| anonim_4396 a întrebat:

Bun.
ma cunosc cu un baiat de la gradinita si suntem cei mai buni prieteni. azi mi-a spus ca ma place, si am ramas... pur si simplu am inceput sa rad. puteam sa jur ca glumeste, dar s-a suparat si nu mai vorbeste cu mine, si doamne, nici nu stiu cum ar trebui sa reactionez. adica, nu vreau sa il ranesc sau ceva, dar ar fi prea frumos sa imi stric prietenia cu el pentru asta. am nevoie de un sfat, csz...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ii explici pur si simplu ca nu este genul de baiat/barbat visat de tine. Daca va intelege sau nu este treaba lui dar ii poti explica ca il stimezi si admirii pentru tot ce a facut pana in prezent si ca doresti ca si pe viitor sa ramana ceea ce este el, cel mai bun amic.

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Scutește-l de dramele precum "nu vreau să stricăm prietenia dintre noi" sau orice altceva replică de-asta de prost gust și spune-i sincer că nu simți la fel, că nu îl placi, iar dacă e capabil, vrei să rămâneți la stadiul de prieteni.

| MikeCheck a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce "feroce" esti. Esti chiar direct/directa! Foarte bine!

| LoveSleep a răspuns (pentru MikeCheck):

Mulțam'.

| SkyPilot a răspuns:

Baiatul s-a simtit jignit cand ai ras de declaratiile lui. Ma tem ca lucrurile nu vor mai fi ca inainte intre voi. Cine stie de cat timp tot incearca el sa iti spuna.
Incearca sa ii spui ca il apreciezi foarte mult ca amic, dar ca nu este ceea ce iti doresti de la un partener. Spune-i ca ti-ai dori sa pastrezi amicitia cu el. Parerea mea este ca indiferent daca va fi de acord sau nu, relatia actuala dintre voi se va raci.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Tu cum te-ai simti daca te-ar lua cineva in ras asa? E adevarat ca nici tu nu te asteptai, dar reactia lui e cat se poate de normala. De obicei asa se intampla, eu una nu cred in prietenia sincera dintre un baiat si o fata (poate doar daca au orientari sexuale diferite). Tot ce poti sa faci e sa ii explici ca n-are rost sa stricati o prietenie asa lunga si frumoasa, ca tu nu simti la fel si ca ti-ai dori sa fiti la fel de apropiati ca si pana acum. Poate dupa un timp veti fi din nou prieteni buni happy

| BlitzLikeXd a răspuns:

Dragostea incepe din gluma daca glumiti amandoti inseamna ca tu simti ceva pentru el si el pentru simte cevawinking inseamna ca te iubeste