| DeliaRennata a întrebat:

Am avut contact sexual acum 2 zile, s-a întâmplat un mic "accident", mai exact s-a spart prezervativul. Eram și in perioada fertila așa ca sunt șanse mari sa rămân însărcinată. Nu am mai luat pilula de a 2a zi deoarece am luat deja de 3 ori in fiecare luna pana acum și am înțeles ca îmi poate face rau dacă iau și a 4 a oară. Am o serie de întrebări la care am nevoie de răspuns urgent: Cum aflu cât mai repede posibil dacă sunt însărcinată? Avortul medicamentos este dureros? Cunoașteti o femeie care a făcut acest tip de avort? Sau dacă este pe aici vreo femeie care a facut acest tip de avort, va rog sa-mi descrieți stările și durerile prin care ați trecut, sa știu la ce sa ma aștept. Este adevărat ca durerile sunt insuportabile? La analiza HCG, poate ieși ca sunt însărcinată din cauza celor 3 pastile pe care le-am luat pana acum? Nu a trecut deloc mult timp de când am luat-o pe ultima. Țin sa menționez ca am 18 ani, fără jigniri și nu ma judecați, eu m-am protejat de fiecare data însă metodele au eșuat. Nu am mai luat pastila de a doua zi deoarece am citit ca sunt adevărate bombe hormonale și nu este bine sa iei aceasta pastila mai mult de 2 ori pe an, eu am luat de 3 ori și la un interval foarte scurt, dacă o mai luam și pe a 4 a acum după câteva săptămâni după ultima cine știe ce mi se putea întâmpla. Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e sigur că ai rămas însărcinată dar și dacă ai rămas, eu te încurajez din tot sufletul, să nu faci avort, să nu omori copilul.Pe fiul meu mai mare, adoptiv, l/a născut o fată de 18 ani, care a rămas însărcinată la 17 ani și nu avea deloc condiții pentru a=l crește, locuia cu mama ei la concubinul mamei ei, care n-a vrut să mai primească și copilul. dar ea a vrut să dăruiască copilului ei măcar darul vieții deși l=a părăsit la 5 zile.Fiul nostru a spus că a iertat=o că l=a părăsit și dacă o va întâlni îi va spune că o iubește, Noi îl privim ca pe o minune, conștienți că atâția alți copii în situația lui au sfârșit=o prin avort.În orice județ, la protecția copilului sunt liste lungi de așteptare, unele cupluri așteaptă cu anii, pentru a putea adopta un copil.Asta firește în situația în care nu ai găsi o cale și susținere pentru a crește copilul. Ieri m/am întîlnit cu una din finele mele care a crescut la casa de copii pentru că mama ei a părăsit=o la naștere pentru că era rezultatul unui viol. Acum are familia ei, are 2 băieți și e recunoscătoate mamei ei că n-a avortat=o.E singurul ei copil. Dacă faci avort nu devi neînsărcinată ci mama unui copil pe care tu l=ai omorît. Dacă naști copilul, Dumnezeu va ajuta copilul tău,

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina din comert, se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Se mai poate face un test de sarcina din sange, la orice centru de analize medicale DUPA 14 zile, de la ultima partida sexuala.

In ce privesc metodele tale care esueaza este pentru ca baiatul nu este constient de masura cuculetului lui, cumparand prezervative foarte mari (largi) care se rasucesc pe penis in timpul sexului, se intind la maxim si pocnesc.
Pastila de a doua zi este recomandata doar 1 singura data in viata, pentru ca produce modificari horonale majore in corpul femeii, putand sa-i produca si cancer.
Stiu ca nu-ti pasa la anisorii astia, dar cand te va lovii pe la 30-40 de ani, sa stii de unde ti se trage.
Folositi prezervativele, dar cu numere mult mai mici, ca de aia se rupe!

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Cum aflu cât mai repede posibil dacă sunt însărcinată?
Raspuns : cel mai repede si in acelasi timp testul efectuat sa aiba un rezultat garantat corect, testul de sarcina beta-hCG (cantitativ) se efectueaza intr-un laborator de analize medicale, testarea fiind efectuata pe o proba de sange recoltata dupa ce au trecut minim 14 zile de la data la care s-a produs ghinionul
2.) Avortul medicamentos este dureros?
Raspuns : avortul medicamentos se poate efectua cel mai repede doar in momentul in care sarcina a implinit varsta minima de 5 saptamani si cel mai tarziu in momentul in care sarcina trece din a 7-a saptamana in a 8-a saptamana.
Fiindca avortul medicamentos reprezinta de fapt o menstruatie provocata (indusa) durerile pot fi uneori si numai in unele cazuri putin mai intense fata de cele care se produc in cazul sangerarii menstruale naturale/normale
3.) La analiza HCG, poate ieși ca sunt însărcinată din cauza celor 3 pastile pe care le am luat pana acum?
Raspuns : Esti complet gresit informata. Prin testul beta-hCG se stabileste cu foarte mare precizie daca in sangele analizat exista hormon de sarcina hCG si in ce cantitate. Am explicat detaliat in urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......i-spun-ca/
4.) Nu am mai luat pastila de a doua zi deoarece am citit ca sunt adevărate bombe hormonale și nu este bine sa iei aceasta pastila mai mult de 2 ori pe an, eu am luat de 3 ori și la un interval foarte scurt
Raspuns : acceseaza si citeste raspunsul oferit de @Armyanka la urmatoarea intrebare :
https://www.tpu.ro/......plat-asta/
Trebuie neaparat sa incepeti sa folositi pe viitor o metoda de protectie foarte sigura pentru a nu mai ajunge niciodata intr-o astfel de situatie extrem de grava si serioasa. Multa sanatate!

| Ionutsss95 a răspuns:

Nu înțeleg, faci sex cu bărbatul tău iar după vreți sa faceți avort pentru o greșeală, odată ce ați făcut asta, nu va bateți joc de un viitor copil nevinovat, eu asa știu greșești, îți asumi, iar bărbatul tău când ii vine sa și dea drumul trebuie sa o scoată afară indiferent ca are prezervativ pe maciucă, eu cu prietena mea și înainte sa avem copilul și făceam cu prezervative, când simțeam ca vine pe țeavă o scoteam, e tot aia ori ca mai dai de 2 ori din cur, dar mna fiecare cu părerea lui

| DeliaRennata explică:

Ai o mentalitate de tot rahatul, de unde știi tu ca sunt curva și de ce? Este primul din viața mea cu care mi-am început viața sexuală și ne-am protejat de fiecare data dar metodele au eșuat. Am uitat ca in România dacă femeile fac sex sunt considerate curve. Eu zic sa te împuști tu.

| Andrei100000 a răspuns (pentru DeliaRennata):

Poate nu știai, România se află pe primul loc în UE la prostituție și minore care își încep viata sexuala de la vârste fragede!

| DeliaRennata explică (pentru Andrei100000):

Așa, și? Eu nu ma număr printre ele, mi am început viața sexuală abia la 18 ani și am avut doar un singur partener sexual pana acum. Cum îți permiți tu sa ma faci curva dacă nu știi nimic despre mine? Ai o gândire de tot rahatul, mentalitatea ta este cea din evul mediu, la tine nu s-a mai dezvoltat creierul, a rămas la stadiul de uga uga