| MariaDm123 a întrebat:

Am și eu o întrebare fetelor, de exemplu mi-a venit menstruația luna trecută pe 29 Aprilie și s-a terminat pe 4 mai, luna aceasta nu trebuia sa îmi vina tot pe 29? Menționez ca am avut contacte sexuale neprotejate si nu mi-a venit menstruația azi

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic ar fi fost momentul sa porneasca sangerarea menstruala in data de 27-28 Mai, insa se intampla asa numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si de obicei/mereu are lungimea de 28-30 de zile. Fiindca nici menstruatia NU ti-a pornit si probabil ca in acest ciclu NU au aparut/existat semnele care sunt specifice simptomelor premenstruale, se poate aprecia ca exista sanse reale de a fi ramas insarcinata. Multa sanatate!

| MariaDm123 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc o sa fac un test ❗️

| Emilian65 a răspuns:

Nu neaparat. Poate sa-ti vina mai devrema sau mai tarziu.

| Andreeush a răspuns:

Nu neapărat, poate să vină mai devreme sau mai târziu cu o zi sau două.
Oricum dacă ai avut contacte sexuale neprotejate e posibil să apară o sarcină.

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu.trebuia sa iti urmaresti ciclul, sa vezi exact la cate zile iti vine, daca e regulat sau nu. De regula, apare la 28-30 zile. In vreo 2 sapt daca nu apare te sfatuiesc sa iti cumperi un test de sarcina sau sa mergi la un control. Si nu mai fa sex neprotejat, cand exista atatea metode eficiente!

| MariaDm123 explică (pentru Lizuca1234):

Îmi doresc un copil❤️

| Lizuca1234 a răspuns (pentru MariaDm123):

Oooo,asta e cu totul altceva! Sa fie cu noroc!

| Gofigi a răspuns:

Aștepta

| Depoka a răspuns:

Buna! Durata medie este cam de 28 de zile, dar poate varia ( statistic 21-35 de zile). Eu mi-am descărcat o aplicație pe telefon, iar intervalul de timp la mine este de 27/28/29 zile, astfel datele diferă. Acum referitor la contactul sexual neprotejat pentru a sta liniștită fa niste teste de sarcina...