| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten de 1 an si jumatate iar parintii mei nu sunt de acord deoarece e sarac si nu e de categoria mea. Ce sa fac? nu vrea sa ma despard de elsad

Răspuns Câştigător
| AnAiLuI a răspuns:

Buna!happy si eu am trecut prin asa ceva sh am stat decat 6 luni cu el dupa a trebuit sa ma desp de el ca aflase parintii mei big grin sh asta sa int cand aveam 14 ani de aceea l`am lasat sad dar tu big grin continua sa stai cu el... discuta cu parintii tai spune`le ca ai ajuns la o varsta in care trebuie sa decizii singura sa-ti faci prietenii noi ca sh sta faci diferenta intre bine sh rau si ca nu banii ci dragostea te face fericita sh spune`le ca o fii sarac dar este bogat sufletului lui cu iubirea pe care ti`o impartaseste in fiecare zii, daca ei nu se gandesc sa mearga pe un drum bun cred ca ti-ar face zile negre sh de aceea iti sp de acum sa ai rabdare ca daca vede ca nu te desp de el nu o sa-ti mai faca nimic decat sa te duca la o manastire sa te faca maikwinking succes happy sper sa tii cont de sfatul meu ma gasesti la yulissascumpik:* pentru orce eventualitate

21 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, prin asta am trecut si trec si eu acum...ai mei sunt impotriva baiatului pe care il iubesc si cu care sunt de un an si ceva, ei nu ma inteleg si nu am altceva de facut decat sa ma vad cu el pe ascunshappy, asta e, trebuie sa fac asta daca ei nu inteleg ca eu chiar il iubesc si vreau sa fiu in continuare cu el.Eu zic ca daca esti majora atunci parintii nu au ce sa iti faca, e viata ta, e decizia ta si nu au ce-ti face, in schimb daca esti minora ca mine atunci e altcevasad, totusi nu renunta la relatia ta cu el ca nu conteaza ca e sarac, impreuna puteti reusi, iubirea e cea care conteaza, ai mare grija de tine si de el, sa nu lasati ca ceialalti sa va desparta, daca va iubiti impreuna veti gasi voi o solutie.winking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca sunteti de un an si jumatate inseamna ca e ceva serios intre voi. Parintii trebuie sa accepte daca il iubesti, doar nu vor sa fie ca alti mii de snobi care si-au pierdut copiii din cauza ideilor preconcepute. Oricum, nu uita ca ei au totusi intentii bune si iti vor binele, doar ca nu isi dau seama cat ai suferi fara el.

| Anca a răspuns:

NU-s in totalitate de acord ca, dragostea este totul.
Dragostea in final va trece prin stomac.
Eu sunt pentru relatiile in care partenerii sunt asemanatori ca si statut social. DE ce? Pt ca, atunci cand dragostea nu va mai fi asa puternica, vor aparea fel si fel de reprosuri, de genul : "Ai stat pe banii mei. Te-am luat doar cu hainele de pe tine. Etc "

| Alisa a răspuns:

Asa e si la mine. ai mei nu sunt de acord cu el ca lucreaza in constructii, si cica nu e de mine, ca nu am viitor alaturi de el. pai in primul rand depinde cati ani aveti. dar vorbeste cu ai tai si spune-le ca nu asta conteaza si ca luptati impreuna pentru a va asigura un viitor. ca el e baiat muncitor(asta in caz ca munceste) si sa ii dea ocazia parintii tai pentru a il cunoaste. daca va iubitit, si sentimentele sunt sincere, sa nu renuntati oricat de greu ar fi. bafta.

| fabiola a răspuns:

Poate este bogat sufleteste! Poate este inteligent, muncitor, norocos si situatia financiara se schimba in timp! Nu e de ajuns sa ai bani, trebuie sa stii si cum sa-i produci si cum sa-i gestionezi!

| Dizzydizz a răspuns:

E draci
lasa ti parintii
rolling eyes
ai u bani destui si pentru el daca parintii tai il reneaga ins ca au ei banismug

| nobody_9468 a răspuns:

Nu te desparti! fa'o pentru mine, pentru el si pentru tine!

lupta! daca e o iubire adevarata ve'ti triumfa!

da'le argumente ca e un baiat bun!

nu renunta! lupta'ti impotriva tuturor!

baftabig grin si nu uita, banii ii poti face, insa iubirea adevarata nu o gasesti la toate colturile, eu va sunt alaturi, va sustin!winking

| Barajag a răspuns:

Eu zic sa continuati relatia, convinge-ti parintii sa inteleaga ca nu banii aduc fericirea, cel mai important este ca te intelegi bine cu el si ca va iubiti.Bafta!

| HBK a răspuns:

Banii n-aduc fericirea, mai de pret este iubirea.Atata timp cat ea exista, restul din jur nu mai conteazawinking. Deci stii ce ai de facut happy

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Nici sa nu te desparti de el pana la urma tu esti cu el si nu ei.
Incearcale sa le arati ca este un baiat minunat, care te iubeste si care nu isi bate joc de tine.
Si explica-le ca decat unul cu bani care sa te considere un nimic pentru el mai bine unul sarac care sa te iubeascahappy

| OanaG a răspuns:

Si parintii tai au o situatie finacara mai buna, fata de ai lui?

Nu conteaza banii, important e sa va iubiti, la urma urmei parintii cica vor binele dar de cele mai multe ori nu inteleg.

Mi s-a intamplat si mie, ca cica sa-l las ca nu are bani sa ma scoata in oras, de parca stiau ei se luau dupa lume.

Nu`i lasa sa-ti distruga fericirea!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu tot ce zbozra se maninca. dragostea o sa treaca vor veni copii neajunsuri. casa etc etc. si apoi te vei intoarce la parinti. NIci un parinte nu ti vrea raul, DACA te duci in groapa e pb ta dar o sa fii si tu parinte si vei vedea cind copii nu te vor asculta si sfaturile pe care i le vei da vor fi puse la colt. gindeste te de 2 ori.

| madalina_8123 a răspuns:

E dificil sa-i faci pe parinti sa inteleaga anumite lucruri cand au idei preconcepute. Nu te sfatuiesc sa strici relatia cu ei din acest motiv, desi sunt f sigura ca exista suficiente discutii neplacute si reprosuri reciproce pe aceasta tema. Sfatul meu e sa continui relatia cu el daca esti sigura ca merita si sa incerci sa le dovedesti parintilor ca e un baiat bun alaturi de care poti avea un viitor. Fa-l si pe el sa se comporte putin mai altfel, daca e nevoie, ca sa le intre, oarecum, in gratii. Sa stii ca atitudinea parintilor se justifica prin faptul ca ei isi doresc ce-i mai bun pentru. copilul lor si, prin urmare, se leaga de orice lucru care nu concorda cu profilul imaginat de ei al "jumatatii perfecte" a fiicei lor. Asadar, repet, cere-i si lui sa faca ceva eforturi pentru. a le face pe plac parintilor. E greu sa ai o relatie cand parintii se pun luntre si punte ca nu e bine ce faci. Esti, practic, intre ciocan si nicovala. Tii si la parinti, dar si la prieten si nu e corect sa trebuiasca sa alegi intre ei si de aceea te-am sfatuit sa incerci sa-i faci sa se accepte - sa se si inteleaga bine e deja prea mult. Sper ca vei reusi sa iesi din aceasta situatie. Mult succes!

| alexandru04 a răspuns:

Sa ii spui parintilor ca tu il iubesti nu ei si orice ar spune daca il iubesti cu adevarat renunti la tot chiar si la bani care probabil ii ai de la parinti daca esti"mult peste el"ca situatie financiara accepta-l asa si vedeti-va de viata voastra ca doar una avem cu toti

| Lucky_9459 a răspuns:

Incearca sa convingi parintii tai ca e bine sa ajuti pe unu mai sarac ca tine, si sa stii tu ca daca il vei ajuta te va pretui extraordinar de mult si el si mai ales parintii lui ca te vad inteleapta milostiva si buna la suflet
bafta!

| Vallentyne a răspuns:

Daca il iubesti tu hotarasti na conteaza si parerea parintzilor ca ei te`au crescuth eu cred ca tu daca ai bani si`l ibesti nu o fi orice baith dupa parerea mea acum trebuie sa vb cu parintzi serios si sa`le spi ca`l iubesti mult si fara el nu traiesti chestii dastae si cred ca o sa meargha...big grinlaughing Spor in continuare si Baftha.//.:X:Xbig grinhappy

| ILoveSKRILLEX a răspuns:

POi ar fi bine sa asculti de parintii ei iti vreau binelewinking

| pisycutza a răspuns:

Daca va iubiti asa mult nu va despartiti si luptati sa fiti impreuna indiferent de lumea care nu e de acord cu relatia voastra

| Gabriela_2162 a răspuns:

Daca va iubiti mult si va intelegeti f bine, v-ati cunoscut toate calitatile si defectele, daca aveti unul incredere in celalalt treceti peste parinti. Cand o sa te mariti nu stai in pat cu parintii ci cu sotul, nu traiesti cu parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trimite-ti parintii inapoi in timp sa traiasca amindoi dupa categoriile lor iar tu ramii cu el.

| stanandreea39 a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai ca il iubesti fff mult si ca ai suferii daca te desparti de el... poate te inteleg