| anonim_4396 a întrebat:

acum patru luni eu si prietena mea care era virgina ne-am inceput viata sexuala si dupa deflorare stopul i-a intarziat cu circa 9 zile. De atunci s-a mai intamplat de trei ori, de fiecare data protejat, iar stopul i-a mai intarziat putin lunile acelea (cu cate 2-3 zile)! Iar saptamana trecuta am fost impreuna la mare si acolo s-a intamplat de 4 ori (protejat de fiecare data) fix inainte sa ii vina stopul (prima data a fost cu o zi sa ii vina stopul, restul in zilele urmatoare). Deja e a 6-a zi in care i-a intarziat. Tin sa mentin ca a durut-o la fel de tare ca primele dati. Nu este vreo sansa sa fie insarcinata asa-i?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma sexului efectuat in ultimele zile (5-7) ale ciclului menstrual chiar si daca aceste raporturi sexuale s-au finalizat cu ejaculare intentionata in vagin, teoretic probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este mai mica de 3-5% in cazul ciclurilor regulate. In cazul in care sexul a fost in ultima zi a ciclului si a fost folosita si protectia posibilitatea unei sarcini se poate considera ca este infima sau chiar imposibila. Deoarece s-au semnalat aproape intotdeauna intarzieri in privinta inceperii menstruatiei se poate considera ca si acum intarzierea se datoreaza unor dezechilibre de natura endocrin-hormonala. Durerea resimtita in timpul penetrarii se poate considera ca fiind una "normal" sa se produca datorita faptului ca ati facut sex extrem de rar, de foarte putine ori ceea ce a favorizat ramanerea vaginului intro faza ca cea de imediat dupa dezvirginare.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu prea e o sansa daca e protejat. Acum ca i la inceput inca se regleaza hormonal. Ca-i dureros dupa atata timp iarasi nu e ceva anormal dar vezi sa fie totul lubrifiat si sa nu fii prea agresiv. Nu sariti peste preludiu ca sa aiba timp si ea sa se lubrifieze cum trebuie. Daca durerile persista sa mearga la un ginecolog. Ca sa scapati de paranoia cum zic de mult pe acilea faceti va un test de sarcina.