| Kagemitsu a întrebat:

Bonjour!

O fată a avut o relaţie cu un băiat timp de o lună. S-au despărţit pe cale amiabilă, nu s-au certat, au rămas simplii amici. După o perioadă de un an, ei s-au împăcat, relaţia durând foarte puţin şi despărţindu-se iar, pe cale amiabilă. În tot acest timp, "scânteia" dintre ei nu s-a stins, fiind o posibilă o a doua împăcare.

Acum urmează şi întrebarea! Dacă fata l-ar refuza pe băiat, spunându-i un "NU" convingător, el s-ar ambiţiona şi ar încerca din răsputeri să o convingă pentru a sta cu ea sau ar renunţa fără niciun fel de "remuşcare" şi şi-ar căuta altă ţintă?

Aştept răspuns în special de la băieţi, dar şi de la fete. Un răspuns foarte bine argumentat, formulat din mai multe perspective va primii funda.

Mulţumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| andrew2008 a răspuns:

Pai sa incepem cu durata "relatiei"... o luna nu prea pare relatie ci doar o pierdere de timp, daca dupa un an au incercat iar si nu a mai mers atunci cred ca nu are nici o sansa "relatia" asta. Ce e important in toata povestea asta: varsta, daca ne spui si varsta atunci putem sti daca vorbim de copilarie sau daca vorbim de ceva "putin mai avansat" in relatia de cuplu sunt multi factori care indeparteaza sau apropie doua persoane.
Daca ea ii spune "NU" acum depinde si de baiat ce anume isi doreste de la ea. Poate cei doi nu au nimic in comun si chiar daca se plac nu exista nimic despre care sa poata vorbi cand sunt aman2. La inceput e frumos schimbi amintiri dar dupa o perioada nu poti povesti acelasi lucru la infinit pentru ca devine plictisitor si fara sa vrei te indeparteaza de persoana pe care o placi.
Acum nu trebuie sa generalizam sunt foarte multe cazuri in care persoane total opuse se inteleg foarte bine.

Astept un raspuns cu varsta celor doi "indragostiti".

| Kagemitsu explică (pentru andrew2008):

Ai mare dreptate în privinţa lucrurilor în comun, aşa e, la început e frumos să povesteşti şi să descoperi calităţile şi defectele celuilalt într-o "iubire" platonică. Şi da, putem spune că vorbim despre copilărie. (f-15 ani, b-17 ani).

5 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Serios, difera de la persoana la persoana, nimeni nu-ti poate raspunde, decat tu, care ai avut o relatie cu el.
Daca acel baiat as fi eu, as termina de tot chiar si prietenia de amicitie

| Azµre a răspuns:

Depinde de caracter și ce vrea să dovedească. Fie o lasă baltă. Fie insistă ca să se răzbune.

| yo547 a răspuns:

Da.

| Andrei_Raul_1999 a răspuns:

Acea fata nu cumva esti tu?laughing