portriveste la maturitate. Ar fi bine sa iei o pauza, de respiro, in care sa fii doar tu cu tine insati, departe de partener.

| MiruD a răspuns:

Ai facut timp de 7 ani de zile aceleasi lucruri. Si poate te-ai plictist de el. De ce nu incerci ceva nou in relatie?
Un copil ti-ar schimba viata si tie si lui. Si un copil va uneste si mai mult. Bineinteles, daca sunteti pregatiti din toate punctele de vedere.
Daca il iubesti ramai cu el.Asta nu se pune problema. Ca vrei tu ceva nou, inseamna ca nu mai esti sigura de iubirea ta pentru el, si parerea mea e ca nu are rost sa stai intr-o relatie doar ca ai 7 ani cu el. Stai din obisnuinta, dar ca-l iubesti nu!
Asa ca, gandeste-te bine. Mai bine ii spui adevarul si il lasi, decat sa "cazi in pacat" si sa il inseli cu altul.
Parerea mea!

| Zabbyel a răspuns:

Incearca cu acel nou love struck secret / discret big grin si daca iti place ramai cu cel nou si scoate-l pe cel vechi din viata ta. te-ai plictisit de cel nou revi la cel vechi happy o viata ai! traieste-o din plinwinking bucurate de ea love struck
iubirea nu prea mi-este utila sad in schimb placerea e maxima love strucklove struck

| NYK4u a răspuns:

Pana la urma o sa cedezi altuia, deci ar fi bine sa te gandesti cum sa rupi relatia actuala incat sa nu fie dureros pentru niciunul.

| benga94 a răspuns:

A aparut plictiseala ca in multe relatii! Probabil nu stie sa vina cu ceva nou sa te faca fericita! Daca sentimentele tale sunt confuze,trebuie sa vezi ce simnti, nu poti sta asa ca esti tinara si e pacat, parerea mea du-te si incearca cu altcineva fara sa stie el si vezi ce simnti si cum te simnti cu altul, pina la urma iesi de citeva ori si daca crezi ca e cazul te culci cu el si vezi daca iti pare rau ca l-ai inselat sau daca te-ai simntit bine ca banuesc ca din cauza asta te-ai plictisit de el sigur nu e bun la pat, aceiasi pl.a de 7 ani vrei sa vezi cum e si cu alta in tine banuesc! Succes!

| Kirito21 a răspuns:

Si eu am o relatie de 7 ani cu iubitul meu dar inca il iubesc si sunt sigura de sentimentele mele si nu am fost niciodata tentata sa accept avansurile altor barbati. Cel mai bine este sa porti o discutie serioasa cu el pe aceasta tema si sa ajungeti la un consens pentru ca daca ar fi sa continui asa nu ai fi nici tu fericita dar nici el. Este clar ca tu nu mai ai aceleasi sentimente pentru el.

| handmade534 a răspuns:

Stii cum e...nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard. Simti asta pentru ca a intervenit monotonia si esti curioasa. Probabil daca simteai tot timpul ca nu il mai suporti ar fi trebuit sa iti dea de gandit. Faceti si voi lucruri noi, iesiti cu prietenii. Faptul ca ai venit aici sa ceri un sfat ar trebui sa iti dea de gandit, inseamna ca nu vrei sa renunti la el. Zici ca te iubeste, atunci mai da o sansa relatiei. Ganduri din astea are toata lumea, dar trebuie sa pui in balanta tot si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine, asta nu inseamna ca daca nu il mai iubesti trebuie sa te sacrifici. Succes!

| Blackcriss a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu ca si tine happy doar ca eu am o relatie de 4 ani

| BobyDoru a răspuns:

Ia-ti un vibrator. Daca iti plac senzatiile, fa-i dimineata ceai din duracell

| Carrie1 a răspuns (pentru BobyDoru):

laughing aici nu.i vorba de senzatii frate, ci de sentimente. Daca era asa simplu nu mai veneam aici sa cer sfaturi... duhh