| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si mi-a inntarziat ciclul menstrual 3 luni. Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala. Mie mi-a venit in luna mai, iunie, iulie si din iulie mi-a intarziat 2 luni. Apoi mi-a venit in septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie.Si din decembrie mi-a intarziat pana acum ( martie). Va rog mult...nu stiu ce am.
Multumesc pentru raspuns.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nimic grav. Doar ca este nevoie de mai multa vreme pentru ca menstruatiile sa se regleze si sa se succeada ritmic. Se intampla multor fetite de varsta ta si nu are nici o semnificatie importanta. Daca nu ai dureri, sau alte simptome, mai asteapta vreoo doua-trei luni. Daca tot nu apare menstruatia, trebuie sa te vada pediatrul si apoi endocrinologul si, daca e cazul, un ginecolog (pentru ecografie).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală dar cu trecerea timpului se va regla.
Poți bea ceai de crețișoară și urzică pentru reglarea sa.
Pa, pa.

| Andreia1 a răspuns:

Heii stai linistita. Si eu cand aveam 13 ani 14 tin minte ca mi-a intarziat 3 luni de zile si deja incepeam sa derilez nu mai stiam ce am facutlaughing. de frica ce mie'ra. In perioada asta ciclul se regleaza na'i de ce sa te temi odata ce nu ai avut contact sexual.

| andreea_1337 a răspuns:

Nu ai nimic stai linistita,este normal ca la inceput ciclul sa fie dereglat.poate nu te-ai dezvoltat suficient si de asta,nu-ti fa griji nu ai de ce.si depinde de organism,eu stiu femei care au ciclul dereglat la o varsta destul de inaintata

| andreea_1337 a răspuns:

Nu ai nimic stai linistita, este normal ca la inceput ciclul sa fie dereglat. poate nu te-ai dezvoltat suficient si de asta, nu-ti fa griji nu ai de ce.si depinde de organism, eu stiu femei care au ciclul dereglat la o varsta destul de inaintata