Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca dupa o despartire fetele sufera primele cateva zile, dar baietii sufera mult mai mult timp si de obicei ei incep sa sufere dupa cateva zile de la despartire. Si am auzit ca cercetatorii au spus ca fetele pot trece mai repede peste despartire. Cat de adevarat este? De ce ar suferii baietii mai mult? Orcum sigur ca exista si fete care sufera mai mult decat baietii dupa o despartire

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este relativ ceea ce spui,depinde de cat de mult a iubit fiecare din ei, depinde cat din sufletul lui a "investit" in celalalt...
Prin definitie, baietii iubesc mai greu decat fetele, sunt mai neincrezatori, isi deschid mai greu sufletul ca sa iubeasca.Orgoliosi sau tematori,dragostea este un univers nou si complet necunoscut in care baietii intra cu sfiala.
Este un comportament tipic masculin si inteles pe deplin,un barbat va risca pe un teren necunoscut numai cand are siguranta ca va castiga.
In plus,in subconstientul lor,considera dragostea ca fiind un apanaj feminin iar sexul,apanaj masculin.
Intelegi,deci,cat de greu ii poate fi unui barbat sa iubeasca.
Daca reuseste sa ajunga la dragoste,atunci o va face cu toata seriozitatea, temeinic si durabil, va pune tot sufletul, sperantele, chiar si viata lui in mainile fiintei iubite.
Pentru un asemenea barbat, o despartire echivaleaza cu o mica moarte....intreaga lui lume pierduta,toate visele si sperantele lui,cioburi la piciorele sale,durerea si suferinta nu pot fi exprimate in cuvinte.
Si barbatii plang.
Unii cu lacrimi reale,singuri,sau in fata celui mai bun prieten,sau a unei sticle de vin,dar cu totii,fara exceptie,plang si sangereaza pe dinauntru,zile,luni,ani,o viata.
Nu ma mira deloc cand vad baieti si barbati plini de neincredere totala pentru fete si femei, aflati intr-o permanenta aparare, fie tacand indiferenti, fie glumind si jignind, fie inconjurandu-se cu cat mai multe fete...au fost jigniti candva,prea mult!

Exista si baieti si barbati care doar se joaca de-a dragostea,spunea o ziarista grecoaica "Taranul cand e excitat,crede ca e indragostit",baieti si barbati care nu au ajuns la maturitatea necesara sa iubeasca si,pur si simplu,se lasa iubiti,adorati,divinizati...
Este cazul in care suferinta lor,despartindu-se,va fi provocata de orgoliu,o suferinta de mai mica durata,mai usoara,dar suficient de dureroasa si ea...

Femeile sunt altfel.
Se deschid mai usor,se indragostesc mai usor pentru ca ele sunt deschise ideii de iubire,de dragoste,o asteapta cu inima deschisa primejdios de larg!
Si,multi neaveniti intra in ea,sparg,rup,strica si pleaca! Lasand in urma o minunata scoica goala,pustiita de perla ei,pradata si ruinata.
Pentru o femeie care a iubit cu adevarat, despartirea este ca o moarte reala, o traieste fiind inca in viata.
Intensitatea durerii din suflet se transmite pana si corpului, iar femeia sufera si fizic!

Pentru un barbat e aproape imposibil sa se refugieze in bratele unei noi iubiri.O femeie ar putea sa dea o sansa unei noi iubiri.

Concluzia e greu s-o tragi, insa...nu stii niciodata cine sufera mai mult.
Si,de fapt, cand totul e pierdut si iubirea pleaca, cu totii ne prabusim pe dinauntru, fie femei, fie barbati.
Mai are importanta cine sufera mai mult?happy

| WillWright a răspuns:

Baietii sufera primele zile (sapatmani poate), in timp ce fetele ar putea suferi si ani! Daca deja isi gaseste altul, este mai usor pentru fete, dar la majoritatea e imposibil sa te atasezi de altul, in timp ce-l pe iubesti fostul!

Răspuns utilizator avertizat
| venusdoom a răspuns:

Depinde de intensitatea sentimentelor resimtita pentru o anumita persoana.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Baietii nu vor niciodata sa sufere, ca sa fie, cum spun ei, 'barbati'. Fetelor nu prea le pasa de chestia asta, zic eu, ba chiar unele vor sa arate ca sunt sensibile thinking
Probabil fetele pot trece mai repede peste despartiri deoarece ele discuta despre problemele lor cu altii, ceea ce le ajuta foarte. Insa baietii fac o greseala si tin totul in ei de aceea se 'vindeca' mai greu.
Si cred ca ai dreptate cand zici ca fetele sufera mai mult dupa o despartire, deoarece ele pun mult mai mult ca baietii in relatie, insa baietii, de multe ori, sunt cu o fata ca sa se dea mari sau ca pur si simplu au chef de o relatie.
Sper ca te-am ajutat si Craciun fericit!

| anyska_5562 a răspuns:

Nu prea cred ca baietii sufera mai mult... spre deosebire, din toate reelatiile carr am avut, doar eu am suferit..niciodata nu am vazut sa suferr un baiat..sincer..xx

| raluk27 a răspuns:

Nu zau! Cred ca e total invers: fetele sunt cele care se umfla de plans, se uita la filme de dragoste si isi amintesc n chestii, asculta melodii triste, mananca ciocaolata etc. In schimb baietii, ies la o bere cu amicii, agata ceva, si le trece. eu nu a intalnit baieti care sa sufere dupa fete. Never ever!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Ai citit bine ce ai citit si este in principal modul in care se manifesta fetele la despartire comparativ cu baietii. Baiettii cand se despart nu fac acte nesabuite, nu isi fac zeci de prietene si daca au tinut la persoana respectiva inca o mai respectaa. Cand o fata doreste sa uite atunci ea doreste sa inlocuiasca ceea ce simte cu ceva nou astfel ca va cauta din nou atasament emotional, va dori din nou sa se simta iubita sau va insela. Desigur un baiat care simte nu poate face asta pentru ca baietii sunt mai cerebrali cand vine vorba de emotii.

| December a răspuns:

Asta e inrelevant, parerea mea. Depinde si motvul despartirii. Daca baiatul vrea sa se desparta pe motive intemeiate, atunci poate el sufera inainte de despartire cand realizazeaza ca e gata relatia. Dupa, in nici un caz. Daca fata pune capat relatiei atunci sufera si el mai mult dar in orice caz, majoritatea baietilor/barbatilor trec mai repede si mai usor peste o despartire indiferent de motivul acesteia. Asta e parerea mea.

| FuckSchool a răspuns:

Creca. Eu cred ca e invers. Si cred acest lucru deoarece fetele de obicei pun mai mult suflet intr-o relatie decat un baiat. Dupa o despartire, fetele sunt cele care plang de se umfla daca chiar au tinut la acel baiat. Rar gasesti baieti care sa planga dupa o despartire, foarte rar. Nu stiu ce cercetator a zis ca " fetele pot trece mai repede peste o despartire " dar eu zic ca e complet fals. Baieti pot trece foarte usor prin asta, dar fetele isi pot aduce aminte de persoana iubita mereu. Dar poate sunt si baietii care sufera. Deci cred ca toti suferim happy.

| HDSeer a răspuns:

Un baiat se considera pe sine "tare"atat timp cat are o fata langa el pe care o apara in fata careia asa e.In plus orice baiat sufera daca cu zilele sta cu fundu pe pat la TV sau la PC.Antrenamentele il pot ajuta big grin

| ZiZan a răspuns:

Depinde de persoana, nu stiu cine mortii lui de cercetator a spus asta. Nu poti citi in sufletul nimanui, toti suferim happy

| BlackDice a răspuns:

Baietii sufera mai rau ca femeile cand se ataseaza, de ex mie nici acum nu mi-a trecut dupa 2 luni de la despartire ....si urmarile sunt cam nasoale...

| Stonely a răspuns:

Da baietii cand se ataseaza de cineva sau de ceva atat de tare incep sa tina la acel cava ca la sufletul lor.Pricepi.Fetele sunt mai du-te in colo si vino in coace stii vorba.

| cudlles a răspuns:

Fetele cred ceva baieti altceva.Eu cred ca orice sex ai avea, daca ti intr-adevar la cineva suferi foarte mult. Daca dupa o despartire baiatul sufera mai mult inseamna ca el a iubit-o mai mult decat ea pe el.Si viceversa.

| Perfecşăn a răspuns:

Chestia e ca depinde de persoane si de relatie...Se poate ca amandoi sa sufere la fel de mult..Fiecare se ataseaza unul de altul nu doar un baiat.Dar repet relatiile depinde de amandoi.Toti suferim...

| TPU2000 a răspuns:

asta depinde de fiecare, relatie in patre...Cel care a tinut cu adevarat la ace relatie iti dai sema ca sufera mai mult.Dar nu e adevarat, depinde de caz, de persoana, de caracter. Funda?

| Respekt a răspuns:

Deci frate/soro daca iubesti pe cineva cum sa nu suferi? Si nu trebuie sa crezi tot ce zic savantii petru ca "unul" a descoperit ca painea contine amidon(incredibil) si multa paine prosteste(in cazul lui chiar ca prosteste).De obicei fetele se maturizeaza mai repede si sigur ca sufera imediat dupa "impact", un baiat(gen eu) sufera dupa cateva zile de la "impact" pentru ca a iubit acea persoana si ea la lasat pentru altul.sad
Sper sa nu treci prin ce am trecut si eu. Si sa gasesti pe cineva mai bun. Cu respect, Respekt.