| Ramona_6841 a întrebat:

Am o problema de VIATA si de MOARTE! Am nevoie disperata de ajutor, am incercat totul si m-am gandit ca sa aud si parerea la altcineva poate vede situatia mea altfel.

Am avut o relatie ascunsa timp de 2 ani deoarece parintii mei (in special mama) nu l-au placut pe el din motive banale, deoarece lucreaza in construnctii si nu e destul de bun pentru mine din cauza fizicului lui. In tot acest timp ai mei au aflat de 2 ori de relatia mea si nu s-a terminat deloc bine. Ultima data au aflat acum 4 luni, mama mea a incercat sa se SINUCIDA! A fost internata 2 luni de zile in spital, i s-a dat tratament. Eu am fost nevoita sa ma despart de el, si de 4 luni sufar, nu mananc, am cedat nervos, am crize, am ajuns la spital. Nu pot sa imi revin, Pe partea cealalta si el sufera la fel de mult. Nu ne-am mai vazut in tot timpul asta, doar am mai vb de cateva ori. Mama ameninta incontinuu ca daca ma voi intoarce la el, de data asta ea nu va mai avea scapare, chiar va reusi sa se sinucida. Eu sunt prinsa la mijloc, nu pot trai fara el si nu vreau sa imi pierd mama. Toata lumea a incercat sa ii schimbe parerea mamei, dar nimic nu poate sa ii schimbe decizia. Cum sa fac sa ies din situatia asta, am incercat totul, il vreau pe el si nu putem sa fim impreuna. (mentionez ca am avut o relatie superba cu el).

Am 20 de ani, lucrez si fac scoala in acelasi timp, locuiesc cu parintii, el are 24 de ani, cu totii locuim intr-o tara straina.

Daca vreti sa aflati mai multe despre situatia mea puteti sa cititi si celelalte intrebari unde mentionez ca mama mea a mai avut tentative de sinucidere.

Am nevoie de pareri, sfaturi, orice e bine venit. Multumesc!

12 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Este o problemă delicată. Nu poți să faci așa cum spun cei de pe aici și să nu îți pese, e mama ta. Este clar că atunci când o persoana ameninta cu sinuciderea sau cand ameninta cu asta. Este nevoie să discute cu un medic psihiatru sau cu un psihoterapeut, asta nu e ceva ce tu poți rezolva usor. Înșeleg perfect faptul ca nu ai vrea sa o ai pe constiinta si ca de asta ai renuntat la relatie. Uneori insa cei din jur vad lucrurile altfel decat le vezi tu iar parintii de obicei iti doresc numai binele. poate ca ei vad ce tu nu vezi si el nu e bun pentru tine sau poate ca nu vad ei adevaratul om pe care tu il iubesti. Probabil ca daca l-ar cunoaste mai bine sitatia ar fi altfel dar nu au cum daca nu sunt dispusi la dialog. Cred totusi ca este nedrept sa renunti la ceea ce iubesti tu de dragul oricare persoane din lume. Poate ca ar fi mai bine sa te rupi de familia ta putin, sa te muti undeva singura, sa iti porti singura de grija si ei sa nu stie neaparat cu cine ai tu o relatie, este doar treaba ta. Daca tu consideri ca te merita, nu renunta, incearca sa pastrezi relatia in secret dar nu renunta la dragoste, este vorba si de viata ta. Ceea ce nu stie nu o raneste, nu?

| mihaMGB a răspuns:

Sunt sicner socata de ce am putut citistraight face nu ste cazul sa mai spun ce are mama ta nevoie,ceilalti te-au lamurit in legatura cu asta,dar pot totusi sa te ajut cu un sfat in priivnta a ceea ce poti TU facehappy in primul rand trebuie sa pui lucrurile in balans,daca il iubesti cu adevarat atunci fii cu el,mama ta trebuie s ainteleaga daca te iubeste! acesta este singurul fel in care o poti face sa inteleaga ca nu are de ales: ii explici ca il iubesti si ca este egoista,ca este vorba despre fericirea ta, spune-i ce nefericita te simti de cand v-ati despartit si cat de mult te afecteaza comportamentul, spune-i clar ca daca te iubeste asa cum sustine orice mama va accepta relatia voastra doar de dragul tau.este viitorul tau nu al ei si trebuie s ainteleaga asta.este total absurd sa te omori pentru ca fiica ta are o relatie cu un baiat pe care nu il agreezi.straight face imi pare sicner rau pentru situatia prin care rteci, si sfatul meu este sa iti implinesti fericirea altfel oricum mama ta va continua sa faca asta pana in momentul in care va considera ea un partener potrivit pentru tinehappygandeste-te la astatongue

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Mama ta face asta din dragoste pentu tine, Uneori parintii vor un partener de viata perfect... poate mama nu sa obisnuit cu faptul ca nu mai esti copil, si nu cred ca ar vrea sa isi vada copilul linga un partener care nu crede ca este perfect>Nu spun ca mama ta are probleme phihologice dar ar trebui sa urmeze un tratament la phiholog FOARTE BUN deoarece lucruri de genul acesta sunt obisnuite... Si maica_mea vrea sa ne( suntem 2 fratii) gasim partenere perfecte dar nu se baga in treburile noastre.Mai greu a intrles ca am crescut amindoi dar si mama ta o sa intrleaga mai devreme sau mai tirziu.BAFTA

| Simonaaaaaaaaaa a răspuns:

E clar ca nu-l place pe tip!straight face. Daca ai incerca tu sa vorbesti cu ea sa-i explici,adica na si ea a fost ca tine, si ea a avut o relatie "dificila"la inceput cu tatal tau deci se presupune ca stie ce e ala sentiment de iubirehappy.
Incearca sa o iei incet-incet pe mama ta poate va intelege, ca na o abordare brusca cine stie la ce duce.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi pare rau nu stiu daca e corect sa traiesti pentru maica-ta. Nu as putea decat sa-i recomand tratament psihiatric iar tie sa-ti urmezi inima daca el e alesul. E o situatie dificila dar problemele sunt cauzate de mama ta care cu tot respectul e sarita de pe fix si are nevoie de tratament urgent. Nu am mai auzit ceva de genul asta pana acum.

| Ramona_6841 explică (pentru AlexanderAdrian):

Face tratament, sedinte cu psihologul...dar nu e nebuna.ea ameninta ca se omoara doar daca ma intorc eu inapoi la el, in rest e ok...

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Ramona_6841):

Nu stiu cum se numeste exact dar aer clar o forma de nebunie, vreo schizofrenie psihoafectiva. Nu exista asa ceva. Nu e nimic normal in a fi ok atat doar ca se omoara daca te intorci la tipul ala. Mai sunt mame care fac isterii si alte chestii din astea dar nu trec la fapte. Intr-un final alea normale accepta ca asta e situatia, eventual nu mai vorbesc cu fiicele lor, da nu se omoara.
Iar tu NU poti trai asa cum iti comanda ea, e absurd. Cine spune ca trebuie sa-l placa ea? Trebuie sa-l placi tu

| alexandru921994 a răspuns:

since. o sa imi exprim parerea in mod direct, imi cer scuze daca o sa fiu rece, dar cu toate ca il iubesti mama ta iti vrea numai binele. tie iti este bine acum, dar peste 10 ani cand tu o sa termini o facultate o sa ai carte de munca si barbatul pe care il iubesti nu o sa poata sa aprovizioneze financiar familia. tu ce o sa faci? cine stie. de obicei oamenii care lucreaza in constructii mai si beau, iar un sot care bea si nu aduce bani multi in casa nu este exact persoana potrivita cu care sa iti petreci tot restul vietii

Răspuns utilizator avertizat
| Inocentius a răspuns:

Ai auzit de indiferenta?
Daca maicata nu-i nebuna nu-i in stare sa se sinucida si spune-i k nu-ti pasa dk se sinucude si ce simti pentru gagicatu, apoi maicata o sa inceteze sa mai ameninte

| dida11 a răspuns:

Tu traiesti cu el nu cu mama ta daca il iubesti cu adevarat vei ramane cu el si mama ta ar trebui sa accepte situatia asta fie ca vrea fie ca nu vrea. iubestel pe el ca o iubire asa nu cred ca vei mai gasi nicaieri

| yoana1997 a răspuns:

E o poveste foarte trista si in primul rand as vrea sa-ti spun ca imi pare sincer rau pentru ce ti se inampla. Crede-ma stiu cum e sa nu ai persoana iubita aproape, si pentru asta te inteleg. Sfatul meu pentru tine este sa iti asculti inima si sa faci ceea ce ea iti dicteaza, pentru ca daca continui sa asculti orice alte barfe rele sau chestii de genu,, Lasa-l pe ala ca mai sunt multi " sunt satula si eu de vorbele astea crede-ma pe cuvant. Dar exista ceva stii vorba aia,, In dragoste e ca intr-o clepsidra inima se umple si se goleste creierul " sa ai totusi o limita. Sa ai grija de tine si sper ca ti-am fost de ajutor prin sfatul meu. Funda :*?