| claudia_3049 a întrebat:

acum o luna am facut avort si dupa 2saptamani am facut sex ca asa mi-a zis prietenul ca a inteles de la doctor acesta fiind arab si nu vorbea prea bine romaneste dar mie mi-e se pare prea putin timp si pe internet am citit ca dupa 6 saptamani... e posibil sa patesc ceva din cauza ca am facut sex dupa doar 2 saptamani? va rog ajutati-ma cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna Claudia,
Dupa un avort, corpul unei femei are nevoie de 2-3 saptamani pentru a se vindeca aproape complet
. In acest timp, este interzisa orice fel de penetrare, incluzand introducerea tampoanelor interne, jucariilor sexuale, degetelor sau a dusului. Este recomandat sa fie respectat tot procesul de recuperare. Nu este recomandat nici un fel de sex. Orice penetrare in timpul perioadei de recuperare expune uterul si colul la bacterii si/sau alte microorganisme care pot cauza infectii
. Mai mult, din moment ce acelasi lucru se poate intampla daca faci baie, dusurile sunt recomandate in aceasta perioada.

Pentru a vedea daca vindecarea este completa, este necesar un control ginecologic la 2-4 saptamani dupa procedura.
Abia dupa ce
ginecologul constata vindecarea totala dupa avort, se poate trece din nou la o viata sexuala normala.

Semnele infectiilor includ febra, frisoanele, durerile abdominale, contractiile vaginale (cu toate ca unele femei au crampe abdominale si sangerari. Abia dupa sase saptamani de la avort te poti astepta la primul ciclu menstrual. Daca se observa unul dintre aceste semne, sau daca ciclul nu apare dupa sase saptamani de la procedura, trebuie consultat medicul
ginecolog. happy

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa faci o infectie a endometrului, o ruptura de uter (asta se manifesta acut) sau pur si simplu vindecarea sa fie periclitata si sa ramai infertila. Si asa dupa un avort (mai ales daca e prima sarcina) riscul de a nu mai avea sarcini niciodata e mare, dar daca nu respecti perioada de vindecare (minim pana dupa urmatoarea menstruatie, preferabil 6 saptamani dupa incetarea sangerarii post-avort), riscul de infertilitate creste foarte mult. In plus, la doua saptamani dupa avort, daca nu v-ati protejat, e un risc foarte mare de o noua sarcina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuia sa mai astepti, asa cum a spus si Crystinutsa dupa 6 saptamani trebuia sa mergi la control si abia dupa control daca medicul nu iti dadea alte indicatii, sa faci asa ceva. E bine macar acum sa faci un control si atentie la protectie, poti ramane insarcinata foarte usor.

| Sara a răspuns:

Draga mea, te mananca... scarpina'te laughing Stii ce? Sigur vei avea de aface cu o hemoragie puternica cu cheaguri. stai linistita, arata i iubitului tau, ca dupa 6 saptamani, va puneti inapoi pe treaba. Asteapta te mereu sa te ia sangele! Sanatate, pa, pa!

| Emeraude a răspuns:

Nu te apasa constiinta pentru crima pe care ai facut-o? Cata inconstienta poti depozita in cap? Sa-ti fie rusine pentru ca nu i-ai dat unui biet copil sansa de a trai...
Cat despre subiectul intrebarii, s-ar putea sa te alegi cu o hemoragie interna, macar ati folosit prezervativ ultima data? Nu de alta, da' ca sa nu mai faci un alt avort...se numeste prunc-ucidere.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mda e greu sa te protejezi... e mai usor sa ii iei viata unui copil din cauza greselilor!
Oare nu te gandesti asa...ca unii nu pot avea copii si si-ar dori sa aiba...ar face orice ca sa aiba un pui langa ei!
Si altii nu le dau viata!
Oare e atat de greu sa te protejezi?
Ia o zi 1 luna?
Pana la urma nu sunt eu cineva sa te judec doar mi-am spus parerea ...nu eu te judec ci cel de sus te va judecawinking
Simt o ura imensa cand aud asa ceva...

| julieta a răspuns:

Draguta bine nu ai facut deloc, te poti alege iar cu o sarcina nedorita si cu f multe infectii.numai tu ai de suferit, prietenul tau nu are, el se simte bine iar tu tragi ponoasele. ia du-te la un medic ginecolog si intreaba-l care sunt sau pot fi urmarile unui contact sexual la 2 saptm dupa ce ai facut intrerupere de sarcina. sper ca nu te-ai ales nici cu infectii si nici cu o sarcina, data viitoare fi mai precauta pentru ca vei avea de suferit mai tarziu. take care

Răspuns utilizator avertizat
| Crs a răspuns:

Pai da, ai facut sex prea devreme dupa avort!
Tu stii care sunt pasii unui avort? Esti taiata pe dinauntrul uterului si ti se aspira copilul. Vaginul si uterul sufera niste leziuni. Trebuia sa mai astepti...

| cucu a răspuns:

@ Emeraude.NRP mai termina u sentimentalismee astea... te oferea u sa-i cresti copilul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am trecut si eu prin ce treci tu! exact dupa 2 saptamana dupa avort am intretinut rel sexuale.Sincer nu am patit absolut nimic.acum depide de organismul fiecaruia.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal este indicat s-a stai 1 luna, fara relatii sexuale, dupa avort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organismul fiecarei femei.sunt persoane care au facut sex dupa 2 saptamani si nu au patit absolut nimic. daca esti asa ingrijorata, du-te la un medic si iti recomanda c sa faci mai departe.mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prietenul tau a vrut sa faca sex punandu-ti in pericol sanatatea inseamna ca tu pentru el nu esti decat un OBIECT prin care isi satisface nevoile animalice si atat.

| biencutza_3026 a răspuns:

Prea repede ai facut.pai dupa avort poti ramane din cate stiu eu ff repede insarcinata si nu e bine.eu stiu ca dupa 2 luni ai voie sa faci. poate te-a mintit prietenul tau...