| anonim_4396 a întrebat:

Asaaaaaa. dupa o pauza de cateva zile fara net, fara nimic, m-am decis sa pun o intrebare pe TPU(ceva cu care cred ca ne confruntam toti)! xD.De ce naiba vorbeste lumea cu prescurtari,"ca" in loc de "c","cu" in loc de "cu","y" in loc de "i"? de ceeeeee? frate, am ajuns sa nu mai inteleg ce scriu oamenii astia! probabil pentru ca se grabesc, pentru ca le este lene sa scrie la tastatura! da, si dupa astea mai sunt o gramada de greseli gramaticale! nu spun ca eu nu fac niciuna, dar totusi.nu spun sa scrie cu diacritice, dar macar sa scrie NORMAL! multumesc!
p. s:categoria stiu ca nu are nici o legatura cu intrebarea dar eu mereu pun la d&s. XD

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Din incultura.La limba romana,se spune clar, ca tot ce e scris, trebuie frumos si corect redactat. Se face greseala de a confunda mesajul privat cu mesajul public.Ar fi frumos ca si medicii, avocatii, ziaristii sa scrie asa.

| Dominicc a răspuns:

Din aceleasi motive din care si tu folosesti "xD"

Esti in etapa in care messul & facebooku e la putere.

Frate asta se foloseste mai mult la "persoanele" intre 13-16 ani cu y, c, etc.

Intrebare cam. aiurea (parerea mea)

| Tiberius a răspuns:

Generatia Yahuu Messenger. Pentru ca sunt retarzi si agramati majoritatea celor nascuti dupa 96-97.

| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a răspuns:

Aceste prescurtari se folosesc de regula in chaturi si pe mess. Mai nou lumea a inceput sa scrie peste tot asa. Nimeni nu zice sa nu scrii cu niste prescurtari in chat, pe mess, prin mesaje sau intr'un joc (ca sa scrii mai repede), dar totusi sa nu le folosim in viata de zi cu zi!

| asdasasasas a răspuns:

Si "xD" ce nu se pune du-te mah si impuscate daca esti copil de 2 ani care nu intelege sau unu de vreo 60 d ani valea
@666 ma ca alt nume nu gaseasi satanistule

| andyy_5855 a răspuns:

"ca" asa au kef ei laughing)

| LikeChocolate a răspuns:

Pentru ca le e lene cum ai zis si tu[de ex in loc de tu scriu u]
de parca le este lene sa mai puna acolo o litera rolling eyes
si poate pentru. multi scriu asa si astfel se cred in"tendinte" cu limbajul de pe mess...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cineva cred ca "mi-a corectat intrebarea"laughing
era "ca" in loc de "c","cu" in loc de "cu","y" in loc de "i"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uoffff,pentru a treia oara: "ca" in loc de "c","cu" in loc de "cu","y" in loc de "i"

| FuckOffPepper a răspuns:

Fiindca e pe trend (e sacsy)