| Denniisa a întrebat:

Am si eu o problema am 2 saptamani de cand nu-mi vine ciclul menstrual si ultima oara am facut-o ne protejat da mentin sa va zic Ca am facut amandoua teste de sarcina si au iesit negative. Ultima oara cand mi-a venit ciclul menstrual a fost pe data de 22 octombrie. ce ziceti oare e o dereglare corporala din cauza ca eram virgina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au mai vazut cazuri, ti-o spun ca sa stai tu linistita este ma mult un test psihologic decat real.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea mare intarzierea ca sa fie datorata inceperii vietii sexuale. Mai degraba, daca nu e sarcina, e semnul unui dezechilibru hormonal, posibil serios. Mai fa-ti maine un test de sarcina si apoi du-te la ginecolog neparat, fiindca e nevoie de consultatie si analize pentru a depista cauza unei intarzieri asa de mari. O intarziere provocata stric de inceperea vietii sexuale, nu trebuie sa depaseasca 5 zile.

| CevaNormal a răspuns:

@Denniisa draga, tu doar stii ca daca vreai s-o faci fara sa ai grija dupa aia, atunci foleseste prezervativul, cu atat mai mult ca a fost prima oara, nu te lasa dusa de val, mai gandeste-te ce o sa fie dupa aia, ok?winking

| MikyMi a răspuns:

Nu te speria...sa dereglat o data ce ti-ai inceput viata sexuala, nu e exclus sa fii insarcinata dar o data ce testele au iesit negativ. daca ai luat test bun si l-ai facut corect inseamna ca nu esti.stai linistita si asteapta-l ca vine el, ciclul.

| cotzobel a răspuns:

Denniisa, lasa testele si fuguta la ginecolog. el iti poate spune sigura daca esti insarcinata sau daca este o dereglare, sau poate o raceala.

| Denniisa explică:

Alllinna tu crezi ca testele is gresite? si ca is insarcinatA?

| Denniisa explică:

Mai da nu am dureri de burta sau greturi.am vorbit cu o doctorita si mi-a zis ca testele 99% spun adevarul si ca nu trebuie sa-mi fac griji. Dar oare cam cat poate intarzia? mai ales ca e prima oara cand o facusem?

| Denniisa explică:

Mie mi s-a terminat C. M. pe 25 octombrie si prima oara cand am intretinut relatia sexuala a fost pe data de 15 octombrie si am facut pe data de 29 octombrie primul test de sarcina a iesit negativ si al doilea test l-am facut pe 7 decembrie si a iesit tot negativ... ce credeti oare imi intarzie si din cauza ca sunt racita? tin sa va zic ca imi curge un lichid alb

| Denniisa explică:

Mie mi s-a terminat C. M. pe 25 octombrie si prima oara cand am intretinut relatia sexuala a fost pe data de 15 NOIEMBRIE* si am facut pe data de 29 NOIEMBRIE* primul test de sarcina a iesit negativ si al doilea test l-am facut pe 7 decembrie si a iesit tot negativ... ce credeti oare imi intarzie si din cauza ca sunt racita? tin sa va zic ca imi curge un lichid alb

| Denniisa explică:

Sa rezolvat totul multumesc tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o menstra peste sarcina, dar mai mult ca sigur ca nu esti insarcnata, de ce nu folosit anticonceptonale mai fetelor? inca un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Atâta timp cât știi că nu ai folosit nicio metodă contraceptivă și menstra a întârziat mai mult de 7-10 zile, posibil și o sarcină.
Testele de sarcină nu sunt sigure de 100%, mergi la un ecograf abdominalo-pelvian.
De asemena poate fi și o dereglare hormonală (dacă nu ai și alte simptome specifice sarcinii), o răceală sau un chist ovarian, etc.
Mergi la un medic specialist ginecolog și vezi care este realitatea de fapt.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt bune pentru ca atunci cand iti vine ciclul vei avea foarte multe dureri daca nu esti sigura pe testele de sarcina du-te la un medic dar eu cred ca nu esti insarcinata