| LinDaStAr a întrebat:

Numai rezist crying, totul se intampla atat de rau, numai rele si numai ghinioane crying nu exista nici o zi fericita, o sa va spun de fapt cum s-a intamplat...eu ma imprietenisem cu o fata cand aveam 6 sau 7 ani, dupa ea s-a comportat destul de bine pana cand am inceput sa ne certam, dar ea incepea ca de ce nu veneam la ea sau in parc si numai vorbea cu mine. Dupa eu imi facusem inca o prietena si n-ar fi trebuit sa fac gestul asta, am barfit despre prima, dupa a fost o neintelegere, cea prima mi-a cerut impacarea, cu toate ca eu i zisem la a doua prietena ca nu ma voi mai impaca cu ea si cand a vazut s-a cam suparat pe mine, dupa aceeasi poveste, incepusem sa spun despre a doua cu prima, si asa s-a creat o adevarata cearta, doar din cauza mea sad si s-a mai repetat povestea asta tot cu Ana ( prima ) si aceeasi poveste.
Acum din cauza prostiei mele, am avut prea multa incredere in Ana si nu trebuia, acum ea isi bate joc de mine cu toate ca ne impacaseram,
si se crede ea cea mai tare si pe mine ma face o proasta si nu mai suport, si asta este numai vina mea, Ma Urasc pe mine pentru ce am facut crying
Numai stiu cum sa repar lucrurile crying caci eu am inceput crying Va rog dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac crying sunt complet pierduta, nu prea mai am prieteni crying ma simt prea singura, numai rezist crying

Răspuns Câştigător
| BiaBubulina a răspuns:

Uite draga fetita, stiu ca tu suferi! Eu trec prin aceeasi situatie mereu.Incearca sa te duci la un curs de gimnastica, de dans si de multe alte chestii care te pasioneaza.Vei vedea viata cu alti ochi si iti vei face prieteni noi.Eu nu ma duc la niciun curs,dar in fiecare noapte ma rog la Dumnezeu si din ce in ce se schimba in bine. Daca gandesti negativ nu vei obtine nimic, dar daca vei gandi ca lucrurile vor fi bine si trebuie sa lasi timpul sa le rezolve, chiar asa va fi.Sa nu fii trista! Am avut si eu probleme cu cate o fata,dar, daca nu s-a terminat cu bine, am tinut o legatura rece cu ele.Nu am mai barfit de ele, si le-am spus decat: Buna! si La revedere! Am uitat de tot ce mi s-a intamplat si chiar s-a schimbat lumea putin.Acum eu am prieteni noi si e totul bine.Eu am avut o experienta cu niste prietene de la bloc(unde stateam inainte). Cand m-am mutat la curte, mi-am facut prieteni noi si cei de la bloca se purtau foarte urat cu mine deoarece m-am indepartat.Nu este nimic! Doar, sa nu le arati ca te doare.Asa imi spune mama mereubig grinaca le arati ca te doare, ele vor continua sa-si bata joc de tine si sa zica ca esti o lasa.

13 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Incearca sa fac in asa fel incat Ana sa nu vada ca esti pierduta asa cum spui. Nu merita prietenia ta. Stai cu fete care stii ca sunt de incredere si incearca sa iti faci prieteni noi, si nu doar fete. Cu toate ca prietena mea cea mai buna e fata, ma inteleg bine cu multi baieti, si cateodata ma inteleg mai bine cu ei decat cu fetele, pentru ca nu sunt asa de increzuti ca fetele. Deci sfatul meu: nu o lasa pe ana sa vada cum te simti tu, in fata ei incearca sa fi cat mai vesela si mai nepasatoare si fa-ti prieteni noi care sa merite prietenia ta. Si sa nu faci iar greseala sa te certi cu unul si sa il barfesti la altul, pentru ca gresesti mult. Bafta!

| ღNameღ a răspuns:

Ok.Deci tu trebuie sa le ignori.Eu observ ca ele nu-ti sunt prietene adevarate, ci serpi care l-a un moment dat de for musca, cum a facut ana de iti zice proasta.Tu nu te lasa mai prejos.Aratale(prin ignorare)ca nu stiu cu cine s-au pus.bafta

| summertime a răspuns:

Du-te la Ana si zi-i ca iti pare rau si ca ai spus acele lucruri pentru ca si tu ai auzit ca si ea ar fi spus lucruri urate despre tine,zi-i ca cineva ti-a spus asta, dar fii atenta, nu da nici un nume.Fa acelasi lucru si cu cea de a doua.Zi ca de la aceeasi persoana ai auzit ca si ea te-a barfit.Si nu uita:nu da nici un nume.

| Biianca81215 a răspuns:

Iti ceri scuze de la amandoua si te duci la una si ii zici:
-Tu Ana vreau sa iti zic ceva
Si ii zici tot ce i-ai zis lui adoua despre ea si ii zici ce nu iti convine si ce nu ar trebui sa mai faca si dupa aia ii zici sa iti zica si ea cu cine tea vorbit pe la spate ce nu-i convine la tine si apoi o intrebi daca vrea sa fiti din nou prietene bune cum erati odata si gata

Succeswinking

| metalheart a răspuns:

In primul rand cu cine te intelegi mai bine? cu ana sau cu cealalta fata?
spune-i anei ca nu mai suporti sa te controleze cum vrea ea si sa aleaga intre tine si egoismul ei. spune-i ca ai crezut ca puteti fi mai mult decat prietene dar ea nu iti prea arata prietenie.
intr-o prietenie comunicarea e cea mai importanta. daca iti spune ca e vina ta spune-i ca ai incercat sa repari lucruriledar ea nu a vazut acest lucru pentru ca mereu dorea sa para mai superioara.
spune-i tot ce te apasa, iar apoi intreab-o ce alege.e singura cale sa o faci sa inteleaga.dar ai grija ca daca te alege pe tine si iti face la fel sau mai rau si iti spune ceva de genul "nu uita ce mi-ai facut" nu te lua dupa ea. un prieten adevarat nu face asta ci iarta si o ia de la capat.
nu te lasa calcata in picioare.
succes!

| MarioOnette a răspuns:

Miticutza de tine...chiar imi pare ft rau de tine.nu stiu deti va ajuta sfatul meu dar mi-am dat si eu opinia.cel mai bine e sa nu-i tragi atentie ea te va lasa in pace si apoi daca chiar mai tii la ea incearca sa te inpaci cu ana dar daca nu uite in sus si mergi inainte e nu este unica prietena din lume.pe viitor staruite sa ai doar o singura prietena mai buna dar ea sa nu stie tot despre tine, vrei sa te deshizi cuiva zii totul mamicai ea nu te va trada niciodata.Capul sus ca viata continuie.pka

| ioanaabt a răspuns:

Draga mea. Tot ceea ce faceti voi sunt doar copilarii. Mult mai tarziu vei realiza acest lucru. Eu zic ca ar fi frumos sa va inalniti toate trei la o cafenea, undeva si sa lamuriti totul. In cel mai rau caz, daca ele nu vor fi de acord si nu vor mai vorbi cu tine, zic totusi sa incerci sa le lasi in pace. Incearca sa nu mai ai incredere in orice fata care se da drept prietena ta cea mai buna si sa incerci sa fii cat mai rezervata. O prietenie adevarata se cladeste in timp, nu asa usor. Mult succes!

| RockaruL a răspuns:

Cereti scuze de la amandoua... Spunele ca iti pare rau.Ca nu ti-ai dat seama de ce-ai facut si ca nu ai fii vrut sa se ajunga la asemenea certuri...Dar incearca sa transformi asta in fapte nu doar in vorbe si arata-le ca regreti!
Succes!

| MetalRocker a răspuns:

Trebuie sa iti ceri si sa-i spui ca vrei sa fiti prietene din nou scuze si daca ea continua sa isi bata joc de tine ai trebui sa ai grija cum iti alegi prietenii.

| miugelz a răspuns:

Incearca sa iti ceri scuze fata de ele, dar cel mai important este faptul ca esti constienta de faptul ca ai gresit. Ar fi bine sa le spui si lor acelasi lucru pe care l-ai scris aici si cred ca si ele vor fi intelegatoare si te vor ierta. Daca nu te iarta, incearca sa le schimbi impresia pe care si-au creat-o despre tine si sa le arati ca te-ai schimbat. Si fi sigura ca te vor ierta, numai cu conditia ca acele evenimente neplacute sa nu se mai repete.winking

| danimotenel a răspuns:

Te rog eu char n-am inteles de ce isi bate joc de tine ana? da-mi un mesaj

| denisa_2818 a răspuns:

Organizeaza o intalnire la care sa fiti toate 3 si vorbeste cu ele despre ce s-a intamplat...

| denisa_2818 a răspuns:

Organizeaza o intalnire la care sa participati toate 3 si vorbeste cu ele despre ce s-a intamplat si alege-o pe cea care iti poate fi o adevarata prietena.