| Camelutsaa a întrebat:

Buna,TPU. Am 18 ani si un prieten din ianuarie 2013. Ne intelegem foarte bine,ma iubeste,simt asta,se comporta foarte frumos cu mine,ma alinta,e langa mine mereu,s-a schimbat pentru mine,numai iese foarte des cu prietenii,hotaram totul impreuna,ma atrage fizic,il iubesc, dar cateodata ma sufoca prea tare cu stransul in brate, cu sarutatul. si observ ca ma obosesc cateodata. (inaintea lui am avut o relatie de 2 dupa care am suferit mult si am impresia ca acea durere si suferinta m-a schimbat si numai sunt la fel de pupacioasa,etc)... mai acum cateva zile ma gandeam cum ar fi sa fiu fara prietenul actual. cred ca mi-ar fi foarte greu pentru ca il iubesc si sunt sigura ca nu as mai gasi ca el. nu stiu ce sa fac. sunt intr-o oscilatie cu sentimentele mele. nu as vrea nici sa-i zic toate astea, pentru ca nu vreau sa creada altceva sau sa ne racim, sa se schimbe intre noi totul. ma puteti ajuta cu un sfat? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| SimionAlexandru a răspuns:

Incearca sa discuti cu el despre ceea ce te deranjeaza.
Baza unei relatii este Sentimentul. Nu stai cu el pentru ca asa ti-a zis cineva ca e bine sau pentru ca le-a spus prietenilor ca te alege pe tine in locul lor. La fel de usor, ar putea dupa un timp sa iti reproseze ca "din cauza ta" a renuntat la prietenii lui pentru tine.
Vorbeste cu el despre actiunile lui, care te fac sa te simti "sufocata" sau "obosita".
Majoritatea fetelor se asteapta ca baietii sa le poata citii gandurile. Stii tu, situatiile de genul : El: "Ce ai?" "Mda. Nimic. Sunt bine".
Nu putem citii gandurile fetelor. Iti recomand sa vorbesti cu el despre asta. Spune-i ceea ce simti, pana la urma...nu Sentimentul asta e cel mai important intr-o relatie? happy

12 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Ar trebui sa te mandresti cu fapul ca iubitul tau te acapareaza cu dragoste pupici si imbratisari. Daca vei incerca sa schimbi ceva v-a interpreta ca nu-ti place si ca nu te mai atrage si ca nu mai ti la el, vei strica totul.Mai bine incearca sa deschizi subiecte de conversatie care-l pot interesa, sa-l faca sa uite de astea...

| unarab40 a răspuns:

Depinde cat de des va intalniti,,, daca zilnic si ore intregi,,, tu ai dreptate... oricare partener nu-l poti suferii mai mult de cateva ore pe saptamana,,, iar lucrurile se racesc,, trebuie schimbata atmosfera mereu si mancarea trebuie schimbata zilnic

| Camelutsaa explică (pentru unarab40):

Daca era dupa el, ne vedeam zilnic.Dar am convenit sa ne vedem mai rar ca sa nu ne plictisim.

| Felys a răspuns:

Esti prea sclifosita draga,daca te iubeste omul si iti acorda atentie faci figuri, daca stateai tu sa tragi de el era mai bine, hotaraste-te, il iubesti sau nu, nu amagii baiatul care pare sincer

| Camelutsaa explică (pentru Felys):

Chiar nu sunt sclifosita. E vorba ca dupa ce am fost inselata o data si am suferit o vara intreaga, mi se pare ca m-am schimbat putin.

| Camelutsaa explică (pentru Felys):

Dar ai dreptate. E mai bine decat sa fi tras eu de relatie si de el.

| grab a răspuns:

Asa e ca inca nu ati facut sex?

Nu pot sa cred ca un baiat care e f 00 tu t bine de prietena lui mai are energie de imbratisari sufocante. O sa adoarma si apoi o sa vrea sa plece.

Oricum, cand se lipeste de tine asa incearca sa faci ceva cu mainile atunci, gen sa crosetezi, sa te joci la xbox sa ii propui sa faceti in asa fel incat sa nu mai stea lipit de tine ca iedera de copac.

Atitudinea lui e nitel de efeminat dar ii trece daca il pui nitel la respect.

Poti sa i-o zici chiar de la obraz: frate sunt claustrofoba incepand de azi ma sufoc cand esti la mai putin de 10 cm de campul meu energetic! happy

Hai bafta!

| Hαppiηеss a răspuns:

Pe bune ca eu nu va mai inteleg, ieri era o fata care se plangea pe aici ca iubitul ei nu o alinta nu o complimenteaza si nu ii spune ca o iubeste si ea ar vrea sa auda in fieare moment lucruri de genul iar tu nu esti multumita ca iubitul tau e prea dragastos si iti arata asta. Deci nu e bine nici cand e distant dar nici cand iti acorda prea multa atentie, dar cu voi cum e bine? cred ca ati merita unul care sa va trosneasca cateva palme ca sa aveti motive intemeiate sa va plangeti pe aici figurantelor!

| SimionAlexandru a răspuns:

Persoanele care se "schimba" pentru a fi cu o persoana, nu o pot face pentru totdeauna. Noi intotdeauna ramanem Cine Suntem Noi cu Adevarat. Daca ne schimbam de dragul cuiva intr-o relatie de dragoste, totul va fi bine (o perioada). Apoi, Sufletul nostru bineinteles ca stie Cine Suntem Noi cu Adevarat si ajungem sa ne saturam sa pretindem ca suntem altfel, decat suntem cu adevarat. In acel moment spunem noi ca "persoana s-a schimbat". Cand de fapt, acea schimbare e doar frustarea care a iesit la iveala, dupa o perioada in care "nu am fost noi insine". De aceea, daca vrei sa fi iubit/a exact asa cum esti, Fi tu insuti/insati. Nimeni nu te poate intelege cu adevarat, pana nu ai curajul sa exprimi Cine Esti Tu cu Adevarat. Mult succes.
Iti doresc o zi superba in continuare, Camelutsaa happy

| Camelutsaa explică (pentru SimionAlexandru):

El a vorbit cu prietenii lui si le-a spus ca ma alege pe mine in locul lor. si acum iese cu ei, dar mai rar.

| SimionAlexandru a răspuns (pentru Camelutsaa):

Incearca sa discuti cu el despre ceea ce te deranjeaza.
Baza unei relatii este Sentimentul. Nu stai cu el pentru ca asa ti-a zis cineva ca e bine sau pentru ca le-a spus prietenilor ca te alege pe tine in locul lor. La fel de usor, ar putea dupa un timp sa iti reproseze ca "din cauza ta" a renuntat la prietenii lui pentru tine.
Vorbeste cu el despre actiunile lui, care te fac sa te simti "sufocata" sau "obosita".
Majoritatea fetelor se asteapta ca baietii sa le poata citii gandurile. Stii tu, situatiile de genul : El: "Ce ai?" "Mda. Nimic. Sunt bine".
Nu putem citii gandurile fetelor. Iti recomand sa vorbesti cu el despre asta. Spune-i ceea ce simti, pana la urma...nu Sentimentul asta e cel mai important intr-o relatie? happy

| LiviuCristy a răspuns:

Eu cred ca tu ai o problema nu el, eu zic sa faci o pauza pleci undeva la bunici o zi doua si sa vezi dupa ce il mai cauti...

| cosminel417 a răspuns:

Draga mea de obicei tipi de genul prietenului tau sunt tot mai rari, daca el se comporta asa cu tine este pentru ca te iubeste, faptul ca isi doreste sa petreaca mai mult timp cu tine inseamna ca el chiar tine la tine si vrea sa iti arate asta.insa se pare ca tu ai nevoi si de respiro, fa-l sa inteleaga asta dar nu il neglija pentru ca tu esti cea care va pierde. daca ai suferit in relatia anterioara ar trebui sa vezi diferenta. el o sa inteleaga daca ii explici ce simti pentru ce te iubeste