| Ooarecare a întrebat:

Am o prietena care a facut sex neprotejat in ultima zi din menstruatie. inca nu si-a facut un test de sarcina, urmeaza sa isi cumpere unul azi. astazi au trecut 12 zile de la "incident" iar ea are din nou menstruatie. e posibil sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Un copil este o minune, dar cand este dorit de (mamá si partener). daca nu este dorit, devine o povara, pur si simplu ¨ceva¨ ce nu trebuia sa se intample.
Au facut sex neprotejat doar de dragul placerii.nu cu alt gand.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil, fiindca aceasta sangerare nu are cum sa fie menstruatie (menstruatia apare ritmic, la un interval mediu de 28 de zile). Cel mai probabil asta e o sangerare de implantare a sarcini, adica bebelusul se fixeaza in uter si zona de fixare sangereaza. Sa mai astepte cu testul de sarcina, fiindca e prematur. Peste 5-6 zile isi poate face unul, din urina de dimineata, repetat eventual peste inca 5-6 zile. Probabil va avea confirmarea minunii de a deveni mamica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dragilor, un copil e oricum o minune. Si totusi cred ca daca faci sex neprotejat, in forul tau interior iti doresti un copil. Altfel nu inteleg.
Si apoi ganditi-va la alternativa: dereglari hormonale, tumori de endometru, chisturi ovariene, nenorociri care necesita ani de tratament si te pot lasa cu sechele toata viata. Alternativa: un copilas dragut care sa fie o sansa pentru viitor. De o mie de ori mai dezirabila.

nony
| nony a răspuns:

@Brigaela. dupa cum s-a pus intrebarea, nu cred ca este dorita ¨minunea de a deveni mamicᨠsub nici o formá.

| rozalia25 a răspuns:

Poate sa fie si o dereglare de ciclu, sau mai rau. Cel mai bine e sa mearga la un medic pentru o ecografie la uter si ovare. Asa poate sta linistita si in legatura cu bebe si legat de alte probleme mai grave.

| Misterious a răspuns:

Eu cred ca e o simpla dereglare...sa nu-si faca griji.banuiesc ca nu isi doreste o sarcina.asa ca Brigaela ar fi o minune pentru altcineva.
Poate sa-si faca un test si azi.va fi bun rezultatul...Succes si bafta alta data sa fie mai atentitongue

| alexuzha a răspuns:

Un copil ye o minune numai cand yesti pregatita...

| yanna_5323 a răspuns:

E posibil sa fi luat pastila pentru. a doua zi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mai degrabă poate fi vorba de o răceală sau o dereglare hormonală.
Este bine să consulte un medic ginecolog.
Pa, pa.

| Ooarecare explică:

Mai rau insemnand ce? sad

| Ooarecare explică:

Da, un copil e o minune atunci cand te consideri pregatita din toate punctele de vedere sa-l cresti. nu e cazul in situatia de fata. va multumesc pentru raspunsuri happy