| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu care ma confrunt deja mai bine de un an, si din cauza asta am parte numai cearta si iar cearta cu prietena mea. Va rog aveti rabdare pina la sfirsit. Va explic care-i situatia si am nevoie de sfatul vostru pliz. Suntem 2 frati ambii avem prietene, si cam cu un an in urma ele au avut o cearta pe net (adica prietena mea cu prietena lu fratele meu) si de atunci ele nu prea se suporta si eu am numai probleme in relatie. De ce? Va spun imediat. Prietena mea nu are ochi sa o vada, spune ca in cearta ceea a fost ofensata si nu stiu mai ce...si imi cere si mie acelasi lucru s-o urasc, s-o trimit intr-un loc cind o vad, sa nu vb in genere cu ia si nici sa nu o salut (pe prietena lu fratele meu) cu ce absolut eu nu-s deacord..eu sunt o fire cuminte,iertatoare si nu prea pot trai cu ura-n suflet si din cauza asta ne certam cite-o saptamana. Si unele lucruri nu depind de mine,si cum sa nu vb sau sa nu ma salut cind ea vine la mine acasa la fratele meu si se saluta frumos cu mine vb,eu ce sa-i fac sa-i intorc spatele si sa nu-i rasp, consider ca nu-i corect.
Mi-a mai zis ca de exemplu daca la ziua mea de nastere o sa fie si prietena lu fratele meu, (dar asta nu depinde de mine, daca el o sa doreasca sa vina cu ea eu nu o sa-i pot interzice ) prietena mea nu are degind sa vina la ziua mea.
Si eu un singur lucru ii cer, sa lase totul la o parte si sa fie bine, sau cel putin sa nu ma manince pe mine de pe picioare de ce m-am salutat dc vb.sau nu stiu ce.
Ea imi cere s-o ignor si s-o urasc. Asta ar insemna ca nu-mi respect fratele
Eu optez pentru bine,si din cauza asta ea imi spune ca eu merg impotriva ei ca o calc in picioare, ca nu-s de partea ei. Dupa cite am inteles ea mai degraba se desparte de mine da nici nu trece peste principiile ei si sa accepte ca eu sa fiu in relatii bune cu toata lumea.
Si nu pot intelege cum asa, ese ca pentru prietena mea e mai presus cearta ceea decit relatia cu mine, ea e gata sa aiba si cite 2 saptamini de neintelegeri si suferinta in relatia cu mine, sa se certe cu mine ii este mai usor decit sa lase totul la oparte si sa nu dea atentie. Nu inteleg de ce eu trebuie sa am de suferit din cauza certei lor?
Si in genere eu cred ca sunt barbat si nu am ce ma implica in cearta lor, si nici nu trebuie ea sa-mi dicteze ce sa fac!

Eu ii cer sa nu dea atentie,sa uite si sa lase trecutul in urma sa nu ne mai certam de la asta,ea mi-a zis ca nici-o data nu o sa poate face asa ceva.
Ea imi cere ca eu s-o sustin in ura pe care o poarta, adica cind aud de prietena lu fratele meu sa nu am ochi sa o vad,ceea ce eu nu pot sa fac si sa fiu deacod (si mai ales ca prietena fratelui de mult a uitat de toate si se comporta foarte frumos si cu mine si cu toti)
Dintre rau si bine, eu tot timpul sunt pentru bine, nu pot fi altfel.

Ore chiar eu ii cer imposibilul? sau procedez rau ca-s asa?
Sunt deja gata sa merg si la asta, ori terminam subiectul acesta ori o terminam cu relatia ca de foarte multe ori m-am certat si nu am rezolvat nimic si nu mai pot asa
Ce parere aveti despre toate? ce sfaturi imi dati? cum sa ajung la o intelegere? Nu mai suport atita cearta de la nimic. Avem 3 ani impreuna deja

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ce sa zic, cred ca mai degraba ai avea o sansa sa fii cu prietena fratelui tau decat sa o impaci pe prietena ta. Cand nu va fi problema cu cumnata ta, va fi alta, cand nu va fi alta, va aparea o a treia.
Asta este ceea ce cred eu, acum tine de tine, suporti faptul ca nu-i convine una-alta si ii pusa mereu pe harta, sau nu ai ales tu bine cu cine sa te incurci.

6 răspunsuri:
| klaws007 a răspuns:

Vezi sa nu aiba vreun interes sa ajunga indirect la fratele tau

| RAY a răspuns:

Ma duc sa-mi fac popcornul sasi citesc romanul, esti fata ce naiba spune si tu la obiect nu detalii

| Emilian65 a răspuns:

Mai, copile, nu mai sunt fete in tara asta?

| Cristiann25 a răspuns:

Ai o prietena batuta in cap.Eu i-as da o palma si s-ar linistii.Sunt atatea femei pe pamant nu trebuie sa stai dupa o proasta.M-am saturat de femeile din ziua de azi.Ar trebui folosite numai pentru sex si atat.

| hummmer a răspuns:

Ţi-ai răspuns singur:nu trebuie ea să-mi dicteze ce să fac!
Eu zic să pui pauză relaţiei, poate îi vine mintea la cap şi continuaţi de acolo.

| DistrugatorulDeVise a răspuns:

Mamă,mamă,săraca noastră gramatică.
Oricum, în legătură cu răspunsul tău, e clar ce ai de făcut. Nu te lăsa influenţat de ea, tu faci ceea ce simţi şi ceea ce crezi că e corect.Este singura metodă ca să nu regreţi mai apoi ce ai făcut.