| Raluca887 a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor. Eu si iubitul meu avem o relatie la distanta de aproape 1 an, eu am 16 ani iar el 18. Cand ne-am vazut acum aprox 1 sap 2, pentru a 2 a oara, am decis sa facem dragoste, aman2 fiind virgini. Ni s-a spus sa incercam fara prezervativ deoarece ar fi o experienta mai unica. Well cand am incercat prima oara nu a reusit sa o bage aproape deloc, maxim capul, iar in zilele urmatoare am tot incercat pana cand sa zicem ca a intrat aproape jumatate, peste un sfert. Am avut dureri mari dar a incercat sa fie cat de atent posibil. El isi da drumul extrem de greu iar in niciun caz nu si-a dat drumul in mine sau pe mine, insa imi este frica ca as putea sa raman gravida din cauza lichidului preejaculator. Este posibil? Suntem constienti de faptul ca era cel mai ok sa folosim prezervativ, data viitoare asta o sa facem. Nu am niciun simtpom sau ceva, ciclul meu nu este regulat deci nu stiu cand ar trebui sa vina. O sa fac si un test de sarcina sa fiu sigura 100%, dar momentan sunt foarte speriata si as avea nevoie de un raspuns. Btw nu stiu daca am himenul rupt, insa nu cred, pentru ca nu a curs sange deloc si abia a bagat o din cauza ca ma durea.
Sper ca imi puteti raspunde, multumesc❤

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei carein mod absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate privind acest lichid, si acestea ar fi cele care urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum reiese are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| Raluca887 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult, m-am mai linistit!

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci, ai 16 ani, te vezi a doua oara cu un necunoscut de pe net si faci sex cu el? Bravo.

"Ni s-a spus sa incercam fara prezervativ" CINE? mai era cineva acolo cu voi sa va dea indicatii? Nu a zis ca suporta el consecintele actului sexual?

"El isi da drumul extrem de greu" Serios? Un virgin la 18 ani isi da drumul extrem de greu? PS de unde stii daca l ai vazut doar de 2 ori?

Parerea mea, e ca baiatul a frecat maimuta serios inainte de te a facut sa crezi sa iti da drumul foarte greu. Ceea ce inseamna ca e posibil ca prin uretra pe undeva sa fi existat niste urme de spermatozoizi. In fine, testul de sarcina te va lamuri. Noi nu avem de unde sa stim daca erai in perioada fertila sau nu, si ce s-a intamplat pe la nivel micoscopic prin organele voastre.

| Raluca887 explică (pentru suntserios):

In primul rand nu este un necunoscut, este iubitul meu si il cunosc destul de bine sa stiu cum isi da drumul, crede ma, am avut si alte experiente cu el. Doar pentru ca ne am vazut doar de 2 ori nu inseamna ca e un necunoscut, insa este distanta foarte mare intre noi si de asta ne vedem rar. Si oricum, nu ne am cunoscut pe net, nu ca te ar interesa.

| suntserios a răspuns (pentru Raluca887):

Faptul ca v ati vazut doar de doua ori, fix asta inseamna ca e un necunoscut.

| Raluca887 explică (pentru suntserios):

Faptul ca nu cunosti situatia inseamna ca nu iti poti da cu parerea.

| suntserios a răspuns (pentru Raluca887):

Nimeni de aici nu cunoaste situatia decat asa cum ai descriso tu. deci nimeni nu isi poate da cu parerea. Deci ai pus intrebarea degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adevarut e ca sfatul tau a fost cel mai util.

| Raluca887 explică (pentru suntserios):

Cu siguranta a fost mai util decat al tau.

| suntserios a răspuns (pentru Raluca887):

Te a ajutat cu? Sau ai un mic orgasm ca ti a dat dreptate?

| Holiday a răspuns:

Ca sa eviti pe viitor teama asta, mergi la un medic ginecolog sa-ti recomande niste anticonceptionale orale. Ajuta si la reglarea ciclului menstrual. Asa rezolvi doua probleme deodata. Nu trebuie sa-ti fie jena sa mergi la medic, nu trebuie sa fii insotita de cineva, nu nimic. Daca ti-e jena sa iei trimitere de la medicul de familie, desi n-ar trebui, o consultatie pe tema asta, la o clinica privata e cam 100 de lei. Stai linistita ca nu-ti face analize, nu te dezbraca sa vada nu stiu ce, doar iti pune cateva intrebari legate de istoricul tau medical.
In rest, nu mai baga in seama toti frustratii...nu trebuie sa le explici lor cand, cum, cu cine si de ce faci sex.

| Raluca887 explică (pentru Holiday):

Multumesc, o sa tin cont de sfaturi! Insa pot merge la medic fara acordul parintilor? Deoarece ei nu stiu ca mi am inceput viata sexuala si momentan nu vreau sa le spun, pentru ca nu ar accepta.

| Holiday a răspuns (pentru Raluca887):

Da, poti merge. Si orice medic cu capul pe umeri, si majoritatea sunt, apreciaza un adolescent care vine sa se informeze si sa fie indrumat. Sexul la varsta ta e perfect legal si nu trebuie sa ceri acordul nimanui pentru asta, deci nu au nici un motiv sa comenteze ceva.
Have fun si ai grija de tine!
Pe de alta parte nu porni de la premiza ca iubitul tau va fi primul si ultimul. In general nu rezista foarte mult relatiile la varsta aia, dar asta nu inseamna ca atat cat tin nu pot fi frumoase.winking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila nu ai sanse sa ramai, dar nu te astepta sa poata intruduce pen**ul prea mult ca esti la inceput si incercati sa folositi lubrifiant ca sa ai dureri cat mai mici.

| Pool77 a răspuns:

Auzi ca ala nu e necunoscut...

Nu e nimic, macar la ceva sa fim si noi Top 1 in UE...

| Holiday a răspuns (pentru Pool77):

Nici nu prea conteaza cat de cunoscut, necunoscut e. S-au vazut de doua ori, se simt bine impreuna, bravo lor!

| Pool77 a răspuns (pentru Holiday):

Corect, nici nu asta e problema.

Problema e ca sunt doi virgini, care fac niste chestii din auzite si sunt neinformati pe plan sexual, intelegi?

De ce crezi ca suntem Top 1 mame premature in UE?
Tu chiar crezi ca ala virgin la 18 ani nu se termina repede?
Unica explicatie ar fi o labuta sau doua inainte de act, dar asta inseamna ca a mai ramas sperma in uretra care se scurge in vagin si rezultatul il simt amandoi.
Mentionez ca are si ciclu neregulat, deci e alba neagra cu zilele fertile.

| Holiday a răspuns (pentru Pool77):

Daca e asa, impartaseste-le din cunostintele tale, daca ai, nu sari cu gura ca, vai ce prost/proasta esti. Pai nu? Cu atitudinea asta ei nu invata nimic, iar tu te umpli de penibil...

| Pool77 a răspuns (pentru Holiday):

Nu te supara, e ca si cum te duci 2 saptamani in munti neinformat si tu pleci in pantaloni scurti...

Un exemplu mai bun de atat...

| Raluca887 explică:

Incercarea ta de a ma jigni este cea penibila aici, scuza-ma. Am cerut un raspuns la o intrebare, nu sa-ti dai cu parerea despre "povestea mea"?