| elenutza1000 a întrebat:

Aseara am facut sex cu prietenul meu si nu si-a dat drumul in mine mi-a zis ca sa stau linistita ca nu pot sa raman insarcinata! Problema e ca trebuie sa-mi vina menstruatia! Daca o sa-mi vina mai sunt sanse sa raman gravida?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te pot asigura in proportie de 100% ca menstruatia va apare la data preconizata.In ultimele zile ale unui ciclu menstrual NU SE POATE INSTALA O SARCINA chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin deoarece spermatozoizii nu mai au ce fecunda. Ovulul este "mort/ neviabil", de multe zile si este pe punctul de a fi expulzat din organism prin menstruatie.Organismul femeii in cazul in care ovulul nu a fost fecundat "pregateste/pune la punct" menstruatia cam cu 4-5 zile inainte de inceperea acesteia.In consecinta nici daca ai fi dorit tu sa ramai insarcinata in aceste zile, acest lucru este IMPOSIBIL de realizat la aceasta data.Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Daca o sa vina, ai sanse sa scapi, daca nu, nu, dar niciodata sa nu mai ai incredere in partenerul de sex: cel mic este mult mai istet decar el.

| ywar a răspuns:

O vorba foarte inteleapta din popor spune asa: "prostia si fu.iul se platesc"!
Asadar, asteapta-te la consecinte daca nu ai responsabilitatea faptelor tale (voastre).
Sunt foarte dezgustat de o generatie care promovoveaza din ce in ce mai mult iresponsabilitatea. Mai avem sanse ca generatie cu unii ca voi? Nu cred. Asa veti face si cand veti fi nevoiti sa luati decizii urgente la locul de munca, cand veti fi la volan si exemplele ar putea continua pana maine.

| Xpressurself a răspuns:

Am o intrebare. ce faci? sau, stii ce faci?
umblii cu un baiat cu care faci sex dar ti-e frica ca vei ramane insarcinata. ia gandeste-te bine. oare ti-ar fi frica sa ai un copil cu un baiat pe care il iubesti cu adevarat? umblati unul cu altu pentru sex. cand iubesti pe cineva o sarcina chiar iti aduce bucurie.
daca tot va furnicariti ca prostii macar foloseste un prezervativ. ce rost are sa stai zile si nopti nelinistita pentru un minut de "placere" ca sa zic asa. daca poti numi asta placere.
macar dormi noaptea linistita.

| e1xtz a răspuns:

Ce faci tu la cei 13 ani pe care ii ai nu prea este bine.
Prietenul tau care probabil este de o varsta apropiata cu a ta nu are experienta necesara sa aibă un control prea dezvoltat la acest capitol.
Ca sa dormi mai linistita daca tot ai început sa faci sex, nu mai accepta fără prezervativ.
Poti sa ai noroc sa nu se întâmple niciodată acea sarcina nedorita, dar este suficient o singura data.
Sunteti prea mici pentru a avea încredere in metoda asta, plus ca daca o faceti in perioada ta fertila, riscul este mai mare.

| missme99 a răspuns:

De principiu nu. Dar trebuie sa stii ca nu e necesar mereu sa isi dea drumul ca sa ramai. Asta unu la mana. Doi, in cazul in care o sarcina apare, la aprox. 14 zile apare sangerarea de nidatie (cand se fixeaza sarcina) care e foarte usor de confundat cu menstruatia.
Oricum la tine, in cazul de fata, riscul e mic.

| yonutz888 a răspuns:

Nu mai faceti sex fara prezervativ pentru ca nu e nevoie sa ejaculeze in tine pentru a ramane insarcinata. Asta pentru ca atunci cand faceti dragoste penisul elimina un lichid numit lichid preejaculator care poate contine spermatozoizi. Mai depinde si in ce zi a ciclului menstrual te aflai, daca erai in perioada de fertilitate maxima sau minima.

| Fuflet22 a răspuns:

Daca iti va veni menstruatia poti sa stai linistita ca nu vei ramane insarcinata, dar te sfatuiesc sa te protejezi pe viitor.