| underground22 a întrebat:

Am o mica mare problema. Am facut sex cu iubitul meu in penultima zi a menstruatiei. Nu ar fi asta problema, ci ca prezervativul a pocnit cand el a ejaculat (efectiv s-a rupt cu totul partea in varf). Am scurs restul de sperma din vagin cu degetele(am inteles ca spalaturile vaginale nu sunt indicate pentru ca pot face "serpisorii" sa ajunga mai usor de destinatie). Stiu ca teoretic este o foarte mica posibilitate sa fiu fertila in acea perioada, dar sunt putin ingijorata. Imi poate spune cineva daca totusi e vreun risc de sarcina?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ekcstsy a răspuns:

Stai linistita nu ai treaba happy. In timp ce ai menstruatie, ovulele sunt eliminate odata cu scurgerile de sange pe care le ai. Incep sa se formeze din nou dupa ce ti se termina menstruatia, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji. Daca si iubitul tau e de acord sa o faceti cat timp tu ai probleme, puteti sa o faceti si fara prezervativ, si sa il lasi sa isi dea drumu ca sa aiba si el macar o data pe luna o placere mai intensa ca de obicei.

3 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Exista dar mic 10%, dar cel mai bine ar fi sa iei pastila de a doua zi, asta daca nu au trecut 72 de ore.

| anniebox16 a răspuns:

Poti lua pastila de a doua zi daca nu au trecut 72 de ore, iar daca au trecut, peste 14 zile poti face un test de sarcina ca sa fii sigura, dar sansele sunt foarte mici. :* Bafta!

| Azµre a răspuns:

Șanse există mereu! Pastila de a 2 a zi ar fi bună în cazul tău dacă nu au trecut 72 de ore.