| Ramona_6841 a întrebat:

Am o problema de VIATA si de MOARTE! Am nevoie disperata de ajutor, am incercat totul si m-am gandit ca sa aud si parerea la altcineva poate vede situatia mea altfel.

Am avut o relatie ascunsa timp de 2 ani deoarece parintii mei (in special mama) nu l-au placut pe el din motive banale, deoarece lucreaza in construnctii si nu e destul de bun pentru mine din cauza fizicului lui. In tot acest timp ai mei au aflat de 2 ori de relatia mea si nu s-a terminat deloc bine. Ultima data au aflat acum 4 luni, mama mea a incercat sa se SINUCIDA! A fost internata 2 luni de zile in spital, i s-a dat tratament. Eu am fost nevoita sa ma despart de el, si de 4 luni sufar, nu mananc, am cedat nervos, am crize, am ajuns la spital. Nu pot sa imi revin, Pe partea cealalta si el sufera la fel de mult. Nu ne-am mai vazut in tot timpul asta, doar am mai vb de cateva ori. Mama ameninta incontinuu ca daca ma voi intoarce la el, de data asta ea nu va mai avea scapare, chiar va reusi sa se sinucida. Eu sunt prinsa la mijloc, nu pot trai fara el si nu vreau sa imi pierd mama. Toata lumea a incercat sa ii schimbe parerea mamei, dar nimic nu poate sa ii schimbe decizia. Cum sa fac sa ies din situatia asta, am incercat totul, il vreau pe el si nu putem sa fim impreuna. (mentionez ca am avut o relatie superba cu el).

Am 20 de ani, lucrez si fac scoala in acelasi timp, locuiesc cu parintii, el are 24 de ani, cu totii locuim intr-o tara straina.
Daca vreti sa aflati mai multe despre situatia mea puteti sa cititi si celelalte intrebari unde mentionez ca mama mea a mai avut tentative de sinucidere.

Am nevoie de pareri, sfaturi, orice e bine venit. Multumesc!

20 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

Eu am impresia ca mama ta a facut asta numai ca sa iti schimbe parerea. Voia sa vezi ca nu glumeste, daca zici ca n-are alte motive pentru care sa faca asta. Deci practic ea a castigat. Poate ma insel, poate nu, dar spune-i ca te sinucizi tu daca nu accepta situatia, si ca daca se sinucide nu numai ca moare degeaba, nu numai ca nu te va vedea fericita, nu numai ca va ajunge in Iad...

| XDarkAngel a răspuns:

Sa inteleg ca data viitoare cand faci ceva ce nu-i convine va incerca sa se sinucida din nou...

| Tania a răspuns:

Spune-i mamei tale ca este o persoana foarte egoista!
Ea nu se gandeste deloc la fericirea ta, ce face ea acum te santajaza emotional este groaznic.
Cea care are probleme este mama ta.Este pacat ca va distruge fericirea!
Sincer,mama ta are probleme psihice.
Tu alegi ce este mai bine pentru tine,daca tu esti fericita cu prietenul tau, cel mai bine ar fi sa va impacati, barim si asa pe ascuns.
Daca mai are vreo tentativa mama ta sau ceva de genul interneazo la psihiatrie vorba lui RetardedRacoonsui :nu trebuie sa inebunesti si tu langa ea.

| doc69 a răspuns:

Este optiunea mamei tale daca vrea sa faca asta cu viata ei nu este vina ta pentru deciziile ei extreme.In plus da dovada de posesivitate si egoism.Nimeni nu traieste in locul nimanui si prorpiile decizii sunt cele care iti croiesc viata.Nu permite nimanui in afara de tine sa ia decizii in locul tau.Viata trebuie traita cum simti nu prin simtitrea altora.Fa ceea ce simti nu ceea ce simte mama ta.Coboara in sufletul tau. Iubirea trebuie sa fie motor de optimism nu tragedie.Repet totul tine de tine nu de mama ta daca a facut acel gest extrem inseamna ca are ea provbleme in relatie si dezamagiri mari deci tulb urari comportamentale.Nu e vina ta ca are acele tulburari.mai intreaba astept.

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Nu poti sa actionezi asa cum zice MasterYoda. Tocmai pentru ca esti matura trebuie sa calculezi in parte fiecare lucru pe care il faci, si pana acum ai facut asta bine. Situatia ta este foarte delicata, pe de'oparte baiatul pe care il iubesti si pe de alta parte mama ta care nu e de acord cu asta. Sfatul meu este sa mergi cu mama ta la un psiholog. Te rog sa nu ma intelegi gresit, psihologul nu este pentru cei nebuni. El te ajuta sa iti rezolvi problemele, sa gandesti logic si sa scapi de anumite fobii. Daca spui ca mama ta a mai incercat sa se sinucida insemna ca are o problema cu asta si tocmai de asta trebuie sa o convingi sa faca niste sedinte de psiholog. Poate merge la medicul de familie si el ii va face trimitere la un psiholog si astfel va fi gratuit. Intr-adevar, esti matura acum, esti independenta, dar asta nu insemna ca trebuie sa treatezi totul cu indiferenta, asa cum spune MasterYoda. Ceea ce ai facut tu pana acum e bine pentru ca ai tinut situatia sub control. Dar, eu zic sa nu ii spui tu mamei tale de sedinta la pshilog, ci sa ii spuna o prietena mai apropiata, sau chiar tatal tau, ca sa nu creada ca tu faci asa dintr-un motiv anume, ca sa te impaci tu cu prietenul tau.
Sper ca ti-am fost de ajutor si sper sa iti rezolvi problema cat mai repede!

| Linilerei a răspuns:

Okay. În primul rând ai 20 de ani, lucrezi și deja începi să îți faci o viață. Mai întâi de toate mănâncă, pune-te cu picioarele pe pământ și gândește-te că dacă te ți în starea asta nu îl vei mai vedea dacă ajungi să pățești ceva. Spune-i printr-un mesaj sau ceva de genul, vorbiți când ești pe la școală sau la muncă să te aștepte până încerci să rezolvi situația. Apoi discută mama. Femeia asta încearcă să te manipuleze. Trebuie să fi conștientă că dacă se gândea la tine, accepta numai de dragul tău. Aici intervine egoismul din dânsa și tot ce face este să te tragă în jos văzând că tu suferi și că ești preocupată ca ea să nu se sinucidă. Eu ți-aș sugera să te pui pe picioare, îi explici că ce face este să fie egoistă față de tine și să îți ruineze fericirea și că așa nu se mai poate. Fi conștientă că aici depinde fericirea ta în primul rând și că tuturor ne trebuie o doză de individualism. V-aș sugera să vă mutați împreună dacă aveți gânduri pentru mai departe și să îi explici mamei tale că aceste acte sunt infantile și egoiste. Îți urez succes și sper să rezolvi.

| MasterYoda a răspuns:

1. daca mama ta vroia sa moara, murea!
2. ai 20 de ani, se presupune ca esti matura. ia-ti viata in maini. tu stii ce e mai bine, ce merita sa pastrezi, ce merita sa lasi in urma

| Ramona_6841 explică (pentru MasterYoda):

A luat o cutie de somnifere, daca nu o duceam atunci la spital murea!

| WeaponGirl a răspuns:

Foarte complicat sad
Cel mai greu lucru din viata mi se pare : sa alegi intre parinti si persoana iubita.
Nu ai cum sa alegi, nu ai cum sa rezolvi...nicicum nu e bine sad
Daca spui ca aveti doi ani inseamna ca aveti ceva serios, nu renunta la el.Nu poti decat sa fii tare si sa duci lupta asta pana la capat,adica sa te intalnesti in continuare cu el, nu renunta pentru ca mai tarziu o sa regreti, in cele din urma se va rezolva cumva.Cat despre mama ta...ce sa spun?! sad am mai intalnit parinti cu conceptii din anii 60` dar nici chiar asa.
Sincer si fara suparare are probleme grave,nu o poti convige sa mearga la un psiholog? Din pacate cred ca e singura ei sansa, cum sa faca asa? nu isi da seama in ce situatie te pune?
Sper sa fie bine si sfatul meu este sa nu renunti, o scoti tu la capat cumva. Bafta!

| OnlineZ a răspuns:

Mama ta are probleme psihice. oricine intenteaza la viata lui, si mai ales din motive asa banale sigur are probleme.te santajeaza emotional nu e bine nu te desparti de el pentru ca daca faci asta o sa regreti foarte mult si cred ca esti constienta de chestia asta.cel mai bine e sa il aduci pe el in casa si sa vb cu toti sa incerce chiar el sa o convinga, si daca nu merge sincer fara suparare trebuie internata pentru ca nu e normal sa faci chestii de astea.

| RetardedRacoons a răspuns:

Santaj emotional, internati-o la nebuni daca e asa hotarata sa se sinucida, e clar ca femeia are probleme psihice nu trebuie sa inebunesti si tu langa ea.

| RetardedRacoons a răspuns:

M-am uitat un pic si prin celelalte intrebari. No acum sincer iti spun ca asta nu e comportament de parinte care tine la copilul lui. Femeia asta se agata de tine si nu te va lasa absolut niciodata sa-ti traiesti viata sau sa fii fericita, poti intelege treaba asta? Niciodata in veci vecilor n-o sa poti lua o decizie pentru tine pentru ca omul asta te considera marioneta personala.
Tu decizi daca merita sa-ti sacrifici viata pentru un om care nu da doi bani pe fericirea ta. Eu personal n-as avea mustrari de constiinta, parintele trebuie sa moara inaintea copilului nu invers, asa e natural, intelegi ce vrei. Suna groaznic vai, dar mai groaznic e sa traiesti in sclavie iar santajul emotional la care esti supusa ar trebui sa fie cea mai clara dovada ca indiferent ce decizi si indiferent de ce se va intampla tu n-ai ce sa-ti reprosezi.

| julial a răspuns:

Nu iti pot da un sfat clar pentru ca nu ma aflu in situatia ta, dar daca ar fi sa iti ofer unul acela ar fi sa iti pastrezi calmul si sa nu te pierzi si oricat de greu este acum incearca cat de putin sa ai grija de sanatatea ta.Sincer imi pare rau ca nu te pot ajuta ceva mai mult.Iti doresc noroc!

| Fastthinking a răspuns:

E o problemă extraordinar de gravă...mai tot timpul se întâmplă lucruri de acest gen:„Ce să fac? Mama sau el?". Înțeleg că suferi iubirea e dureroasă te duce în situații imposibile,însă există o posibilă soluție -părerea mea este să stați puțin despărțiți până mama ta se pune pe picioare nu știu cât înseamnă acest„puțin"în timp,dar atât timp cât mama ta e bolnavă,trebuie să rabzi,deși e greu! Apoi. încercați să luați legătura cu un psiholog,pentru mama ta să o liniștească sufletește.Și cine știe? poate va da roade,poate îl va accepta! Dacă nu merge în llocul tău ași renunța la el ceva mai muult timp iar dacă destinul vă vrea împreună, mai devreme sau mai târziu vă veți reîntâllni, nu uita.Nu numai familia e pe locul întâi, ci și dragostea! Te rog gândește! sper că ți-am fost de ajutoor!

| Ramona_6841 explică (pentru Fastthinking):

Face terapie cu psihologul, dar e in zadar, ea nu e nebuna...

| WeaponGirl a răspuns (pentru Ramona_6841):

Inseamna ca e psihologul nebun daca i se pare normal ce face...sincer sad

| Ramona_6841 explică (pentru WeaponGirl):

Nu e nebun, mama zice ca incearca sa se omoare doar daca eu ma intorc inapoi la el, altfel nu are nimic, asta e toata chestia, si medicii nu mai au ce sa ii faca.nici internata nu poate sa o tina, doar sa faca terapie cu ea si sa ii dea tratament, dar totul e degeaba...

| WeaponGirl a răspuns (pentru Ramona_6841):

Pai atunci...nu are decat, ce fel de mama e? nu asa se procedeaza cu manipulari si chestii de genul

| Fastthinking a răspuns:

Întelegi foarte greșit...Ramona,psihologul nu e pentru „nebuni".În niciun caz.el e cel care te ajută în situații pe care tu le crezi imposibil de rezolvat, e un înțelept, are soluții pentru probleme de orice fel! Sincer.psihologia se trage din filozofie.și marii filozofi nu ar opta pentru părerea ta.își dai seama că ei sunt cei care cunosc acest comportament al mici „mașinării umane".

| nyko30 a răspuns:

Sti pana la urma mama ta iti vrea binele dar daca te iubeste atat de mult trebuie sa te lase sa fi fericita... daca tu chiar il iubesti si nu poti trai fara el trebuie sa accepte pana la urma va veni un moment cand vrei vrea sa ai si tu propria familie. daca iubesti cu adevarat cu renuntawinking LUPTA