| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani jumate! Anul trecut, pe 14 iulie 2015, mi-a venit menstruatia. nu mi-a venit regulat, o data pe 24, apoi pe 16, apoi pe 3 si recent,in ultimele luni mi-a venit tot pe 3, in ultimele 3 luni. luna asta trebuia sa imi vina aprx pe 3 dar nu mi-a venit. Eu nu sunt ingrijorata dar mama mea vrea sa ma duca la medic. Mentionez ca nu am avut contact sexual, sunt virgina!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu-i nici o problema sa te impotrivesti, nu?

| PandyMe a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,dar imi este rusine sa merg la ginecolog. In ce consta o consultatie?

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa fii deloc ingrijorata din moment ce esti casta si neprihanita. Pe de alta parte o vizita chiar si fara consultatie ginecologica este de obicei binevenita indiferent de varsta la care este efectuata. Este posibil sa ti se fi reglat complet ciclul tau menstrual, dar chiar si asa o vizita ginecologica anuala de rutina se poate considera ca fiind benefica. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca nu ai nici un motiv sa te temi sau sa te rusinezi deoarece este meseria medicului ginecolog care vrea nu vrea vede zilnic "pasarici" care sunt la fel cu a ta. O vizita ginecologica cu unele posibile mici diferente decurge in modul urmator. Din start trebuie sa intelegi ca un control ginecologic nu consta doar in examinarea zonei pelviene indiferent daca fata este virgina sau nu si in nici un caz numai al "pasaricii" si nici examinarea "obligatorie" a sanilor sau a zonei vulvare, vaginale, ci intotdeauna in primul rand are loc o discutie introductiva in care in urma unei conversatii complexe fata in fata cu medicul, acesta va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra cazului: varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca ciclurile sunt regulate sau nu, cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la toate aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. Daca esti virgina poti refuza sa fii consultata chiar si vizual, insa nu este indicat fiindca medicul nu doreste sa-ti vada neaparat "pasarica" ta, deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" exact ca si a ta. Vei fi dezbracata de la mijloc in jos, sau complet si vei imbraca un halat, te vei aseza pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in suporturile metalice speciale, laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze interiorul vaginului. Examinarea interiorului vaginului nu doare deloc, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvele vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se largeste, despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali si colul uterin in cazul in care nu mai esti virgina. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, investigatiei si in cazul depistarii unei eventuale probleme de natura ginecologica va prescrie un tratament, va explica de ce a ales acel tip de tratament si ce urmareste prin acesta. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise. Va trece foarte usor practic pe nesimtite deoarece va discuta in mod continuu cu tine.Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale inainte de control si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Multa sanatate!