| Lidia09 a întrebat:

Așa un caz. Am mai povestit despre asta dar acum pe mine mă interesează altceva pentrucă istoria nu s-a terminat. Îmi place de un băiat(același) nu demult m-am îndrăgostit de el, este o lună deja sau și mai mult. I-am spus că-mi place de el, la început a spus că mai vorbim și dacă ne înțelegem putem încerca ceva(dar nu prea ne scriam) și după o perioadă ne-am scris iar(dar am teminat-o pentrucă eu am fost prea impulsivă. Dar cum ar fi trebuit să procedez dacă îmi placea de el, nu chiar eram disperată nici nu am fost așa de insistentă. dar asta mi-a ieșit cu aceea că el mi-a spus că trebuie să nu mai fiu așa insistență. Ticălosul!).Țin să menționez că nu am avut nimic împreună. Faptul că când se uită la mine încep să tremur, chiar foarte rău. Nu știu de ce sunt așa în prezența lui! Nu merită de loc atenția mea! Se mai uită băieți la mine și mă analizează, dar când se uită ăsta îmi pierd controlul la cele mai logice mișcări. Explicați-mi vă rog și mie ce mi se întâmplă! Vă rog sunt disperată! Îl urăsc și vreau să-l uit năibii, dar se pare corpul meu vrea alt cevastraight face. Sau poate că mi-e teamă de el? Până ceva timp nici nu l-am văzut, dar când l-am văzut m-am îndrăgostit (a fost o întâlnire a privirilor care a durat 10-15 sec. unde ne-am ținut privirile unul celuilalt) și el a început să acționeze, nu am fost eu prima. Întâi am vorbit cu el o dată și l-am întrebat ce grupă este și el mi-a întors întrebarea apoi a urmat acel contactul vizual în care m-a străpuns cu ochii lui albaștri. Când mă privește simt că sunt transparentă înaintea lui și gata să mă topesc. Ce influență are asupra mea. Eu sunt o fată încă foarte decentă. El nu-i deloc un băiat bun ca o fată ca mine să-l iubească e un golan, eu de obicei fug și mă depărtez de așa băieți, pentrucă ei nu știu să iubească, fac doar durere! N-am știut că-i golan și mi s-a părut un băiat de treabă, de aceea m-am făcut văzută, dar după ce am vorbit cu el și l-am văzut deja de mai multe ori, chiar nu mi se pare îngeraș, oricum încă îmi place ceva la el. Dar mie mi-e mai bine să mă țin departe de el. Și acum când încerc să o fac, parcă tot merge împotriva mea, îmi apare mereu în ochi și-n cale. Înainte eu mă uitam după el și el nici nu se uita în partea mea evident pentrucă eu eram cea disperată, acum chiar vreau să trec peste asta și îmi pun toate puterile să-l uit și nu mă uit la el când îl văd, dar acum el când mă vede mai des continuă să se tot uite la mine, (o face la propriu.). Parcă tot mă așteaptă pe mine să mă vadă. Oricum nu vreau să-mi creez iluzii. Eu simt când mă privește, e greu să-mi păstrez calmul, am nevoie de ajutor și sfaturi că sunt începătoare în așa chestii și nu vreau să fac prostii. Apropo am 17 ani și el tot. În ce concret vreau să mă ajutați: vreau să nu mai am slăbiciunea asta în fața lui, vreau să trec pe lângă el și să nu mi se înmoaie picioarele să pot chiar și să-l privesc în ochi fără frică când trec pe lângă el și atunci când simt că mă urmărește cu privirea. Cum să fac să trec peste asta să nu mai aibă influență asupra mea. Chiar dacă sunt cu alt băiat și râd cu acela, dacă simt că se uită la mine oricum mă înmoi și pot să vorbesc prostii și nu mă pot concentra pe nimic. Poate este vreo boală care necesită tratament? Vreau și eu un răspuns dacă este vreo domnișoară care a trecut prin asta și are experiență. Sau dacă cineva are vreo soluție. Dacă m-ar fi plăcut ar fi acționat, atunci de ce face de astea? Vă rog dați-mi ceva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"Poate este vreo boală care necesită tratament?"

Ai aceasta "boala", te-ai indragostit, se pare ca la prima vedere, de fiecare data acest termen ma duce cu gandul la piesa veche a lui Ilie Micolov https://www.youtube.com/watch?v=bc5StvUW6po old fart, but he is right!

cine crede ca te poate invata sa iti dai erase sentimentelor tale adolescentine, cred ca ar minti!
totusi ai spus destule lucruri care ar trebui sa te faca sa nu-l agreezi, precum : este golan, nu este bun pentru tine etc

De ce ne atrag atat de mult anumite persoane care nu sunt comportamental/psihologic asemanatore cu noi? asta stie doar universul, eu o numesc chimie si ea poate fi metafizica!
in materie de reltii exista si cliseul extremele se atrag, dar mai stiu ca in ale vietii cu acest concept se bate cap in cap dictonul "cine se asemana se aduna"

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Ai spus multe și tare puține am înțeles. Deci ce ar trebui să fac? Da știu să renunț la el și am menționat că încerc. Dar care-i faza că tremur când îl văd, asta nu-i normal. Sau e normal?

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Pai gasindu-ti pe altcineva poti sa il uiti treptat, s-a infiripat ceva in sufletul tau si nu iti da pace! nu prea am cum sa te invat eu sa numai ai aceste stari in preajma lui caci nu sunt eu in locul tau, ca putem spune lucruri si empatiza asta este altceva!

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Piesa este foarte bună.happy

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Hmm, bine. Mulțumesc oricum de răspuns. Am să trec eu și peste asta.

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Ma bucur ca iti place si mie imi da un feeling, desi nici macar nu este din generatia mea, ci a lui tata laughing
ma bucur cand persoane mai tinere decat mine totusi apreciaza piese de genul asta din trecut laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Ce vrei atat? atat s-a putut stoarce din creierul meu cu procesor generatie vechewinking

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Da. Desigur. Cântările de atunci au mai mult înțeles. Îmi plac mult cântările lui Emric Imre în special "Nebun de alb" iubesc piesa asta. Mai știu și"Fată verde cu părul pădure" și "Zece" de Florin Chilian și Ducu Bertzi "M-am îndrăgostit numai de ea" sunt o fanăwinking

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Eii gândiți foarte bine, și aveți un vocabular foarte bogathappy Nuștiu cât de veche e generația dumneavoastră?winking

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Interesant! desi sunt mai mult fan piese straine, insa intr-o zi in cadrul altei discutii am sa fac un efort sa imi amintesc piese din trecut, romanesti, care imi plac mie mult, pe langa Valeriu Sterian - Amintire cu haiduci, pe care o ador!winking

| Lidia09 explică (pentru Lidia09):

Of nu acel emoticon am pus am vruthee hee

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Iti voi spune in privat candva ce generatie sunt, aici nu are rost public, pentru ca aici pe TPU din pacate sunt destui oameni rai, care nu ar merita nici sare de lamaie in ochi!

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Mda. e bine, puteți să nu spuneți e mai în siguranță. Da, așa sunt oamenii, toți se cred etaloane de moralitate, dar acumulează informația doar din ceea ce listează pe TikTok, așa că nu-s tare inteligenți să facem observați și să arătăm cu degetul toți putem, dar i-a încearcă și spune-i un sfat bun și sănătos? Desigur cum să forțezi un pic creierii! Eu nici atenție nu le dau ăștia sunt oameni invidioși și veșnic nemulțumiți, dar problema mereu e in ei, doar că ei preferă să se uite la alții decât la ei înșiși. Și este mai ușor să arăți spre altul decât să faci o schimbare în tine.

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Și de ce te-ar judeca cineva? Uneori greșești uneori nu. Tu îți trăiești viața ta. Suntem pe această platformă pentru a discuta și a ne informa, pentru a ajuta nu pentru a judeca, a face observații de gramatică sau vreun gând neterminat. Oamenii ar trebui să fie mai buni și mai iubitori pentrucă până la urmă și cel mai rău om de pe pământ a fost creat de o mamă care l-a făcut din dragoste. Și toți avem nevoie de iubire. Pe cei care nu știu să o ofere ar trebui să-i învățăm și puterea pentru asta ar trebui să cerem de la Dumnezeu și să o luăm de la natură care indiferent de anotimp, ea reînviază și ne umple de frumusețe la fel în fiecare anotimp!

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Si totusi tu la 17 ai mai multa inteligenta decat multi de aici +40 de ani
de aceea si intelegi ca nu pot da detalii din viata mea, sunt unii care nu au ce face, iti urmaresc activitatea cand esti user activ si cu vechime si pentru frustrarea din viata lor se baga in seama cu tine, te ataca tu bineinteles le raspunzi ca nu ai fost educat sa stai si sa incasezi jigniri si tampeniile unor limitati... si dupa aceea limitatii iti arata ceva de genul "-uite tu care ziceai aia si aia ce spuneai acum 30 de zile!"
sper sa ajungi sa ai vechimea mea pe aceasta platforma, crede-ma ti se va face sile de unele persoane si personaje de aici! nu toti sunt asa este adevarat dar este suficient sa gasesti 2-3 persoane care sunt josnice, caci te vei irita suficient incat sa te intrebi mai merita sa intru aici?!

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Pe viitor te sfatuiesc sa imi vorbesti la per tu, nu sunt atat de mare de ani si chiar de as fi si eu cu cei mai mari de ani decat mine de pe TPU vorbesc ca si cum suntem de o seama, si nu din lipsa de bun simt fac asta ci pentru ca este mai comod si mai eficient in a vorbi astfel pe o platforma cum este TPU, unde suntem anonimi

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Ha-ha-ha. Mă scuzi, dar mă amuză ipocrizia și mediocritatea unora? Ei ce serios n-au ce face? Au așa o viață plictisitoare încât să urmărească și doar să facă observații? Au capul gol de aceea cred că învață pe de rost ceea ce scrii tu.laughing Ar trebui să fii mândru că ai admiratori care intră aici pentru a se informa și a mai colecta ceva informații utile de la tine pentru viața lor. Fiecare comentariu de al acestor persoane, ia-l ca un " vai ce inteligent e ăsta" doar că sunt așa de slabi și mici că nu pot face un compliment omului care chiar merită. happy

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Mai tu sigur ai varsta declarata? sau esti vreo olimpica? daca aflu ca m-ai bagat in chatGPT ma supar si pe tine happy

apropo de chatGPT era un pusti pe care l-am provocat la "duel", i-am zis ca daca foloseste chatGPT sa isi stearga contul, el se tinea tare in gura ca nu foloseste desi era vizibila chestia asta.
culmea este ca era atat de slab in materie cenusie incat imi dea raspunsuri fata de discutia purtata cu mine, tot prin ChatGPT! dadea si raspunsurile fata de comunicarea cu mine astfel deci nu doar raspunsurile la intrebari! low IQ ce sa zici!
Deci unii sunt extrem de limitati, daca tinerii acestia sunt viitorul, Planeta noastra va deveni exact ca in seria Mad Max adica o planeta apocaliptica...si totul de la un dexter limitat care a apasat gresit in loc de butonul rosu pe cel albastru (n.r. aluzie la The Matrix, momentul in care Morfeus ii da de ales lui Neo deciderea propriei soarte, pastila albastra sau pastila rosie)

totusi oricata placere imi face sa comunic cu tine, acum o sa ma opresc, adminii nu ar dori sa facem chat, sper sa intelegi!
si nimeni nu vrea sa supere adminii aiciwinking

| Lidia09 explică (pentru Simpatic):

Bine, bine. Am înțeles. Și nu, nu folosesc chatGPT. Cum ai putut să gândești așa? Eu știu că gândesc mult mai înalt decât ar trebuit la ani mei poate de aceea mă înțeleg bine cu oamenii în vârstă și bătrâni. Nu vorbesc de tine să nu crezi știu că nu ești în vârstă vorbesc de viața mea zilnică. Prefer să-mi pun creieri cu o persoană cu care mă înțeleg și mă înțeleg. Și nici nu am știut că se poate de folosit chatCPT pentru așa discuții. Oricum nu ar mai fi fost așa interesant. Chiar mai jignit cu faza asta cu GPT și la urma urmei pare chatCPT să se priceapă la discuții mai bine ca mine?hee hee

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Ba cred ca a fost un compliment, si nu, nu am facut ca sa "jignesc" ci mai degraba am ras de o situatie penibila care mi s-a intamplat aici pe TPU cu tanarul despre care ti-am vorbit

ne auzim, nu o mai scriu pe acest topic, insa daca vreodata vrei sa imi ceri parerea referitor la ceva, o poti face prin mesaj privat oricand. sunt persoane care imi scriu destul mesaje acolo la fel cum si eu scriu unor persoane de aici mesaje private

take care of you

19 răspunsuri: