| PopMarcelAlex a întrebat:

Am si eu o intrebare putin mai personala. Sunt impreuna cu o fata de aproape 7 luni de zile ( eu am 17 ani si ea are 16). Tinem foarte mult unul la altul. Cum as putea sa aduc vorba despre posibilitatea unei relatii intime cu ea. Adevarul e ca as dori sa se ajunga in acel punct dar intai as vrea sa stiu daca ea se simte pregatita fizic si psihic pentru ca nu as vrea sa o fortez. Multumesc anticipat.happy

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Mai bine nu vorbesti despre.pur si simplu creeaza atmosfera intima pe care o vrei tu, iar ea ori o sa faca un pas in fata ori o sa iti spuna ca nu e pregatita pentru pasul ala.asa iti spui si tu intentiile fara cuvinte.mi se pare cam ciudata conversatia despre prima partida de sex, e destul de penibila.insa cine stie, poate ma insel si nu se aplica in cazul vostru ci doar in al meu.succes

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca tii foarte mult la ea, esti pregatit sa "iei viata in piept" alaturi de ea, si pentru ea (si familia voastra)?
Daca nu, este doar o dorinta trupeasca, si cand vei da de greu, vei da bir cu fugitii si o vei lasa singura?
Vorbiti despre viitorul vostru, apoi, daca viitorul vostru este sa fiti impreuna, veti ajunge si la treaba asta.
Daca nu este viitorul vostru impreuna, minte-o, ca sa o ai azi, te tine?
Sunt foarte multe de spus, eu doar am "atins" marginile. "Citeste-te" pe tine, "citeste-o" pe ea, viitorul, si vezi apoi ce decizi.

| simpluone a răspuns (pentru Zenithf):

La naiba omule are 16/17 ani! WTF!

| Zenithf a răspuns (pentru simpluone):

Deci nu vezi sa aveti un viitor impreuna, atunci nu poti pretinde ca tii la ea. Te atrage, vrei sa aveti o aventura impreuna, doar atat. O joaca in urma careia poate fi multa suferinta, dar azi este mai important decat maine. Living for today.

| Zenithf a răspuns (pentru simpluone):

Si la 16 ani poate ca metoda anticonceptionala folosita sa rateze, poate ca ea sa ramana insarcinata, poate ca tu sa-i intorci spatele, sa nu ii fi sprijin, si ea poate ca sa faca un avort care sa-i schimbe tot viitorul. Da, aveti doar 16/17 ani, de aceea am zis sa cantaresti bine, tocmai de aceea. Vezi, prin asta ne deosebim noi de bunicii nostri, care "la doar 16/17 ani" se casatoreau. Ei is asumau responsabilitatea pentru actele lor, noi fugim de ele. Fugi si tu? Sau chiar tii la ea, vezi ce inseamna acest cuvant?

| Oana92 a răspuns (pentru Zenithf):

Exista cupluri in care iubirea se stinge dupa prima partida de sex si cupluri in care se stinge dupa 20 de ani. Ai idee care e singura diferenta intre ele? Perioada de timp pentru ca rani oricum sa formeaza. Iar faptul ca un cuplu este casatorit cu acte si toate cele nu inseamna ca dragostea lor va dura vesnic si ca nu se vor desparti niciodata...Casatoria ramane in fond doar un act, iar iubirea nu tine de un act!

| Zenithf a răspuns (pentru Oana92):

Da, si tu ai dreptate. Dar... pana la urma ce facem? Ne vom feri de persoana iubita pentru ca sa nu o facem sa sufere? Ca, daca AM TINE la ea, atunci cu siguranta nu am vrea sa sufere, si stim ca, azi, sau maine, sau peste 20 de ani, nu o vom mai iubi, ne vom desparti de ea si o vom face sa sufere. Totul este fara speranta, ramane doar intrebarea: "TIN LA EA, sau voi lasa ca ea sa sufere?".
Atunci chiar, toti aceia care suntem casatoriti, ne-am casatorit din interes, dintr-un scop egoist, si nu pentru ca am fi iubit, nu pentru ca am fi tinut la persoana iubita. Si copiii nostri nu sunt rodul dragostei dintre noi, ci rodul tot al acelui egoism si a nerusinarii care ne-a permis sa profitam de trupul aceleia care ni s-a daruit.

| Alexakos a răspuns:

Pur si simplu cand va vorbiti aduci in discutie subiectul sex. o intrebi cum i sar parea sa aveti o relatie intima adica sa faceti dragoste. ea atunci o sa-ti spuna ce crede. daca iti spune ca nu e pregatita si chestii din astea, ii spui ca nu e nici o problema ca o sa astepti pana o sa fie ea pregatita. si daca vrei poti sa-i arunci si ca o iubesti si pentru tine conteaza mai mult iubirea ei. sau chestii din astea. o sa-i placa.

| h3r a răspuns:

Încerci și tu. Dacă te respinge te oprești.

| Cristiann25 a răspuns:

Poti vorbi cu ea despre acesta treaba dar s-o iei usor si sa-i spui ca trebuie sa vorbiti si despre asta dar ca nu e problema ca o astepti pana e ea pregatita ca o iubesti.Mai departe bagi si tu vrajeala din top ten ca esti baiat, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce? daca o vrei, casatorete-te cu ea.