| Marbella188 a întrebat:

Adresez o întrebare celor care raspund mereu la intrebarile puse aici in legatura cu actele sexuale neprotejate, "folositi prezervativele" "nu va riscati ca nu musca " "n-ati auzit de prezervativ"? Sau alte intrebari asemanatoare. Oare cei care raspund le folosesc, vi se pare ceva anormal ca dupa o relatie de2- 3-4-5 ani de zile sa nu mai folosesti prezervativul? Adica atat de multa lume foloseste prezervativul? Spun asta pentru ca in general la o relaţie de cateva luni sau doar o aventura e ceva important prezervativul, dar dupa o relatie mai serioasa e ceva in neregula in a nu il folosi?
Multumesc.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dupa o relatie mai serioasa e ceva in neregula in a nu il folosi?"

vorbim de un contraceptiv. Dacă intenționezi să nu fii mamă/tată, folosești așa ceva indiferent dacă relația e de o lună sau un deceniu alfel pregătește trusoul viitorului bebe

| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite conditii care devin posibile si realizabile in cazul in care ciclul menstrual este suficient de regulat si de asemenea in cazul in care barbatul are si suficienta experienta sexuala incat este in stare sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea dupa vointa si dorinta sa, metoda coitului intrerupt combinat cu calendarul menstrual poate functiona destul de acceptabil. Se pare ca tinerii nascuti in ultimii ani ai regimului comunist sau dupa ''lovilutia'' din decembrie 1989, habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege ca populatia tarii sa foloseasca vreo metoda contraceptiva indiferent care ar fi fost ea. In plus daca aveai nesansa de a fi parat la Securitate, Militie, ca prin contrabanda ai facut rost de prezervative sau pastile AC de la turistii straini care erau in vizita sau concediu in Romania, erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Daca cineva crede ca romanii NU au mai facut sex in toti acei 23 de ani fiindca puteau sa o intretina doar neprotejat, se inseala. Populatia nu a devenit abstinenta, nici nu s-a rezumat doar la a se masturba ca nu cumva sa devina parinti. Dupa cativa ani de la primul ''soc'' provocat de decretul 770 din 1 Octombrie 1966, cu totul aberant si inuman, romanii au continuat sa intretina sex in continuare fara sa foloseasca vreo protectie si cu toate acestea doar in primii 4-5 ani s-au nascut copii mai multi, insa pe urma dupa ce romanii au invatat cum sa practice coitul intrerupt si ce este calendarul menstrual, femeile au nascut cam la fel de multi copii cum se nasteau si inainte de acel decret ticalos, inuman.
De asemenea in mod cert, majoritatea care activeaza pe acest site, habar n-au ca pe baza rezultatelor statistice actuale, doar in jur de 10-15% din populatia rurala foloseste prezervativul sau pastila AC, iar in randul populatiei urbane procentul celor care folosesc de regula o anumita metoda contraceptiva moderna, procentual este de ordinul a 60-65%. Probabil multi nu vor reusi sa inteleaga, cum a fost posibil ca in timpul regimului comunist femeile n-au ramas insarcinate ''in masa'', iar ponderea sarcinilor nedorite era destul de mica de doar cateva procente, similara cu cea existenta cu zeci de ani in urma cand probabil nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar folosirea pastilei AC nici nu intrau in discutie, fiind foarte rare si foarte scumpe fiindca abia au fost inventate. Aprecierea o va face fiecare dupa capacitatea de a analiza o asemenea problema. Bineinteles este de dorit si indicat ca toate cuplurile, mai ales cele formate din tineri adolescenti sa foloseasca intotdeauna o anumita metoda de protectie contraceptiva, cea pe care fiecare o considera ca fiind : ce mai sigura, agreata si mai ales ca ofera garantia dorita. Sanatate!

| Eireann a răspuns:

Poti sa ai chlamydia asimptomatica si dupa 2 ani de relatie. Cred ca decizia de a renuntat la prezervativ se ia in cuplu, fie pentru ca se trece la alta metoda contraceptiva, fie daca cei 2 vor sa devina parintii. Doar daca aruncati o privire pe TPU vedeti mereu fete care stau si calculeaza data ultimei menstruatia si data raportului sexual sau fete care iau pastila de a2a zi ca pe mentosane si se intreaba de ce au tulburari hormonale. Chiar merita stresul asta? Exista multe metode nu doar prezervativul si pastile desi astea sunt cele mai usor si comod de obtinut.

| Stropdeploaie a răspuns:

Prezervativul este doar pentru incepatori! Si fara pic de experienta!

| 90210 a răspuns:

Prezervativul trebuie folosit mereu (dupa parerea mea). Eu refuz sa folosesc pastile anticonceptionale pentru ca este foarte greu sa gasesti pastilele perfecte pentru tine. Pastilele pot avea efecte adverse serioase pentru femei. Si pentru ce? Doar pentru ca nu vor barbatii sa foloseasca prezevativ pentru ca este "inconfortabil". Dar femeile sa bage in prostie hormoni in ele cu pastilele alea nu e?
Am o relatie de 3 ani si am folosit mereu prezervativul. Nu s-a rupt niciodata un prezervativ pentru ca si eu si iubitul meu stim sa le folosim corect. Nu stiu cum la altii se rup...
Si metoda "retragerii" nu functioneaza deloc la mine pentru ca eu am mentruatia neregulata.
Sfatul meu este sa folosesti prezervativul pentru ca te pazeste si de boli venerice.

| Arthur2000 a răspuns:

Prezervativele sunt pentru lasi