| anonim_4396 a întrebat:

Daca am ajuns intr'un moment extrem de intim, care nu s-a finalizat cu contact sexual intrucat el a zis ca o sa se intample doar atunci cand voi fi eu pregatita, merita sa fac acest pas cu el? In general este un baiat extrem de cuminte si am mare incredere in el.Problema e ca eu nu mi-am inceput viata sexuala si asta ma cam sperie un pic. Avem doar o luna de cand suntem impreuna, dar am avut relatii si de 4-5 luni care nu m-au facut sa doresc asa de mult sa imi pierd virginitatea.Ma simt pregatita fizic si emotional sa fac asta, doar ca imi e frica de urmari(nu de sarcina sau ceva de genul, ci de schimbarea lui.)Atunci cand suntem doar noi doi este altceva, e foarte atent cu mine si nu mi-a cerut sa fac acest pas. A zis doar ca asteapta sa fiu pregatita.Imi doresc mult sa fie primul baiat din viata mea, stiu ca sunt putin mica pentru acest pas, dar nu stiu ce sa fac, cat sa mai astept.As dori sfatul unor persoane mai experimentate.Mentionez ca am 17 ani, el 21.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| crhh a răspuns:

Inceperea vietii sexuale poate sa fie facuta oricand atat timp cat persoanele in cauza se simt pregatite. Iar, daca tu esti virgina si esti sigura ca vrei sa-ti pierzi virginitatea cu el, atunci fa-o! Gandeste-te bine de tot la ce vrei sa faci si daca-l iubesti cu adevarat, si totodata daca te iubeste cu adevarat. Schimbarile n-au sa vina atat timp cat el te iubeste si tu-l iubesti, cand se va pierde "flacara" se va pierde pentru ca nu ati stiut voi sa o intretineti.

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Dar voi dupa 1 luna nu va iubiti si asta trebuie sa primeze atunci cand faci ''marele pas''.O sa regreti toata viata ca ai facut-o doar din pura atractie si curiozitate.

Tu realizezi ca el abia daca tine la tine si ca o face DOAR pentru ca simte nevoia? Ca NU ESTI DELOC SPECIALA PENTRU EL?

Ca sa-l tii langa tine nu trebuie sa desfaci intai picioarele ci sa-l faci pe el sa-si deschida sufletul.

In prea putine relatii dragostea apare dupa sex mecanic si fara sentimente.

Scuza-ma,dar sa o faci dupa doar o luna e nebunie curata.

Totusi, daca esti genul care sa nu dea importanta la cine ii trece prin pat, e fix problema ta si nu te judec.

Tu zici ca nu te preseaza...laughing vai, dar o luna asteapta orice panarama de baiat.Ma si gandesc cate femei a avut din moment ce tu ai fost intima cu el probabil din primele zile...Genul asta prea experimentat nu e ''de casa''.

Daca iti doresti o relatie lunga si lininstita nu e el alegerea.
Daca vrei doar sa iti potolesti ''foamea'', ia-l, ca e perfect pentru f**ut si lasat! El pe tine...

Mai multa minte si nu te mai oferii atat de usor unui baiat ca astia nu iarta niciodata! Lasa-te cucerita si adorata!

| DNSK a răspuns:

Daca simti cu el ce n-ai simtit cu nimeni si ii asa cum spui u, at de ce nu? O luna mi se pare cam putin, dar daca u zici ca-i ok baiatu si ii cuminte si-l cunosti at. bafta marehee hee

| darrio2007 a răspuns:

Este bine sa mai astepti.Dar daca el are rabdare in acest sens sa stii ca este de apreciat.Este un baiat rabdator.Bravo lui.

| Yukari a răspuns:

In momentrul in care te gandesti la inceperea vietii sexuale trebuie sa iei in calcul ca baiatul poate devenii mai posesiv dupa ce se intampla. Tu ai spus ca e atent cu tine cand sunteti doar voi doi, dar gandeste-te si la cum se poarta cand sunt si alte persoane de fata.
De asemenea, ai mai zis si ca te simti pregatita pentru acest pas, atat fizic cat si emotional, dar sfatul meu e sa mai astepti cel putin o luna sau doua, pentru ca a trecut foarte putin timp.
Daca tu consideri ca merita sa fie primul baiat din viata ta (in plan sexual ma refer) atunci mai gandeste-te inca odata si ia o hotarate, deoarece aceasta hotarare trebuie gandiita bine, prentu ca, orice ar fi in viata, primul nu se uita, ba chiar mai mult, te marcheaza pe intreaga viata.
Frumos ar fi sa ramaneti si impreuna si de ce nu sa va si casatoriti, dar ai numai 17 ani deci mai este timp pana atunci.
Mult succes!:*

| bunica18 a răspuns:

Deja faptul ca pui intrebarea ta aici dovedeste ca nu esti pregatita. Iar baiatul pe care l-ai intilnit a fost dragut si ti-a sugerat ca ar fi mai bine sa-ti pastrezi demnitatea. O luna e putin ca sa masori valoarea unei relatii. Asteptatzi impreuna, mergetzi la biserica impreuna, vorbiti cu un preot despre dorinta voastra. El asteapta de la tine sa te respecti tu pe tine insati si sa respecti relatia dintre voi. Se pare ca pretuieste demnitatea ta insa nu are curajul sa-ti spuna sa astepti pina la casatorie-winking Fa-o tu, propune-i tu sa aiba rabdare. daca te iubeste cu adevarat va astepta, si tu la fel, daca nu vei afla repede...

| lolytagirl a răspuns:

Sincera sa fiu daca relatia voastra dureaza doar de o luna ar trebui sa mai astepti ca poate daca faci pasul asta cu el se schimba si ar fi aiurea nu stiu tu il iubesti poate simti ceva pentru el dar da iubire e cam devreme sa vorbim asta este sfatul meu sa mai astepti si daca e sa faci pasul asta macar sa il faci k persoana iubita

| patriccccia a răspuns:

Deci sa incepem cu incepututl. Daca el te iubeste cu adevarat si tine la tine ar mai putea astepta dupa tine si 10 ani. Dar daca el se gandeste doar la sex atunci eu zic ca nu te iubeste si vrea doar sex. Am o propunere pentru tinewinking. Spune-i ca daca chiar te iubeste cu adevarat si tine la tine atunci mai trebuie sa astepte pana cand tu faci 18 ani ( asta nu inseamna ca gata am 18 ani pot sa fac sex.NU ) spune-i ca vrei mai intai sa fi majora iar abia apoi te mai gandestiwinking. Sa ne spui daca a mers sau nu!winking MULT Succes :*!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ascultal! Esti " mica ", nu esti inca pragatita.
De fapt relatia voastra nu e pregatita pentru acest pas pentru ca nu este chiar o relatie din punctul meu de vedere.
Adica pentru mine o relatie inseamna ceva stabil, cel putin 6 luni de cand esti cu acea persoana. Mai asteptati si voi pana la primavara.