| anonim_4396 a întrebat:

Aproape in fiecare zi gasesc pe lenjeria intima o scurgere (daca pot sa.i spun asa) alba. De ce?

PS: sunt fata si nu mi.am inceput viata sexualahappy

10 răspunsuri:
| Georgiana2905 a răspuns:

Nu te impacienta! Nu ai de ce!
Este ceva absolut normal!
In orice caz, daca vrei iti poti face un control ginecologic.
Oricum sunt fff sigura ca nu este nimic ingrijorator! pupici

| mona a răspuns:

Sunt scurgeri vaginale si e nomal sa le ai

| Doηηa a răspuns:

Scurgere vaginala, perfect normala la fiecare fata si se "accentueaza" atunci cand se apropie menstruatia.
Ca sa nu-ti patezi mereu chilotul foloseste protej slip.
Stai fara grija, te pup! :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Poti avea candida, si nici macar nu e nevoie sa ai relatii sexuala pentru a face candida, e suficient sa fi facut un tratament cu antibiotice de lunga durata si gata te-ai pricopsit cu ciuperca asta de care se scapa foarte greu

| Hαppiηеss a răspuns:

Este o secretie vaginala toate femeile o au nu e nimic iesit din comun, totusi daca are un miros neplacut si e insotita de mancarimi, usturimi si iritatii poate fi vorba de o infectie si trebuie sa te duci la un medic. Te pup!

| GreenBubble a răspuns:

Pentru ca nteriorul vaginului are un mecanism prorpiu de curatare. Structurile de la acest nivel secreta o substanta care curata permanent vaginul. Aceasta substanta apare sub forma secretiei.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi, daca secretia este albicioasa sau transparenta, inodora sau cu un slab miros specific si are o consistenta laptoasa.
Secretia vaginala anormala este usor recunoscuta dupa miros. Daca in situatiile normale nu intalnesti niciodata un miros neplacut, in cazul unei secretii anormale acesta este primul care iti atrage atentia. Ginecologii caracterizeaza acest miros ca fiind "fetid" (de peste stricat). Pe langa mirosul extrem de neplacut se poate observa si o modificare a consistentei (branzoasa, apoasa), dar si a culorii (devine gri albicioasa sau chiar verzuie).
Deci daca se inscrie in parametrii normali nu ai de ce sa iti fai griji, daca nu mergi la un ginecolog.

| AllePuffu a răspuns:

Este ceva normal:* Acest lichid curata vaginul:*

| elena04 a răspuns:

Stai linistita nu enimic grav
e ceva normal chiar daca nu tiai inceput viata sexuala
insa daca vrei poti sa mergi la ginecolog ca sa te linisteasca el in legatura cu lichidul asta
te pup dai funda?

| Laura9977 a răspuns:

Totul e ok. E o scurgere vaginala legata de hormoni. Cand intri in "caldura", vaginul tau se pregateste de reproducere, excretand un lubrifiant natural care iese la suprafata odata ce este, sau nu, folosit. Odata indepartat de organism, se "stica" si capata o culoare alb-galbuie si o vascozitate mai solida.