| Elena_6335 a întrebat:

am 16 ani, cum credeti e normal sa incep viata sexuala?

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În principiu, atât legal cât şi fiziologic îţi poţi începe viaţa sexuală cu condiţia, desigur, să ai cu cine şi să foloseşti prezervativul (anticoncepţionalele nu prea merg la 16 ani).
Salut.

NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa-ti incepi viata sexuala dupa 18 ani. Insa daca te simti deja pregatita (si fizic, si psihic) si ai o relatie stabila bazata pe dragoste si respect, atunci nimeni nu te poate opri. Este doar alegerea ta. Dar gandeste-te de 10 ori, daca chiar esti prigatita, daca chiar merita (oare n-ar fi mai bine, sa-ti termini scoala mai intai? sexul, sigur, iti va distrage atentia de la tot, ce e cu adevarat important pentru viitorul tau). Succes! Numai bine!

| RyanGeorge a răspuns:

Buna Lena, da e ceva normal sa iti incepi viata sexuala la varsta asta dar asta nu inseamna sa te incurajez. adica nu trebuie sa te iei dupa sfaturile noastre pe aici sau sa cauti pe google la ce varsta e normal pentru asi incepe viata sexuala o fata, important este sa te intrebi tu, daca e bine sau nu sa-ti incepi viata sexuala, daca merita sa incepi cu cel care este langa tine, ca apoi sa nu iti para rau mai tarziu, gandeste'te de mai multe ori inainte sa-ti incepi V. S.

| elasexygagica a răspuns:

In pat legata love struck

| noooname a răspuns:

Mai asteapta 1-2 ani!

| Doddel a răspuns:

Buna.
O incepi cand te simti pregatita, nu cand iti spune nu stiu cine eu mi-am inceput-o la 11 ani si a fost super, incearca si tu.
Este alegerea ta.

| Doddel a răspuns:

@LenaStratulat : pai sa-l ignori si daca ii pasa asa tare de tine si ii lipsesti o sa te caute.
Mi se pare cea mai buna solutie.

| Elena_6335 explică:

Ms, eu inca nici nu simt nevoia dar eram curioasa, bine mersi de sfaturi.

| Elena_6335 explică:

Buna, de ceva tip nu vb cu prietenul, de fapt el a devenit foarte indepartat, si asta nummi place, ieri i-am scris in mesaj de despartire, nu mea rs, incerc sa-l uit, dar tot sint cu gindul la elsad spuneti-mi ce sa fac ca sa-i pare rau?

| shadow3 a răspuns:

Normal este, dar trebuie sa o faci numai dacă te simți pregătita, ca dacă nu cel mai sigur iți va părea rău...
însă depinde și de partenerul tău, de experiența pe care o are...

| miry95 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic si eu am 16 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala pentru ca nu ma simt pregatita. mai bine ar fi pe la 17-18 ani. happy:*

| Cora_1812 a răspuns:

Daca asta vrei!