| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va cer parerea daca ar trebui sau nu sa mai vorbesc cu exul avand in vedere faptul ca imi e dor de el de nu mai pot. Noi ne-am despartit de mai bine de jumatate de an si cu toate astea nu il pot uita, ma gandesc in continuare numai la el in fiecare secunda. Desi am fost impreuna timp de aproape 4 ani, el si-a gasit o prietena la doar 2 saptamani dupa despartirea noastra, ceea ce m-a lasat fara cuvinte.Totusi, a insistat sa ramanem prieteni si m-a cautatdestul de des, iar eu l-am ignorat complet de mai bine de 3 luni. Nu mi-a fost deloc usor in tot acest timp, m-am gandit chiar si sa ma sinucid.El nu ar putea intelege faptul ca era tot ce imi doream, mai ales pentru ca in general nu sunt foarte sociabila si nu am multi prieteni.Va rog frumos ajutati-ma ...Ar trebui sa accept propunerea de a ramane prieteni? si daca da, imi e acum destul de frica sa ii mai scriu, nici nu stiu ce ar trebui sa ii scriu.

3 răspunsuri:
| ksuper31 a răspuns:

Ai putea să-i spui chiar lui toate astea. L-ai uimi şi v-aţi impăca dacă este un băiat deştep. Dacă nu, uită-l, nu merită!

| corbulalbrosu a răspuns:

O persoana civilizata si educata va ramane in relatii de buna prietenie daca nu a fost prea tare umilita/inselata. Nu stiu cat de mult te-ar ajuta dar s-ar putea ca sa fie in folosul linistii tale sufletesti sau din contra sa ti se reinviie vechi amintiri care acum s-ar putea transforma in timp in traume.Este o incercare pentru tine si in ce mod te va afecta ai sa poti constata doar asa. Succes.

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa il scoti complet si sub toate formele din viata ta. Nu te mai gandesti la el, nu mai vorbesti cu el, il ocolesti, faci sa dispara tot ce ai de la el. A trecut multa vreme si nu te-ai vindecat. Daca il pastrezi in jurul tau, vindecarea va dura mult mai mult.
Trebuie sa fii mai hotarata, si sa umpli cu altceva golul pe care el l-a lasat (atentie, altceva, nu altcineva deocamdata). Ocupa-te de ceea ce iti place sa faci, inceaarca sa te folosesti de prieteni sau familie ca sa te tii oocupata pana cand timpul te va vindeca.