| Anghelina3456 a întrebat:

Am primit contraceptive care se iau din a doua zi a ciclului menstrual, deoarece nu aveam pastile la mine de dimineata le am luat la amiaza, insa eu vreau sa le incep a le lua de dimineata, este vreo problema daca le am luat azi la amiaza și de mâine dimineața?

2 răspunsuri:
| zNCrys a răspuns:

Nu este nici o problema. Poti sa iei linistata maine dimineata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic instalarea in organismal tau a protectiei contraceptive oferita de pastilele AC folosite/administrate in primele 7 zile, NU va fi deloc afectata datorita schimbaria orei de administrare fiindca timpul dintre primele 2 pastile a fost mai mic de 24 de ore. Insa trebuie sa stii/sa fii constienta ca respectarea orei de administrare zilnica a pastilelor LA ACEEASI ORA este foarte importanata pentru mentinerea protectiei la nivel/cota maxima. Multa sanatate!