| underground22 a întrebat:

Am o mica mare problema. Am facut sex cu iubitul meu in penultima zi a menstruatiei. Nu ar fi asta problema, ci ca prezervativul a pocnit cand el a ejaculat (efectiv s-a rupt cu totul partea in varf). Am scurs restul de sperma din vagin cu degetele(am inteles ca spalaturile vaginale nu sunt indicate pentru ca pot face "serpisorii" sa ajunga mai usor de destinatie). Stiu ca teoretic este o foarte mica posibilitate sa fiu fertila in acea perioada, dar sunt putin ingijorata. Imi poate spune cineva daca totusi e vreun risc de sarcina?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| abilaura a răspuns:

Riscul de sarcina e foarte mic pentru ca, ipotetic vorbind, in timpul menstuatiei ovulul care trebuie fecundat e eliminat si cu atat mai mult in penultima zi. In mod normal, in ultimele zile de menstruatie ovulul e aproape integral eliminat deci "serpisorul" nu mai are ce sa fecundeze. totusi, orice e posibil fiindca corpul uman e plin de surprize. Oricum sper sa ramai gravida doar atunci cand esti pregatita si doar atunci cand iti dorestiwinking

8 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Spermatozoidul poate trai cam pana la 7 zile in vagin mi se pare. oricum putine sanse, app daca ramai sunt ceva pastile pentru avort? ca si eu am facut o isprava asearastraight face.(in afara de postinor)

| underground22 explică (pentru rey):

Nu sunt, din pacatesad. Altfel n-ar mai apela femeile la avorturi. Good luck!

| Annonymus0000 a răspuns:

In locul tau nu mi.as face griji, dar ca sa te simti mai bine, du.te la farmacie si cere pilula pentru a2a zi (poti sa o iei la cel mult 5 zile dupa contactul sexual). sa stii ca costa destul de mult 70-80 lei dar este eficienta.

| irrumator30 a răspuns:

Nu ai de ce sa fii ingrijorata, parerea mea, deoarece in penultima zi de menstruatie ovulul nu se mai afla in uter el fiind eliminat deja, deci acesta numai poate fi fecundat de catre spermatozoizi. Acum pentru linistea ta, cumpara un test doua de sarcina si efectueaza-le. Data viitoare fi mai atenta la ce prezervative folosesti. Si eu am folosit Entran si Love plus, care mi s-au rupt. Cumparati Durex, si nu veti avea nici o problema. Dai un ban, dar stai in fata, vorba aia. Adica scapi de griji!

| underground22 explică (pentru irrumator30):

A fost Durex Performa. btw... n-am luat pastila de a doua zi pentru ca se pot lua maxim doua pe an si le-as pastra pentru situatii cu adevarat "de urgenta". Sunt putin speriata, dar voi face un test de sarcina peste o saptamana pentru linistea mea( si mai mult pentru linistea lui ca vine bacu si admiterea si e muuuuult mai stresat ca mine in legatura cu "accidentul")

| MikyBaby a răspuns:

2-3 zile inainte de ovulare si 2-3 zile dupa nu poti ramane insarcinata.Dar nu te risca pentru ca orice e posibil.

| Aydutsa a răspuns:

Intr-adevar posibilitatea de fertilitate in acea perioada este mica dar nu inexistenta, cel mai bine e sa mergi la un control ginecologic si sa vorbesti cu medicul...pentru ca pana la urma el este expert si cred ca te poate sfatui cel mai bine. Sper k ti-am fost de ajutor, take care:*