| anonim_4396 a întrebat:

Bună,acum doua luni mi-a întârziat cm 2 săptămâni, venind pe data de 22 octombrie și s-a încheiat pe 26 (a fost normal cm ), înainte să îmi vina in luna octombrie am făcut 4 teste care au ieșit negativ.
În luna noiembrie nu mi-a venit deloc, dar sânii au început să mă doară de la sfârșitul lunii până în prezent. Am făcut un test care a ieșit tot negativ. Ce credeți că poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea prezentata, reiese foarte clar ca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi foarte dereglat fiind un ciclu NEREGULAT. Aceasta caracteristica de ciclu neregulat este data, imprimata de functionarea incorecta/defectuoasa a uneia sau a mai multe glande endocrine care afecteaza si deregleaza toata activitatea hormonala si implicit se deregleaza ciclul menstrual. Probabil ca urmatorul raspuns va reusi sa te lamureasca macar partial. Hormonii sunt substante chimice care sunt produse in mod natural de niste glande specializate denumite glande endocrine. Indiferent de natura lor hormonii ajung in sange si sunt transportati catre anumite organe si/sau tesuturi, sau pot actiona de la distanta asupra celulelor tinta fiecare in modul sau specific. In afara de rolul lor de comunicare intre celule, legat de o functie bine determinata, hormonii actioneaza asupra intregului organism fiind indispensabili dezvoltarii complete si armonioase a intregului organism. Activitatea hormonilor este extrem de importanta deoarece dirijeaza dezvoltarea, cresterea si maturizarea fiecarei fiinte vii. Prin cercetari stiintifice si medicale, s-a reusit crearea unor compusi chimici naturali sau sintetici care au efecte asemanatoare/identice cu cele ale hormonilor produsi de organism. Introdusi in organism, aceste substante pot interfera cu actiunea hormonilor produsi de glandele endocrine ale organismului, cu scopul de a modifica comportamentul, dispozitia afectiva, ciclurile reproductive, diferitele sezatii, afectiuni medicale, etc. In concluzie se poate afirma ca hormonii dirijeaza intreaga activitate a organismelor vii deci si cea privind reproducerea. In acest caz orice intarziere a pornirii menstruatiei cu mai mult de 10-14 zile si care in mod sigur va mai continua, se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este NEREGULAT si nu este provocata nici de stres, nici de un program de viata schimbat ci se datoreaza producerii unor DEREGLARI HORMONALE. Cel mai probabil OVARELE tale sunt afectate de amenoree secundara sau de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC) si din acest motiv acestea nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze OVULUL dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Trebuie sa stii/sa intelegi pe viitor, ca ciclul menstrual NU este conditionat si nici influentat, modificat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate in cele mai multe cazuri cicluri menstruale sunt de fapt cele (de tip) NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei, cat si imposibilitatea de a anticipa lungimea ciclului respectiv, fiindca nu exista reperul fix cel al OVULATIEI, fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina perioada fertila cat si data de incepere a urmatoarei menstruatii. In situatia actuala existenta si prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara teama de a gresi ca este vorba de o dereglare hormonala importanta, stare care apare si care se poate produce de regula din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si cel de IMPREVIZIBILITATE, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini esentiali ESTROGEN si PROGESTERON. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresanta provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita pe parcursul vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a ti se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| MirelaVic83 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am avut o ușoară scurgere mai închisă la culoare și firicele de sânge în ea, asta acum 2 zile, menstruația încă nu a venit. In momentul de față nu mai am nici o scurgere.Pot abia luna viitoare să merg la doctor, este o dereglare hormonala sau o posibilă sarcina și încă nu iese la teste? ( La o luna întârziere nu ar fi ieșit?)

1 răspuns: