| Manuela567 a întrebat:

Pe 28 am intretinut relatii sexuale, doar că prima oara am făcut o fara prezervativ iar dupa 30 de minute cu prezervativ dar acesta s-a rupt. Intrebarea mea este daca sunt sanse sa raman gravida, menstruatia mi s-a terminat pe 25 26.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De data asta ai scapat ca prin urechile acului, pentru ca nu erai in perioada fertila, deci nu ai cums a ramai gravida, dar pe viitor, toate partidele sexuale trebuiesc protejate cu prezervativ.

Cat priveste ruperea prezervativului se intampla dintr-un singur motiv: este prea mare pentru putulica baiatului. Spune-i ca nu-i rusine sa cumpere prezervative mai mici, ca risca sa te lase insarcinata daca-s mari, pentru ca: fiind largi, se rasucesc pe penis in timpul sexului si la un moment dat se rup.
Deci, masuri mai mici de prezervative!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nimeni nu detine puteri paranormale incat sa stie cate zile a tinut menstruatia ta si din acest motiv nici in a cata zi a ciclului menstrual a avut loc sexul mentionat, NU ti se poate oferi un raspuns. Pentru a se putea formula un RASPUNS care sa fie catusi de cat chiar si partial exact, precis sau corect, deci sa nu reprezinte doar niste simple pareri sau presupuneri per subiective, ar fi trebuit sa prezinti urmatoarele date/informatii si anume : 1. ) ziua/data de incepere a menstruatiei, 2.) data/ziua in care a fost intretinut respectivul contact sexual, 3. ) Tipul, caracteristica CICLULUI menstrual de a fi REGULAT sau NEREGULAT, 4.) foarte important de precizat care este lungimea ca numar de zile a ciclului, 5. ) data la care este preconizata inceperea urmatoarei menstruatii. Numai stiind aceste date se poate efectua o analiza corecta si apropiata de situatia reala. Posibilitatea de a se forma o sarcina, adica pentru a ramane insarcinata in urma intretinerii acelui act sexual neprotejat in a (probabil?) 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual exista numai in cazul in care ciclul tau este ori extrem de dereglat/neregulat ori in cazul in care ciclul menstrual este regulat dar are lungimea mai scurta/mica de 24/25 de zile. Doar intr-o asemenea situatie OVULUL este eliberat din folicul in a 10/11-a zi a CICLULUI MENSTRUAL si intr-o asemenea situatie sexul intretinut in a 7, 8, 9-a zi a CICLULUI se situeaza in timpul PERIOADEI FERTILE. In consecinta reiese ca numai intr-o asemenea situatie sexul amintit ar fi fost intretinut in timpul perioadei fertile, insa acest scenariu este POSIBIL si VALABIL numai in cazul in care este vorba de cicluri menstruale care as fie mereu mai scurte de 25 de zile. Multa sanatate!

| Manuela567 explică (pentru corbulalbrosu):

Cu 2 săptămâni înainte luasem pastila de a 2a zi. Apoi peste o săptămână mi-a venit menstruatia. Cred că acum este neregulata, dar inainte era regulat ciclul. Dureaza 7 zile, iar mie mi-a venit pe 20 si ar trebuie acum sa mi vina pe 17.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa ti faci griji deoarece ati intretinut relatii sexuale la 2 zile dupa terminarea menstruatiei si erai in perioada infertila.