| Masterzz a întrebat:

Am o relatie de 1 an si 5 luni. Amandoi avem un caracter puternic, insa spre deosebire de ea, eu o accept cu defecte, cu greseli etc. Dupa parerea mea singura greseala pe care nu o pot ierta este sa fiu inselat si dupa caz sa o vad flirtant cu altcineva. Eu nu sunt violent, nu o jignesc, nu o insel, nu vorbesc macar cu alta fata de cand am intalnit-o pe ea.

EA: Am sa dau doar cateva exemple.

E egoista: de exemplu daca mergem sa mancam, se aseaza la masa si nu asteapta, sau nu imi pune si mie furculita, cutit etc.

E fitoasa: de exemplu mi s-a intamplat de cateva ori sa mergem cu un autobuz sau metrou si sa strambe din nas cum ca nu incape, sau ca ea nu merge pentru ca e prea plin (cand de fapt da e aglomerat dar incapi cu usurinta). De multe ori mi-a fost rusine sa o vad manifestandu-se in astfel de cazuri in public.

E secretoasa: Eu nu am acces la facebook, messenger, telefon, laptop etc. Cu toate ca eu i-am aratat tot pana acum inclusiv conversatii, ea nu a facut acelasi lucru. In prezent am ajuns sa fac si eu la fel, adica sa nu ii arat ca sa nu ma enervez.

E absurda: Daca ne certam si eu cumva ridic tonul se supara (asta e culmea, repet nu am jignit-o macar vre-odata). Daca spun cu umor ca nu imi place un lucru, o ia personal si se supara. De exemplu chiar zilele astea, vroia sa mergem prin constanta la delfinariu, iar eu am zis "mai bine mergem cu bicicletele decat la delfinasi".

De multe ori cand ne certam, daca ea face ceva, eu nu pot sa stau suparat pe ea mai mult de cateva ore, si chiar eu de obicei ma duc la ea. Ea in schimb daca eu gresesc cu ceva se supara si spune ca nu vrea sa ne vedem 2-3 zile si pe urma sa fie "mai rece".

E violenta: Nu odata m-a jignit cu prostule, idiotule, cretinule sau vorbeste cu dracu, naiba etc. Nu odata mi-a dat palme sau m-a lovit/impins. (Eu niciodata)

Va spun sincer. Nu am niciun motiv sa raman cu ea, in afara de faptul ca asa cum este ea o iubesc.

Intrebarea e: Merita? Ce pot face ca sa duc o viata linistita si de la egal la egal, dat fiind ca eu chiar daca ea s-a purtat asa, eu in sine nu am acceptat niciodata comportamentul ei, mi-am muscat limba mereu asteptand sa se schimbe. CUm sa ma port cu ea? Ce sa fac? Eu nu sunt multumit deloc sa fiu dominat, umilit etc in acest fel, am un caracter NEBUN dupa dreptate si respect, egalitate si imi place sa conduc. orice (cu toate astea am lasat-o pe ea, asteptand sa se schimbe). Nu exista pentru mine lucruri mai importante pe lume decat dreptatea si respectul. va dati seama cat o iubesc ramanand atata timp cu ea?

Răspuns Câştigător
| Denymdfk a răspuns:

Relatiile sunt dificile atata timp cat unul trage si celalalt asteapta.Probabil ca din punctul ei de vedere si tu gresesti, altfel nu s-ar mai comporta asa, sau pur si simplu acesta este felul ei de a fi.Banuiesc ca ai stiut de la inceput cum e si totusi ai acceptat-o atata timp.Dar daca ea s-a schimbat intre timp inseamna ca a intervenit monotonia, ceea ce nu suna prea bine.
Tu stii mai bine daca poti sa te detasezi de ea, daca vrei asta, sau daca vrei sa te complaci in situatia in care te afli.
Iar ca raspuns la intrebarea ta ar fi : Merita daca tu vrei sa merite.
Un om nu prea se schimba daca nu are motive serioase, insemni tu atat de mult pentru ea incat sa faca asta?
Ar trebui sa iti pui un semn de intrebare.Este vina ei ca reactioneaza asa, sau este vina ta ca nu pui picioru in prag, cum s-ar zice?
Sper sa alegi si cu sufletul dar si cu mintea! happy Sa gasesti echilibru. happy

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia isi bate joc de tine si tot stai si induri, trebuie sa faci ceva

| neutrino a răspuns:

Ea are personalitate, tu nu. Aceasta fata merita sa fie iubita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai incurcat genurile, ea are cojones si tu "zona catifelata " intre picioare. esti extrem de delasator si nu e bine, de aia esti luat de prost

| NoRegretsxx a răspuns:

Da-i un bobarnac in cap si zi'i sa se trezeasca la realitate. Spune'i ei ce ne'ai sous noua aici. Exact asa. Poate pricepe ceva si te apreciaza in loc sa te ia "de'a gata" cum se spune.
Imi pare rau de situatia ta.
Mult succes si sa ne spui si noua ce ai rezolvat dupa ce Vb cu ea.
Peace!

| Burlacu006 a răspuns:

Intr-o femeie sa nu dai nici odata trebuie sa dai cu parullaughing glumesc hm..frate ea face asa pentru ca tu ii permiti daca iti mai face asa fate ca-i scapi una din greseala sau zii ca mergeti undeva in vacanta dar sa te asiguri ca n-are bani la ea si sa iti faca faze de astea, ii zici du-te singura acasa si stai vreo o oara cam asa si ai sa vezi ca ea o sa vina la tine si n-o sa mai faca asa.

| fataciocolata a răspuns:

Impune-ti punctul de vedere! Spune-i cu frumosul ce te deranjaza la ea fara sa-ti fie,, frica''. Daca mu vei purta o discutie serioasa cu ea in care sa-i spui ce nu-ti place la ea, atuci ea se va comporta asa si de acum inainte iar relatia voastra va duce la despartire.
Din cate spui tu, are o fire impulsiva si nu prea cred ca vei ajunge la o intelegere cu ea deoarece o persoana care a fost toata viata incapatanata nu va putea fi schimbata asa usor.
Sper cate-am ajutat, funda?

| NedelcuDani1 a răspuns:

Scapa de ea.