| cabac a întrebat:

Am o problema mare sunt ca si mort am hepatita cronica b am 20 de ani si acum am cunoscut o fata de vreo 3 zile, am aflat de curind ca hepatita b se transmite si prin sarut încă nu am sărutato dar degraba se va intimpla eu nu vreau sa fiu o persoana care o va infecta cu acest virus ajutațima va rog! Daca îi spun că sunt infectat cu acest virus sigur se va îndepărta de mine, și așa cred că o va face oricare fata pe care o voi cunoaște. Sunt disperat și mă tem ca viața nu mai are sens, ajutațimă cu niște sfaturi utile vă rog.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Mod de transmitere
Caile de transmitere ale virusului hepatitic B sunt:
- percutana: transfuzii sangvine cu sange infectat, prin utilizarea seringilor si acelor contaminate, manevre sangerande (la stomatolog) etc.
- sexuala: contact sexual neprotejat cu o persoana purtatoare a AgHBs
- perinatala: de la mama infectata la nou-nascut. Deci stai calm ca prin sarut nu se transmite, iti doresc sanatate sa te faci bine cat mai repede si toate bune.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu ea sa se vaccineze. Nu e mare lucru si nu ar trebui sa va afecteze relatia. Pana la urma, vaccinarea ii face si ei bine. Daca are 20 de ani, e posibil sa fie daja vaccinata, asa ca discuta cu ea. Boala asta nu are nici un motiv sa indeparteze vreo fata de tine, dupa ce se vaccineaza nu i-o vei putea transmite nicicum, veti putea avea o viata absolut normala, relatii sexuale neprotejate, copii, etc