| anonim_4396 a întrebat:

Azi am iesit cu o veche prietena cu care nu mai iesisem de mult, deoarece avea ceva probleme pe care nu voia nicicum sa mi le spuna.
Ce urmeaza sa intreb este pentru curiozitatea mea, si pentru a sti mai multe pareri ca sa o pot sfatui mai bine.Eu deja am o idee despre ce ar trebui sa faca dar...
Are o relatie stabila de cativa ani cu iubitul ei dar, de foarte mult timp un fost iubit de al ei la care a tinut enorm si de care s-a despartit din cauza distantei si pentru ca el nu prea era cuminte o tot cauta.Are retineri in a-i raspunde deoarece este foarte sensibila cand vine vorba de el, se inmoaie mereu si e super fericita.Si eu am vazut la ea o schimbare atunci cand vorbeste cu el sau despre el, deci clar ceva mai e acolo. Poate faptul ca nu a ajuns cu el in intimitate sau pentru ca ea il vede perfect din punct de vedere fizic sau pentru ca o face sa rada nu stiu (astea sunt calitatile ce mi le-a enumerat ea ca le are).
Problema sta in felul urmatot: el vrea sa se vada cu ea, sa se intalneasca sa iasa etc.Dar prietena mea se teme de ce i-am spus si eu ca s-ar putea intampla, adica sa il piarda pe actualul ei cu care a cladit totusi ceva pentru el care oricum acum vine, maine dispare si mai are si iubita.Ea isi iubeste partenerul dar a avut de cand o stiu eu o slabiciune pentru acel baiat deoarece relatia lor practic nu s-a consumat cand a trebuitsi cat ar vrea nu si-l poate scoate din minte pentru ca el apare iar si iar si iar si ii tulbura liniste (plus ca am observat pe telefonul ei ca ii urmareste Facebook-ul pe ascuns si are poze cu el in telefon).
Eu am sfatuit-o sa nu faca asta pentru ca poate darama tot ce a cladit si ala sa isi puna palma in fund sa plece, ca in fond si el are o alta viata. Poate sa o vrea doar pentru ca nu s-a culcat cu ea si are ambitia asta si, si daca ar mai tine legatura cu ea eu nu cred ca va fugi cu ea in lume.Ce ma nedumereste este faptul ca ea de la el a mai avut relatii dar tot nu l-a uitat, si el la fel.
Face o greseala sau ii e "sortit"?

Ps: de fata cu prietenii lui si chiar si cateva cunostinte de ale mele a spus vorbe urate despre ea acum ceva timp in urma.

3 răspunsuri:
| devilshelp a răspuns:

Mai mult ca sigur o vrea doar din cauza ca a fost refuzat de alta mai "buna" sau ca nu are cu cine sa stea. Daca o iubea asa mult si erau "sortiti" nu o barfea cu altii. Spune-i sa isi bage mintile in cap si sa ramana cu actualul, nu sa se duca dupa orice curvarwinking

| Ellya15 a răspuns (pentru devilshelp):

Si eu m-am gandit la asta.Dar o face cu capul.
Eu cred ca daca ii era de ea nu era acum cu alta, o cauta mai des nu doar cand simte el nevoia etc
Dar oare poate sa fie din partea ei iubire sau doar atractie fizica si curiozitate pur sexuala?

| devilshelp a răspuns (pentru Ellya15):

Asta doar ea poate sa stie. Eu cred ca e dorinta de a avea ceva nou si mai greu de "avut". Majoritatea oamenilor isi doresc lucruri pe care nu le pot avea. Dar ar putea la fel sa fie si iubire. Cum am spus, nimeni nu ii poate citi gandurile. Probabil ca nici macar ea nu stie