| anonim_4396 a întrebat:

Buna tututor.Am o relatie de 1 an si ceva de zile ieri pentru prima oara m-a lovit.Relatie relativ frumoasa pana acum ceva luni despartirile erau la ordinul zilei insa de cateva luni bune certuri urate nu am mai avut decat ne mai "ciondaneam" ca orice cuplu insa aseara Ne-am certat urat si cei drept l-am intarat si eu si mi-a dat o palma. Apoi am vrut sa plec de la el din casa nu m-a lasat, ne-am certat si mai rau, atunci mi-a mai dat o palma. am continuat sa ne certam deoarece nu vroia sa ma lase sa plec din casa si la un moment dat a ridicat pumnul asupra mea dar nu a dat, m-a impins si m-a facut panarama. Cei drept si eu am gresit mult pentru ca eu am obiceiu sa dau in el ( dar nu tare )iar aseara dupa ce a dat in loc sa termin am facut mai rau, l-am lovit cat am putut de tare si l-am jignit si eu pe el asa cum m-a jignit si el pe mine, l-am enervat si mai rau desi stiu ca e o fire ft recalcitranta, se enerveaza din orice si ii sar imediat nervii.Aseara ne-am batut "reciproc", l-am si muscat.Era dimineata si nu vroia sa ma lase sa plec.cand am reusit in cele din urma sa ne calmam si am incetat sa ne mai "razboim " ne-am luat in brate stateam asa ascultam muzica apoi am inceput sa plang, apoi a inceput si el sa planga.am plans ca 2 prosti apoi am putut vorbi linistiti si atunci mi-a zis ca ma iubeste, ca pe mine nu o sa ma uite niciodata, ca nu poate sa uite clipele petrecute impreuna, si nici eu pe el.si ca nu e fericit ca ne-am despartit ( eram constienti ca daca parasesc casa lui nu mai e nicio sansa de impacare plus ca rupeam si logodna noastra )., ca ii pare rau, ca palma nu a vrut sa mi-o dea asa tare dar am meritat-o dar s-a mirat si el cat de tare a dat iar in legatura cu jignirile a zis ca m-a jignit la nervi, ca stie ca nu-s asa dar ma jignit pentru ca sa nu ma loveasca iar.Pe o parte stiu ca am meritat palma pentru ca in loc sa calmez spiritele eu m-am mult am pus "paie pe foc". Il iubesc enorm, acum 1 luna ne -am si logodit.In cele din urma l-am iertat insa ce fac cu durerea din suflet? cum trec peste? Numai cand ma gandesc izbucnesc in planssad stia ca asta e cel mai dureros lucru pentru mine sa ma loveasca dar totusi a facut-o m-a lovit in cel mai rau mod posibil sad. stiu ca o sa ziceti ca daca a dat o data o sa mai urmeze si a2a oara, si a3a insa el zice ca nu e asa.Pana acum cand ne mai certam eu il mai loveam iar el pana ieri niciodata. dar ieri si-a iesit din minti... oare e bine ca l-am iertat? mi-e frica sa nu faca iar.si pe langa asta cum trec peste?! are un caracter ft dificil. cum pot sa il privesc cu aceiasi ochi? Il iubesc ca pe ochii din cap dar sufletul meu e rece, gol. nu mai simt nimic.nu vreau sa mai vad pe nimeni si as vrea sa plang incontinuu crying ceva sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca l-ai lovit prima, ai renuntat la dreptul celui mai slab. Adica meritai din plin sa fii lovita. Tu ai creat precedentul tu vei suporta consecintele. Nu inteleg de ce suferi, trebuia sa suferi mult mai mult cand l-ai lovit tu prima oara. Restul a venit de la sine.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îl iubeşti dar îl pocneşti. Îl iubeşti dar îi faci zile fripte.
Şi apoi... ce faci? Ai tupeul nesimţit să te plângi că ţi-a răspuns cu aceiaşi monedă?!
BINE ŢI-A FĂCUT!
Ce să faci? Dacă-l iubeşti susţine-l, nu-l pocni! Dacă nu, ieşi pe uşa aia şi vezi-ţi de-ale tale!
Salut!

| NickiMinaj a răspuns:

Ma nu stiu, eu n-as accepta sa ma loveasca un barbat nici daca, vorba aia, i-as distruge ce are el mai bun pe lumea asta, nici daca l-as umili in cel mai degradant mod posibil( se mai intampla si d-astea). Nu le mai cautati scuze, voi sunteti de vina daca iertati asa ceva!
Oricum o data ce si-a permis asta, deja nu mai e tabu, e ...cancan.

| ATHOS a răspuns:

Invata ce ai de invatat din aceasta experienta. Precis ai multe. Si ma refer in primul rand la comportamentul tau. Nu suporti gandul ca el te-a lovit. Pe de alta parte recunosti cu o sinceritate debordanta faptul ca ii mai faci zile fripte si ca il lovesti mereu. Barbatii nu au dreptul la orgoliu?
Nu vreau sa crezi ca sunt de partea lui. Nu sunt insa de acord nici cu comportamentu tau.
Poate ca ar trebui sa faci o analiza atenta a trecutului petrecut cu el. Sa vezi partile bune si partile rele. Sa faci o analiza, corecta pe cat posibil a greselilor facute de tine si a greselilor facute de el. Apoi sa le pui in balanata. S-ar putea ca pe cantar sa para altfel decat vezi acum. Atunci vei sti ce decizie sa iei.
Eu iti doresc sa dai dovada de intelepciunea de care ai nevoie.
Fie ca Cel de Sus sa-ti lumineze calea!

| enchanted a răspuns:

Eu am iertat si nu am facut bine, sigur vor urma lucruri mai urate care vor durea mai mult si in sufletul tau dar si in al copiilor pe care poate ii vei avea, mai bine suferi acum o despartire decat o drama mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost exact in situatia ta. Imi pare rau sa vad aici persoane care spun ca o meriti sau ca e vina ta. Nu te intoarce la el, oricat ar regreta, e clar ca acest comportament este in natura lui. Crezi ca data viitoare cand se va enerva se va abtine sa nu te loveasca? Eu nu cred, pentru ca a mai facut asta o data si l-ai iertat. De ce sa nu o faca iar?! Ai deschis cutia Pandorei, asa e, tu ai facut asta, dar lucrurile intr voi au mers prea departe pentru a mai putea fi o relatie. Fugi!

| sergiu_7234 a răspuns:

Mananca dulciuri, iesi la plimbari si stai cat mai mult timp cu el ca sa va inpacati sufleteste
iesiti cu prieteni la un gratar, in parc la o plimbare, poarta-te normal
fii fericita

| A_3962 a răspuns:

Nu este intr-adevar ceva frumos sa dai intr-o femeie! Sunt de acord cu o parte din voi. dar pe de alta parte, intr-o relatie compromisurile trebuiesc facute de ambele persoane, iar daca la capitolul asta nu stati foarte bine atunci ajungeti la lucrui de genu asta :jigniri, lovituri, plansete, urlete... Daca ati ajuns aici si simtiti ca nu puteti traii unu fara celalalt atunci stiti macar ca e dragoste adevarata si tot cea ce trebuie sa faceti e sa comunicati si sa va faceti intelesi unu fata de celalat in orice fel. Nu renuntati daca aveti ceva frumos intre voi!

| lovely8 a răspuns:

Si eu am iertat tot o palma.si nu e bine.pentru ca odata ce a facut lucru asta, stiind ca il ierti o va face si a doua oara; eu stiu din proprie experienta!