| seth2016 a întrebat:

Aproximativ 10% din totalul intreruperilor de sarcina inregistrate anual in statisticile oficiale din România survin la fetele intre 15 si 19 ani (INS: 11% in 2005, 9, 6% in 2010).

Circa 4000 avorturi anual survin la fete sub 15 ani.

Maternitatea precoce, sarcina nedorita, presupune riscuri, cum ar fi: abandonul nou nascutului in spital, abandonul scolar al mamei adolescente si/sau excluziune sociala.

(In Romania sunt cca. 2 milioane de adolescenti.)

1. Daca ati avea puterea sa rezolvati aceasta problema ce ati face?

2. Ca adolescent (14 - 19 ani) ce ati face?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

1. Singura metoda prin care poti rezolva situatia asta e prin educarea populatiei. Majoritatea adolescentilor inca afla de pe internet de sex. E de ajuns sa arunci o privire pe primele 10 intrebari de la rubrica asta si iti vei da seama cum sta treaba cu educatia sexuala. Si vorbim de oameni care au totusi acces la informatie si internet, nici n-are rost sa discutam despre situatia celor din mediul rural sau din mediile defavorizate, unde oricum exista mai multe sanse pentru sarcini nedorite.
Educatia sexuala ar trebui sa fie obligatorie, inca din clasele mici. Nu e foarte ok sa le explici unor pusti de 7-8 ani niste pozitii sexuale, dar sunt lucruri care se pot discuta si cu ei(inclusiv despre felurile in care se pot feri de toti ciudatii-pentru ca si copilasii de 7-8 ani au acces la internet!).
Eu nu cunosc nici macar o singura scoala in care sa se faca educatie sexuala. Nici macar la anatomie nu se vorbeste prea mult despre asta. Mai exista (sau existau) tot felul de ONG-uri cu tot felul de proiecte prin scoli, dar e prea putin.
Pana si parintii adolescentilor ar trebui sa faca astfel de cursuri pentru ca nici ei nu stiu cum sa le explice tinerilor ce si cum se intampla.

| seth2016 explică (pentru Oana92):

Da. Uite-i pe pustii astia doi cat de relaxat vorbesc despre cum se fac copiii:

https://www.youtube.com/watch?v=yTPrmnnK-GQ

| Oana92 a răspuns (pentru seth2016):

Foarte tare! Ei stiu in mare despre ce e vorba, probabil nu au primit foarte multe informatii(pozitii, fantezii, etc), dar macar au primit niste raspunsuri si explicatii. Pentru ca in mod cert au fost curiosi...
Si da, e super ca vorbesc atat de relaxat. Cati adulti din Romania inca rosesc cand pronunta cuvantul "sex"...

| seth2016 explică (pentru Oana92):

>> Cati adulti din Romania inca rosesc cand pronunta cuvantul "sex"...

OMG

| Oana92 a răspuns (pentru seth2016):

Ti se pare ciudat ce am zis? Am facut psihosex in anul 3 de facultate...profa era cam singura care vorbea fara sa se balbaie si sa roseascawinking

| seth2016 explică (pentru Oana92):

Nu, deloc. Si eu am ceva retineri cand vorbesc cu fi-miu.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Oana92):

E aiurea daca stai sa te gandesti. Acum fata de anii 50, chiar toata lumea face sex. De la 12 ani la 80. Ai zice ca dispare rusinea asta.

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mey Sethy, tu vrei idei brici, sa ajungi consilier parlamentar cumva?!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar trebui introdus in mod obligatoriu ca materie de studiu incepand din clasa a 5-a educatia sexuala predata de un cadru medical cu suficienta educatie si experienta sexuala. De asemenea adolescentii ar trebui indrumati sa se documenteze si informeze cat mai temeinic in privinta mecanismului procreerii. Au la indemana la un clic distanta practic orice informatie de aceasta natura.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ce as face? Vasectomie la toti baietii. Fetele sunt o cauza pierduta, nici nu imi mai bat capul. De ani si ani tembelele accepta sex fara prezervativ pentru ca pisi este " alergic" asa ca unica chestie mai ramane Vasectomie. Pune sperma la rece si dupa operatia asta. Toate probleme se rezolva. Ai lasat o fata tanara insarcinata? Sa ii se taie si sa ii se serveasca pe farfurie.

| seth2016 explică (pentru UnBroken2016):

Da, da. Asta cu alergia e destul de raspandita.

| RedBull69 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun ar fi bine sa se puna o noua ora la scoala despre relatia sexuala în cls a 6 a profesoara ne-a cerut cine avem la noi un prezervativ aveam si eu dar nu l-am aratat ca îmi era rusine ca ce o sa zica fetele despre asta un coleg i-a dat absolut fara rusine un prezervativ la desfacut si ne explica cum se pun corect si chestii de genul asta ca nu o sa primeste nici o boala si tot asa majoritatea fetelor radeau baietii nici nu mai vb unul în fata la profesoara i-a zis la o colega ca cand folosim si noi unul si ea radea tinerii din ziua de azi sunt complet schimbati nu stiu daca era adevarat dar o fata de 14 ani o bagat o intrebare in aceasta categorie ca a facut sex si ca baiatul a ejaculat în ea si ea o luat aspiratorul sa scoata sperma afara nu e de ras treaba asta e chiar serioasa...

| seth2016 explică (pentru RedBull69):

laughing Practica se face cel mai bine pe banana. Daca nimeni nu a vrut sa scoata unul trebuia sa roage un voluntar sa se duca sa cumpere un pachet.

Noua la scoala, in singura ora de "educatie sexuala" din viata mea ni s-a spus "niciodata sa nu ramana in aceeasi camera un baiat cu o fata" laughing.

| RedBull69 a răspuns:

Pardon EDUCATIA SEXUALA