| spidy a întrebat:

Am o mica rugaminte daca ma puteti ajuta cu niste pareri, sfaturi....as vrea sa tai ata de la penis, este periculoasa o operaite ca aceasta? in ce consta? ce tratament trebuie sa urmezi dupa(zile de recuperare) si cam care ar fi costul unei operatii?

Răspuns Câştigător
| xToToShelx a răspuns:

Atunci din cate inteleg te referi la termenul de "circumcizie" care se face in principal la o varsta mai mica dar merge si ca adolscent/adult. Pe link-ul ala gasesti mai multe detalii PRO si CONTRA in legatura cu operatia asta care din cate am inteles e cam 50 lei

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ata se rupe singura, in mod normal, la primul contact sexual.Te dau banii afara din casa pentru operatie?

| xToToShelx a răspuns:

Daca te referi la "dezvirginare", mai bine astepti o fata potrivita sau daca ai bani pentru "operatia de taiere" te poti duce la o dama de companie cu un prezervativ. Daca te referi la circumcizie, uite aici tot ce trebuie sa stii:http://www.csid.ro/......-13755379/

| spidy explică (pentru xToToShelx):

Nu mai sunt de mult virgin, mai ales ca de 1 an si 2 luni am o relatie stabila, dar ma incomoda intr-un fel ata, parca imi tine preputul in tensiune si ma irit de fiecare data...

| spidy explică (pentru xToToShelx):

Ca asta vorbeam si cu prietena mea si ne uitam amandoi daca as taia "ata" practic s-ar decalota preputul mult mai bine si nu l-ar mai tine in tensiune...mi se pare aiurea o facem de 2-3 ori dupa bag cucu in reparatiilaughing 4-5 zile sa se refaca...

| xToToShelx a răspuns (pentru spidy):

Sau mai incearca o varianta. Preludiu mai lung, sau lubrifiant din magazin. Poate na, nu produce unu din voi indeajuns lubrifiant natural. Si chestia asta poate crea presiune mare asupra preputului

| spidy explică (pentru xToToShelx):

Aici cred ca eu sunt de vina, nu produc indeajuns...da pai asta va fi singura solutie lubrifiant fara arome, am folosit si cu arome si faza ciuadata e ca m-a usturat si pe mine si pe ea in acelasi timp

| xToToShelx a răspuns (pentru spidy):

Mda, si eu am avut o astfel de problema (cu prezervativele). Substantele sunt de vina. Incearca si varianta asta si daca nu, cum a spus #corbulalbrosu, du-te la medicul de familie si vorbeste cu el big grin.

| xToToShelx a răspuns (pentru spidy):

Atunci din cate inteleg te referi la termenul de "circumcizie" care se face in principal la o varsta mai mica dar merge si ca adolscent/adult. Pe link-ul ala gasesti mai multe detalii PRO si CONTRA in legatura cu operatia asta care din cate am inteles e cam 50 lei

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copile unde ai citit sau de unde ai auzit ca frenul, care popular este denumita "ata" trebuie indepartata? Nu se face o astfel de operatie deoarece nu-si are rostul sa se faca asa ceva si pentru cultura ta generala afla ca MAREA MAJORITATE A BARBATILOR mor cu frenul intact poate putin alungit insa nu rupt/taiat sau indepartat.La foarte putini indivizi li se poate rupe u totul caccidental. Acel fren este puternic vascularizat si o eventuala taiere sau rupere provoaca o hemoragie destul de periculoasa.Ruperea,taierea sau lipsa frenului nu te va face mai "barbat" sau nu va insemna in nici un caz ca te-ai "dezvirginat". laughing Iti doresc mai multa minte si daca se poate multa sanatate.

| spidy explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt intr-o relatie stabila de 1 an si 2 luni....ideea e ca ma jeneaza in timpul actului....si mi se irita preputul dupa 2-3 numere, acum recent chiar luni am facut de 2 ori cu prietena mea si s-a iritat preputul, precizand ca ea era uda si am folosit si lubrifiant, ideea e ca parca ata aia imi tine in tensiune preputul nu stiu cum sa explic

| corbulalbrosu a răspuns (pentru spidy):

Esti un caz aparte, sincer esti primul care reclami o astfel de afectiune.In cazul in care preputul trece complet peste gland si trece si dincolo de santul balanopreputial (gatul penisului) realizandu-se o decalotare integrala, te-as sfatui sa i te adresezi in prima instanta medicului de familie deoarece el este singurul care te va ajuta/indruma in functie de situatia ta reala. S-ar putea ca intr-adevar sa fie nevoie de o interventie chirurgicala in orice caz minora ceva asemanatoare cu operatia in cazul fimozei. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Circumcizia se practica in anumite comunitati de religie musulmana in special sau mozaica. Circumcizia este omniprezentă la evrei şi musulmani, precum şi în sectele creştine mai mici din Egipt, Africa, India şi Oceania. Dar în Europa, circumcizia s-a practicat foarte rar, chiar şi astăzi fiind mai puţin obişnuită decât în Statele Unite.Circumcizia face parte integrantă din religia mozaică. Este prima poruncă biblică pe care trebuie să o respecte evreii. Circumcizia este efectuată în ziua a opta de la naşterea copilului, cu excepţia situaţiei în care împrejurările medicale arată că ar fi dăunătoare copilului. Vezi materialul:http://www.csid.ro/......-13755379/ In cazul tau este vorba de cu totul altceva.

| Emilian65 a răspuns:

De ce nu ai rabdare sa se rupa in urma unui act sexual?