| anonim_4396 a întrebat:

Aş vrea să ştiu şi eu cum să scap de timiditate în preajma băieţilor.Adică, mă rog, eu şi cu fostul meu prieten suntem în aceeaşi clasă dar n-am curaj să vorbesc cu el, deşi după despărţire am mai vorbit dar după ce a început şcoala am devenit iar timidă. Pur şi simplu n-am curaj să mă duc la el să-i zic măcar un amărât de "bună!" sad Nu vreau să creadă că-l ignor sau ceva de genul, pur şi simplu nu ştiu ce să vorbesc cu el. Într-un fel eu încă mai ţin la el dar nu prea vreau ca el să se prindă, eu i-am zis că nu-l mai plac în sensul ăla, asta până a început şcoala şi am realizat că oarecum încă mai ţin la el. Spun "oarecum" pentru că nu ştiu ce aş face acum dacă m-ar întreba dacă mai vreau să fiu cu el, n-aş ştii dacă să spun "da" sau "nu", sunt confuză. În fine, cum spuneam sunt timidă rău în preajma lui. Când simt că în sfârşit aş putea să vorbesc cu el, încep repede să mă simt ca şi cum cuvintele mi se blochează în stomac, ca şi cum ele refuză să-mi mai iasă pe gură, aşa că sfârşesc prin a mă întoarce dezamăgită la mine în bancă pentru că n-am fost în stare să-i spun nimic. Ştiu că o să-mi spuneţi să-mi caut un alt băiat doar că, aşa cum am spus, sunt timidă şi n-am curaj să vorbesc cu un băiat. Poate dacă n-aş fi fost cu un băiat care e şi-n aceeaşi clasă cu mine mi-ar fi fost mai uşor să uit totul... dar aşa mi-e mai greu... sad crying crying

Acum sper că nu v-aţi plictisit citindu-mi povestea şi că o să mă ajutaţi...Cum să mai scap de timiditatea asta când sunt în preajma fostului şi a băieţilot în general? Simt că m-aş înţelege mai bine cu băieţii decât cu fetele doar că uneori sunt mai timidă în preajma lor şi stau cu fete, doar-doar oi mai prinde curaj sad E ceva grav ce mi se întâmplă? Ce mă sfătuiţi să fac?

PS. Înainte să-mi spuneţi asta, da, ştiu că n-o să scap de timiditate peste noapte (ar fi prea frumos) dar totuşi ce mă sfătuiţi să fac?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Eu sunt scurtă în răspuns:
1. Ești încă îndrăgostită de el.
2. El trebuie să te salute primul, nu tu să-i arunci un amărât de "bună".
3. Nu văd de ce trebuie să te simți complexată că nu poți comunica cu băieții, nu trebuie să bați în retragere dar nici de gâtul lor să atârni. Ești întrebată, vorbești iar în rest îți vezi de școală. Cu trecerea timpului și a maturizării tale, ține minte, va veni vremea să nu mai gândești astăzi cum gândeai ieri.
Fruntea sus, copilaș!
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| clauphotograph a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa-ti traiesti viata la maxim sa fii mai nebuna gen rebela lasa id si vbim mai multe:*

| ALice_4674 a răspuns:

Incearca sa te porti mai baieteste fara sa renunti la feminitate(nu cu prietenul tau). cand va vedea ce bine te intelegi cu ceilalti baieti, va vrea sa intre in vorba cu tine

| Ana94 a răspuns (pentru ALice_4674):

@ALice_4674:
Băieţoasă sunt oarecum doar că nu ştiu cum să arăt asta.Mă rog, uneori simt că mă port mai degrabă ca un băiat decât ca o fată laughing Doar că nu ştiu cum să scot asta în evidenţă.Şi-aşa la mine în clasă sunt puţini băieţi şi nu prea am cu cine vorbi thinking

| Boddy47 a răspuns:

Buna, sunt un baiat cu capul pe umeri, si ofer ofer sedinte impotriva timiditatii happy. Sper sa nu fii timida si sa-mi trimiti un msg happy.

| Gabriel892 a răspuns:

Stiu ce vrei sa spui...de fapt mai bine decat vreau straight face anyway eu nu vad nimic rau in a fii timida, trece odata ce te maturizezi, oricum care este cel mai rău lucru care se poate întâmpla dacă faci ce vrei sa faci? Ar fi mai rău decât frica pe care o traiesti mereu? confruntă-ti temerile si castiga! începând cu această seară, chiar înainte de a merge la culcare mergi la o oglinda si uitate adanc in ochii tai (nu la ochi) şi spune-ti sinelui tau de 3 ori: te iubesc neconditionat si onorez cine esti, si ce esti.
De asemenea, repeta procesul de îndată ce te trezesti.Vei vedea efectul in maxim 30 de zile happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunahappy si eu am aceleasi probleme!crying((((((((( sunt tare timida eu chiar am pierdut multi baieti pana acumsad deaorece nu vreau sa vb cu ei adica pot spune ca fug de ei pur si simplucrying sunt multi care imi pun intrebari ce faci, ma admira chesti din astea dar nu le raspund si las capul jossad... pararea mea este ca trebuie sa ne schimbam! nu se poate asa ceva. ce o sa facem in continuare pe parcursul vietzi o sa ramaem singure!?crying((( eu nu ma pot controla imi spun ca o fac dar cand vad pe cineva cum ar fi un fot prieten ma rusines toata si fugcrying of! hai sa ne gandim asa, poate te pot ajuta si pe tine si pe mine:X deci: nu trebuie sa mai fim timide! sunt foarte multe fete care sunt mai curajoase si cu un simt al umorului cu cateva grade fata de noi mai ridicat si au parte de toate cele bune ba chiar (mi s-a intamplat mie) ca a venit un baiat la mine si m-a intrebat cum ma cheama si nu i-am raspuns ca m-am intimidat deoarece era prea frumos:X,sad si ce crezi!? a venit alta care mi l-a furat din startcrying(( of ce o fi cu noi? am un sfat conscis si precis! nu trebuie sa fugim de baieti ca doar nu ne mananca!straight face nu stiu ce sa mai zic sad cred ca suntem surorilaughing ca semanam foarte mult:X rolling on the floor
as vrea sa pastrez leg cu tine in continuare:* te adaug ca prietenhappy ca pana la urma trebuie sa rezolvam problema asta impreuna nu!?:X te pupici si succes!:*****

| Ana94 a răspuns (pentru anonim_4396):

@chicror1:
Crede-mă că te înţeleg.Şi eu am pierdut mulţi băieţi până acum crying Odată eram cu mama în staţie la autobuz şi am văzut un băiat drăguţ :-X Mă mai uitam la el dar când se uita în direcţia mea întorceam capul în altă parte.Mama şi acum îmi zice că se uita la mine dar eu nu ştiu dacă s-o cred sau nu laughing Acum îmi pare rău că nu m-am uitat la el în acelaşi timp când se uita la mine.Chiar şi mama regretă acum că nu s-a dus mai încolo ca să ne lase singuri laughing Şi-aşa eu am impresia că se uită după mine numai băieţi pe care nu-i plac sad Cei pe care îi plac am impresia că nu se uită la mine sau nu-i văd eu, nu ştiu.Şi pe fostul l-am pierdut tot din cauza timidităţii crying Şi el era timid dar măcar a avut curaj să mă întrebe chiar şi pe mess dacă vreoiam să fiu cu el.Eu nici pe mess n-aveam curaj să-l întreb asta crying Totul a ţinut doar 2 luni pentru că a crezut că nu-l plac dar îl plăceam mult,doar că nu ştiam cum să-i arăt...Şi uneori aveam impresia că,fiind şi el mai timid, nu ştia nici el prea bine cum să-mi arate că mă plăcea, aşa că ne-am despărţit şi am suferit mult crying Încă mai sufăr mai ales că-l văd la şcoala...Dar sper să-mi treacă :-