| Nicol2424 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Daca o fata intretine relatii sexuale inainte sa ii vina pentru prima oara menstruatia, exista sanse ca in viitor sa ii vina menstruatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara.Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, se produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti dar in cazul in care acest lucru nu se realizeaza va avea loc o eliminarea de menstra. Multa sanatate.

1 răspuns:
| DeeaMarry a răspuns:

Exista sanse (chiar foarte mari) sa ii vina menstruatia in viitor si fara sa intretina relatii sexuale.