| nelly_1421 a întrebat:

As vrea sa stiu daca am ramas insarcinata pentru ca am facut sex neprotejat in prima zi de dupa ciclu si urmam in acelasi timp un tratament cu cervugid? Acum un an am mai facut sex neprotejat in a 2-a sau a 3-a zi de dupa ciclu si atunci nu am ramas dar nu urmam nici un tratament.Si daca am ramas, la cat timp de la contact pot afla cu un test daca sunt sau nu insarcinata? Va rog sa-mi raspundeti daca stie cineva!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul este destul de mic, dar nu zero. Este cu atat mai mare cu cat ziua contactului a fost mai indepartata de prima zi de menstruatie. Tratamentul nu-ti influenteaza fertilitatea. Poti afla la minim 21 de zile facand un test de sarcina din prima urina de dimineata.
Singura problema serioasa este ca in timpul tratamentului cu cervugid, e interzis sa faci sex neprotejat.

Abh
| Abh a răspuns:

Prima zi de dupa menstra cred ca vrei sa spui, nu-i asa? ciclul menstrual reprezinta perioada cuprinsa intre 2 menstruatii. Primele 9 zile din ciclu( se numara incepand cu prima zi de menstra) constituie perioada nefertila, deci nu cred ca ai ramas gravida.